• Krátkometrážní

Taxikář (1976)

"You talkin' to me?..Are you talking to ME?...But I'm the only one here! ... Who the fuck you think you're talkin' to?!" Tak odtud je to! Viděl jsem už mraky variací na tuhle scénu, ale originál až teď. Travis je (nejen kvůli týhle scéně) ale dost magor. Vzít holku na rande do pornokina? No to mě vomejou...Hrozně se mi líbila ta hudba na úplnym začátku, škoda že se to přetransformovalo na jakousi romanci na saxofón. De Niro hraje dobře, ale je to furt jedna postava. Chtěl bych už konečně vidět nějakej film, kde zahraje jinej charakter! No dobře, snad jedině Jackie Brown. Celkově krapet utahaný, ale jako pohled do nočních ulic New Yorku se mi to líbilo. (75%)

Slavnosti sněženek (1983)

Není to sice tak geniální jako Postřižiny (tak tenhle svůj výrok si budu muset ještě znova ověřit) , ale skoro a Rudolf Hrušínský je excelentní. Jakožto i další herci z této gardy, které mám rád: Čepek "Se zelim!", Hanzlík (zamlada) "Vezu dršťkovku pro kamarády, oni na mě čekají.", Schmitzer, Brukner, Vozáb "Nepovedený obraz?! Já jsem akademický malíř. Já jsem napsal čítanku podle které se učí už 10 let...nepovedený? no, to určitě ne, nikdy..."... Nedokázal bych asi obecně říct, že Hrabala mám hodně rád (potom, co jsem četl jeho Taneční hodiny pro starší a pokročilé), ale tady to platí. Menzelovo filmy nebyly vůbec špatný, než se pomátl a zesenilněl. (80%)

Na hraně (2013) (studentský film)

Přijatelně stručný pohled na životní příběh feťačky Katky (pardon, Markéty) v exteriérech jakéhosi města za doprovodu hudby jakéhosi Tomáše Olivy. Zatímco tolik nicneříkajících záběrů na škodovky kolem činžáků se jentak nevidí, originální hudba byla vyloženě lahůdkou. Některé monology působí sice dost nerealisticky (závěrečný proslov Markéty), ale je až k obdivu, jak dobře tam někteří neherci hrajou. Scéna kdy spolužák (?) rozmlouvá Markétě drogy mi přijde výborná! http://www.youtube.com/watch?v=6awbTDyr9u8 (65%)

Tohle je Sparta! (2008)

Viděl jsem to včera o silvestru, sice už jsem byl trochu posilněnej, ale za perfektní zážitek musim udělit vysoký hodnocení. Hrozně jsem se chlámal z toho, jak tam poskakovali ze strany na stranu, když někam šli :D. Myslim, že je to lepší než předloha a Carmen je kočka! (80%)

Dokonalý trik (2006)

(SPOILERY) Uznávám tomu výborný scénář a provedení (i když ta ruční kamera mě občas trochu tahala za uši). Jen tu opěvovanou genialitu jsem v tom neobjevil. Asi pro mě byl rozhodující moment, kdy se ukázalo, že Tesla sestrojil přístroj, který replikuje hmotu i se všemi jejími atributy. Tím se film zbytečně přenesl do scifi a mně zkazil zážitek. Na rozdíl od ostatních mi závěrečné doslovné rozuzlení ("Měl jsem celou dobu dvojníka.") přijde příjemně tíživé. (80%)

Hugo a jeho velký objev (2011)

Mártyn Skorsízi je jeden z mých TOP režisérů a zatím mě od něj nic nezklamalo. Je fakt, že tady jsem mu trochu křivdil už předem, ale i bez toho - podle mě tenhle film nefunguje. Jakoby se všichni nejvíc soustředili na ty digitální exteriéry a na to, aby měl ten kluk líbivě uhrančivý oči a zapomněli na to, že by měl film vyprávět (i na pohádku se tam toho stane zatraceně málo a smysl to dává jenom s řádnou pohádkovou fantazií). Vždyť Scorsese byl vždycky dobrý vypravěč. Jediný, co mě na tom potěšilo, byla ta poklona průkopníkům filmu. Jenže ta přišla až v závěru a i tak daleko lepší pocta jako filmu takovému je Americká noc. (70%)

Battle Royale (2000)

Jo, pustil jsem si to, protože Q. Tarantino někdy možná v nějakym rozhovoru prohlásil, že je tohle jeho nejoblíbenější film. I když jsem tušil, že vzhledem k jeho lásce k béčkovejm vykopávkám mě to spíš netrefí. A tak se taky stalo. Asi jsem na béčka moc náročnej. Buď bych teda potřeboval film, kde ta hra funguje a dává smysl i v kontextu rámcovýho příběhu (krize všeho (společnosti, ekonomická...) v Japonsku) a kde celkově všechno kromě akce (uvědomělost postav, promluvy k divákovi, to jakési výsledné poselství? ...) nepůsobí trapně a uměle, nebo bych očekával jenom čistou zabíječku bez žádnýho pokusu o "něco víc", nebo případně kde by to "něco víc" bylo zcela jasně myšlený jako nadsázka. Takže sice originální akce (i když bych nepříčital BR prvenství v nápadu zvolený hudby), ale všechno se ztratí v naprostý plochosti a prvotní plán "šokovat" se nezapře. Což mi pro šikmooký začíná připadat už trochu typický a spousta lidí je za to vyzvedá do nebe s tím, že "je to prostě jiná kultura" a bezmězně se tomu obdivujou. (70%)

Anděl na horách (1955)

Mně se ta dědkovitost hrozně líbí =) "Vy už se chystáte spát? Já jen, že pod sebou máte nastláno." Marvan i Deyl jsou vynikající. Scénář sice trochu plytký, ale tihlecti dva výtečníci to vyvažujou. Nechápu, že někdo nadává, že je to prošpikovaný propagandou - vždyť tam neni skoro nic a když, tak je to akorát tak vtipný (rozhodně z toho nemrazí ani to neni nijak zvlášť protivný nebo nepříjemný...na rozdíl od jiných klenotů ;) ). (75%)

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Halé! Měl jsem pocit, jakoby to bylo včera, co jsem se vybod na to, abych šel na Hobita do kina, protože udělat z knížky tenčí, než každý jednotlivý díl Pána Prstenů, rovnou triologii, zavání už opravdu průserem bez děje jen na efekt (a prachy) a on už je v kině druhý díl. No, možná tomu někdy dam šanci...spíš na dývku...do německýho kina s německym dabigem (němci dabujou všechny filmy v kině, humus!) za 15€ se mi fakt nechce. One does not simply... UPDATE 2021: Už jsem to konečně viděl. O dvojce si myslim to samý co o jedničce. Akorát má o fous víc zábavnějších scén (drak, pavouci novej design skřetů...), takže za mě je z triologie nejlepší. (75%)