Hra o trůny (2011) (seriál)

Pred pár dňami som bol v jednom nemenovanom obchode s hrami (heh) svedkom zaujímavého rozhovoru. Pani v rokoch zisťovala u predávajúceho aká vlastne sága Pieseň ľadu a ohňa je a či si ju má kúpiť. Pubertiak odpovedal podľa prvého pravidla príručky predavača: "Kniha je šleha a určite to kúpte, ale počkajte, kým nevydajú všetky knihy v oboch častiach v tvrdom obale". Musel som sa usmiať a v duchu tetku poľutovať, že si tak skoro túto ságu neprečíta. G. R. R. Martin totiž nenapísal dobrú ságu, ani vynikajúcu, ale priam dokonalú a hlavne, pojem napísal sa rozhodne nedá brať do úvahy. Sága je stále rozpracovaná. Zatiaľ mám všetkých 8 kníh, teda, štyri knihy, každú po dvoch častiach (kupoval som totiž ságu ešte v starých vydaniach). A som nesmierne rád, že sa knihy objavili na plátne a ešte radšej že práve v produkcii HBO. To bola totiž jediná cesta, ktorá mohla tento seriál doviesť tam, kde má vďaka knihám predurčené byť, a to na vrchol kinematografického neba. Som rád, že je seriál taký dobrý, že prinútil ľudí sa zaujímať aj o knihy. To je veľmi dôležité, lebo film, nech už je akokoľvek dobrý, nikdy nie je kniha. Každopádne nehodnotím na základe porovnania knihy a seriálu, to nejde. Seriál odo mňa nedostal 5* kvôli svojej slávnej predlohe, ale preto, lebo je to skutočne vrchol plejády fantastických seriálov produkcie HBO. Herci a ich výkony, výprava, kostýmy, hudba, vizuálne efekty, príbeh, repliky, akcia ... to všetko a mnohé ďalšie je na tomto seriály výnimočné a fantastické. Z môjho pohľadu najlepšie fantasy aké som kedy videl. Atmosféra je temná a podmaňujúca a emócie z filmu silné (rovnaké pocity krivdy, radosti, dokonca zlosti, aké som zažíval pri knihe, som opätovne prežíval aj pri filme). Na záver len dúfam, že nebudeme musieť čakať na zbytok ságy tak dlho, ako tá pani na začiatku môjho komentu, bude čakať na svoje knihy. A dúfam tiež, veľmi nesebecky (hehe), že ohlasy na seriál vyprovokujú G. R. R. Martina, aby konečne dopísal svoju ságu.

Superman: Soudný den (2007)

Supermana som nikdy nemal rád pre jeho jednoznačnosť a suverénnosť. Ale tento film ma presvedčil, že je to skutočne výnimočná komixová postava. Kiežby toľko šťavy mali aj hrané komixové adaptácie. Kritizovaná animácia mi rozhodne nevadí, neodvádza od príbehu a je istým spôsobom taká stará, dobrá, supermanovská. :-) Myslím, že si muž z ocele zaslúži, minimálne kvôli tomuto snímku, vyššiu pozornosť.

Green Lantern: Emerald Knights (2011)

Zhmotňovanie myšlienok, to je veľký potenciál. Priam neskutočný, najmä v oblasti animovaných filmov. Takže zelený lúč sem, zelený lúč tam je trocha málo. Koncept príbehov je fajn, vždy som mal rád skladačky, ale najmä tie, ktoré viedli k celkovému hodnotnému obrazu. V tomto prípade bol finálny obraz síce epický, ale, na našu škodu, aj trocha prázdny a zbytočne klišéovitý. Napriek tomu som stále na pochybách či 3, alebo 4*. Totiž, človeka to normálne aj celkom baví :-).

Vyvolený (2000)

Fantastický thriller s vynikajúcou atmosférou a výbornými hereckými výkonmi hlavnej dvojice, ale i vedľajších postáv. Pomalé odhaľovanie celkovej pointy necháva diváka v napätom očakávaní. A rozuzlenie bolo dychberúce. V súčasnej dobe komixových adaptácií je tento film (i keď je staršieho dátumu) stále klenotom vo svojej kategórii. Odporúčam každému, kto má rád hodnotný film a pre každého, kto v komixe nevidí len obrázky s bublinami, je tento film zadosťučinením.

Panelák (2008) (seriál)

Za pozerateľnú prvú sériu a viac menej dobrý hudobný výber 2*. Ale napriek tomu chytá tento seriál až nechutnú príchuť telenoviel.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Keby nebolo jednotky, dostali by odo mňa druhé rieky 4*. Pretože nápad to nie je zlý (aj keď trocha prefláknutý), atmosféra sa tiež drží celkom dobre, a Reno je proste Reno, xicht stvorený na thriller. Ale keďže jednotka mala všetko čo dobrý film potrebuje a ešte čosi naviac (hlavne vďaka Renoovi a Casselovi), tak dvojka dostáva "len" 3*, a aj to pri zatvorení jedného oka. Keby film zostal v rukách francúzov, keby miesto nemastného neslaného Magimela zostal Cassel, keby réžia zostala v rukách Kassovitza, keby sa film nesnažil pôsobiť na takú masu divákov a radšej sa viac sústredil na skalných tak možno... ale keby ešte nikdy nič nezmenilo.

Den nezávislosti (1996)

Už len pre tú cestu púšťou Willa so smradľavým padákom plným mimozemského materiálu dávam 4*. A okrem toho je to maximálne oddychové sci-fi s dobrou akciou, vtipnými momentkami, nasratým Smithom a ožratým pilotom. Čo viac môžeme chcieť od amerického filmu o mimozemšťanoch?

Hellboy Animated: Sword of Storms (2006) (TV film)

Musím povedať, že Hellboy je úžasná postavička. Každopádne, na jeho škodu, zatiaľ nemá moc dobré adaptácie. Filmy boli síce podarené, ale trocha im vadí istá fantasy príchuť a prílišná farebnosť (najmä v dvojke). Tento animák mal silný potenciál, najmä čo sa týka príbehu a originálne znenie, s hlasmi z hraného filmu mu mohli veľmi pomôcť. Napriek tomu, je priemerný. Možno je to tým, že som čítal, asi najlepšiu zbierku poviedok o Hellboyovi, Melouchy a som teda dosť ovplyvnený. Čo zatiaľ na plátne Hellboyovi chýba, a na tom by mala byť táto postavička hold vybudovaná, je hororová atmosféra a silný mysticizmus. Snáď sa do budúcna polepšia a my si budeme môcť konečne pozrieť dôstojnú adaptáciu.

X-Men: První třída (2011)

V 60tych rokoch minulého tisícročia sa Stan Lee a Jack Kirby navždy zapísali do komixovej siene slávy. Svetlo sveta uzreli pôvodní X-Men. Natočiť dobrú komixovú adaptáciu je ale niečo úplne iné, najmä v prípade X-Menov. Treba uvážiť, že v časoch vzniku komixov, mali nielen úlohu pobaviť, ale aj poukázať na vážne spoločenské otázky. V prípade týmu X šlo hlavne o stránku ľudskosti a tolerantnosti. Mutantská opozícia zasa predstavovala nenávisť, temnú stránku osobnosti a netoleranciu. Musím uznať, že sa Vaughnovi podarilo, popri zábave, vtesnať do príbehu aj pôvod nenávisti medzi mutantmi a ľuďmi. Takže rozhodne sa nejedná "len" o akčnú, vizuálnu hru. Späť k filmu ako takému, konečne sa začal niekto venovať aj pôvodu postáv a venoval im trocha času, veď, to je to, čo je na komixoch typu X-Men najzábavnejšie - odhaľovanie hrdinov. Konečne spoznávame cestu pôvodných mutantov ako Alex Summers aka Havok, Dr. Hanry McCoy aka Beast, Raven Darkhölme aka Mystique, Armando Muñoz ako Darwin a mnohých iných. Dokonca sa objaví aj môj najobľúbenejší mutant Logan s fantastickým, pre neho typickým, komentom. Herecké výkony sú primerané, dokonca aj James McAvoy ma príjemne prekvapil. Príbeh bol síce trocha "narýchlo", ale neverím, že sa komix ako X-Meni dá natočiť nejako obšírnejšíe, to by chcelo viac častí (produkcia HBO by sa mohla pochlapiť :-)). Každopádne, ako fanúšik komixov a zvlášť X-Menov jednoznačne dávam 100 % a že to malo chyby? No a, hlavne že to povedalo viac, ako by človek čakal, že sa na to dalo veľmi dobre pozerať a že to bavilo.

Společnost mrtvých básníků (1989)

„Ó kapitáne, můj kapitáne!“ Kto by nechcel mať učiteľa akým bol John Keating. Učiteľ dávajúci prednosť kreativite pred konzervatívnosťou, hovoru pred mlčaním, skutku pred apatiou, láske pred necitlivosťou, duši pred prázdnom a životu pred smrťou. Alebo žeby radšej tú smrť? Krásny príbeh o voľnosti ducha a myslenia, o prebúdzaní jednej unudenej a nevyužitej generácie. O hľadaní samého seba a boji proti konvenciám spoločnosti, ale i rodiny. O tragickej ceste bezmocnosti a dokonalému odovzdaniu sa svojim ideálom. O pochopení mladosti, túžbe, ale najme o pochopení sily života. Nádherná hudba, nádherná krajina, nádherná atmosféra a nádherné slová. A Robin Williams doviedol tento snímok k dokonalosti.