• Krátkometrážní

Parchanti (2010)

Chudší brat A-Teamu, ktorý má slušnú porciu dávku akcie, výbuchov, efektných záberov a velmi slušnej zostavy pozostávajúcich zo slušných hereckých mien. Idris Elba, Zoe Saldana, Jeffree Dean Morgan sa tu zaujímavo v tíme doplňajú, pričom medzi nimi je fajn chémia, tím dokopy funguje slušne. Chris Evans tu zaobstaráva výborné humorné scénky a je zo všetkých postáv najvýraznejší. Ale záporák je chabý, nemá potrebnú dávku záporáckej charizmy, rešpektu alebo niečoho, čo by ho vyčlenilo ako patričného bastarda. Je to len nezaujímavá podivná figurka vo filme vyznievajúca skoro úsmevne až trapne, než by vzbudzoval rešpekt. Pozerala sa to fajn, bavil som sa dobre, len to celé tak vyšumelo z hlavy rychlejšie než som si myslel. A na A-Team, z ktorého vyžarovala obrovská pohoda a uvolnenosť zo strany hercov, nemá. Príjemná zábavná jednohubka to ale je. 3* (60%)

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Tak táto Marvelovka mi vyrazila dych. Samozrejme len v pozitívnom zmysle. Ja, ako fanúšik Marvelovských komiksových filmov som očakával nadpriemernú dávku komiksovej akcie, nejaké to prehĺbenie postavy Steva Rodgersa a v poslednom rade zaujímavú zápletku, ktorá by zaujímavým a atraktívnym spôsobom obohatila Marvelovské universum. Ale takú pecku som ozaj nečakal. Nejde len o perfektnú, dynamickú akciu ktorá prekonala rozmanitosťou, spracovaním aj doterajšieho krála v Marvele - Avengers. Ale najväčším, velmi pozitívnym posunom, resp. zmenou prešla zápletka. Vďaka nej sa dvojka Captain America stala vysoko nadpriemerným komiksákom so špionážnou zápletkou a s niektorými fakt prekvapivými zvratmi v deji, ktoré dodávajú na predchádzajúce filmy z Marvel univerza od roku 2008 úplne iný, dost zaujímavý a šokujúci pohľad. Takže z môjho pohledu ide o najlepšiu Marvelovku, ktorá prekonáva o máličko dokonca i Avengers.. Teším sa na dalšie pozretie! 100%

Pryč od pece (2013)

Nadpriemerne obsadená snímka, ktorá mala potenciálu na jej spracovanie, ktoré sa bohužiaľ naplno naplno nevyužilo. Príbeh je sám o sebe zaujímavý aj napriek faktu, že podobný motív pomsty sa vo filmoch objavuje nespočet krát. Bohužiaľ mi chýbalo lepšie uchopenie deja, z ktorého by tvorcovia dokázali vyťať konzistnejší výsledok, ktorý by nepôsobil tak nekompaktne - napríklad sa nedozvieme niektoré informácie (napr. bližšie objasnenie následkou nehody a následnom pobyte vo väzení, ktoré je tu zobrazené pár scénami - nič by sa nestalo, ak sa táto dejová línia vystrihla). Herecky to bez chyby ustoja skvelý herci na čele s Balom a skvelým Harrelsonom. Out of Furnace je mierne nadpriemerný revenge thriller so slušným, ale nijak prekvapujúcim dejom, vynikajúci hlavne dobrým hereckým obsadením. Slušný snímok, ktorý mi ale po dni až príliš vyfučal z hlavy. 3* (60%)

Millerovi na tripu (2013)

Tak to teda bol riadny nástrel! Vďaka za takéto komédie, ktoré si v dnešných časoch, plných fekálneho humoru a iných prasární a trápnych paródií dokážu ustáť svoje dôstojné postavenie. Millerovi na Tripu je veľmi podarená a nadštandardná komédia, v ktorej podobne, ako napríklad v Horrible Bosses vidieť, ako si herci toto natáčanie skvelo užili. Je tu cítiť nesmierna pohoda a radosť z natáčania, čo sa prenieslo veľmi pozitívne vo filme. Herci sú tu skutočne skvelý - Sudeikis tu doháňa svoju miernu nevýraznosť z Horrible Bosses a tu sa predvádza vo veľmi podarenej komediálnej roli. Jennifer Anniston opäť milo prekvapuje, a to nielen tým sexi tanečkom, ale celkovým poňatím svojej role. Myslel som si, že postavy "detí" budú otravné alebo nesympatické - našťastie som sa mýlil. Takže herci, a to i vo vedľajších rolách super obsadení a tvoria navzájom skvelú spleť humoru, ktorý ma zabával priebežne po celej dĺžke filmu. Našťasie film neskĺzne do typickej polohy väčšiny dnešných komédií a svojím humorom nepadá do roviny trápností a prílišnej úchylnosti. Veľmi milé prekvapenie, ktoré mi zdvihlo moju náladu a smial som sa takmer počas celého filmu. Rozhodne komédia, ktorú si s chuťou pozriem znovu. Výborne som sa bavil. Čistých a jasných 5*

Zodiac (2007)

Asi som po bravúrnom Seven očakával podobne brilantne vybrúsený a vygradovaný snímok, a práve Zodiac ma najviac sklamal tým, že ma počas celej stopáže nedokázal udržat v plnej pozornosti a neustálom napätí. Chvíľami na mňa to neustále preskakovanie deja pôsobilo spoločne s množstvami informácií v dialógoch unavujúco. Spočiatku ma úvod navnadil, začiatok sľuboval veľa, ale časom sa film stal "len" precíznym prevedením skutočného prípadu, ktorý ale dopláca na príliš veľké množstvo dejových skokov, poskytovaných faktov a informácií. Tých dejových skokov je tu jednoducho až príliš veľa. Aby to nevyznelo len negatívne, Fincher nenatočil z môjho pohľadu prepadák, režisérsky aj technicky je Zodiac samozrejme bez výhrad. Retro atmosféra sa podarila vynikajúco vyobraziť, tiež herecké obsadenie filmu je bez výnimky skvelé, Ruffalo, Downey Jr. i Gyllenhall predvádzajú výborné herecké výkony. A čo sa týka tej depresívnej hustej atmosféry, prítomná tu je, najmä skvelý mrazivý začiatok nečakane prekvapil svojou surovosťou. Problémom je len, že film stratí dych a chytí ho tesne pred poslednou 40- minútovkou, v ktorej sa dej začne konečne stupňovať, ako som si predstavoval, a práve vďaka tejto časti sa Zodiac vyšplhal aspoň na solídny priemer. 3* Slabších 60%

86. Annual Academy Awards (2014) (pořad)

Môj prvý ročník Oskarov, ktoré som sledoval naživo. Musím skonštatovať, že som bol vcelku spokojný. Väčšina favoritov, ktorým som fandil, tak tým sa ocenenie dostalo. Sledoval som toto odovzdávanie v prvom rade, pretože Jared Leto bol nominovaný, a keďže aj vyhral Oskara za najlepšie vedľajší herecký výkon, tak ma už väčšia radosť nemohla postihnúť. Samozrejme ma potešili aj zlaté sošky aj v iných kategóriach, napríklad dvoch Oskarov pre The Great Gatsby, sedem Oskarov pre Gravitáciu (vrátane Oskara za réžiu pre Cuaróna, to ma nesmierne potešilo). Celkovo sa slávnostný večer odohrával v pohodovejšom duchu, vďaka Ellen DeGeneres, ktorá to dokázala dobre osviežiť (pizza donáška alebo najlepšia selfie fotka celebrít vládne). Čo som bol sklamaný, bolo to, že DiCaprio opäť nezískal nič. Aj keď som tušil, že ho akademici pravdepodobne neodmenia z dôsledku charakteru, akú vo Vlkovi zahral bravúrne. No nič, Leovi som držal palce, ale Matthew si to takpovediac zaslúžil, a prajem mu to. Mal som problém to počas reklám v noci nopozerať, tie neskutočne otravné reklamy každých 20 minút mi pili krv a neskutočne žrali. Ale celkovo fajn a budúci rok, ak budem mať možnosť, tak si toto najprestížnejšie odovzdávanie nenechám ujsť.

Warrior (2011)

K športovým filmom mám vzťah takmer na neutrálnom bode, pričom ich nevyhľadávam ani nejakým spôsobom nezatracujem. Warrior ma vzhľadom na herecké obsadenie a vysoké hodnotenie tu i na IMDB už dlhšie obdobie lákalo k tomu, aby som si pozrel. Tak sa stalo a pozrel som si ho aj keď len v slovenskom dabingu. Musím povedať, že ma to vtiahlo do deja a problémov postáv viac, ako som očakával. To, čo ma zaujalo viac, než športová časť (ktorá bola samozrejme zvládnutá výborne) bol vzťah medzi otcom a dvomi navzájom bojujúcimi bratmi, ktorí obaja mali svoje dôvody vyhrať. Záverečná scéna, v ktorej sa bojujúci bratia postavia proti sebe v ringu a pri ktorom konci nasleduje ich vzájomné uzmierenie a odpustenie, je veľmi pôsobivá a silná. Som nadmieru spokojný a pozriem si tento snímok ešte aspoň raz. Rozhodne nadpriemerná športová dráma so skvelým obsadením.

Den nezávislosti (1996)

V časoch môjho detstvo patril Independence Day k mojím najobľúbenejším katastrofickým filmom vôbec. Jednoducho som tento film zakaždým "hltal" pri každom pozretí. Časom a postupnými pozretiami sa mi ale film začal čoraz viac zajedať, a začínali ma iritovať niektoré vyložené stupidné postavy alebo heroické preslovy, pri ktorých pátos pretekal i cez televíznu obrazovku. Väčšinou sa nad patriotizmom k takýchto typoch filmov dokážem vcelku povzniesť a neriešiť to, ale tu sa to nedá prehliadnuť. Koncentrát Emmerichizmus v najsilnejšej a najčírejšej podobe - omnoho radšej od Emmericha mám jeho skvelý 2012, ktorý sa neberie príliš vážne, a navyše je to katastrofický film v takom merítku, v akom ešte žiadny "katastrofák" nebol. 2,5* za hláškujúceho Smitha a za určitú nostalgiu z detstva.

Tohle je Sparta! (2008) odpad!

Odpad všetkých odpadov... Toto je fakt sila, nedokázal som to dopozerať ani do úplného konca. Asi 2 dobré gagy sa našli, inak je to trápnosť. Cítil som sa trápne a mal som pocit zníženia inteligencie aspoň o tretinu. Skôr by som povedal, že tvorcovia neboli úplne v poriadku :) Nedopozerané do konca, fakt hrôza. 5%

Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec (2006)

Nemám rád Willa Ferrella, ktorý mi dokáže pokaziť nejednu komédiu.. Takže jeho snaha byť za každú cenu vtipný komik, aj keď je vlastne vo väčšine filmoch trápny, ma vyslovene irituje. Dííík,v komédiach radšej skvelého Jima Carryho alebo Wilsona s Benom Stillerom.