• Krátkometrážní

Hulk (2003)

Film mi pripadá ako obrovská zlátanina, ktorá sa snaží o niečo viac, avšak na to nemá. Slabé herecké obsadenie je jedným z hlavných problémov tohoto filmu - hlavný predstaviteľ nemá v sebe ani kúsok charizmy a je herecky priemerný až nevýrazný. Eric Bana nebol tou najšťastnejšou voľbou. Ďalším problémom filmu je snaha o zachytenie psychologickej stránky postáv, režisér si ale myslel, že je Darren Aronofsky a preto sa pustil do psychologickej analýzy. Výsledok je však taký sterilne nudný, otravujúci až ma to po nejakom čase začalo iritovať. Má to byť komiksový film preboha a preto požadujem viacej zábavnosti a akcie !! Tá je veľmi slabulinká a je je ako šafránu. Navyše nechápem, že sa režisér nehanbil za tie bijúce do očí cgi triky z roku 1990 (pri rozpočte 140 mega!!!). Scéna odohrávajúca sa v púšti, pre niektorých vraj unikátna, je zrežírovaná žalostne a trikovo veľmi slabo spracovaná. Celkové pocity sú slabé, nudil som sa a viac ako dve hviezdy zo seba nevytlačím. 2* 38%

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Minulý Hulk z roku 2003 sa snažil vo vyprávaní o psychologický tón, režisér to ale neodhadol a tejto ingrendiencii dal príliš veľké množstvo. Namiesto komiksového filmu vznikol mdlý a nudný psychologický blábol so slabými hercami a nanič akciou. Toto spracovanie prichádza a je určite kvalitatívne vyššie. Tešíl som sa hlavne na Nortona, ktorý patrí medzi mojich obľúbených hercov na to, ako sa popasuje s postavou Bruca Bannera. Musím povedať, že viac než slušne. Edward Norton síce v tomto filme nepredviedol nejaký najlepší výkon svojej kariéry, ale v rámci svojich možností predviedol v porovnaní s prkenným Ericom Banom herecký koncert. Čo je ale na špičkovej úrovni a zaslúži si pozornosť - to je skvelý záporák stvárnený charizmatickým Timom Rothom. Jeho záverečný súboj s Hulkom dosahujúci deštrukčného merítka Bayovej akcie v Transformerov je vynikajúci. A cameo na záver mi spravilo úsmev na tvári :) Slušná komiksovka, omnoho lepšie ako predchádzajúci diel. 80 %

Fontána (2006)

Neviem, či Fontána obsahuje ďaleko širšie spektrum k odvyprávaniu hlavnej idey príbehu alebo je v podstate idea celkom jednoduchá, ale tak to je na dlhšie debaty, podstata je tá, že má film veľmi dobrú myšlienku, ktorú si môže vyložiť každý po svojom. Herecky skvelé, obzvlášť Hugh Jackman predvádza veľmi silný herecký výkon a obrovské spektrum emócií, jeden z jeho najlepších hereckých výkonov. A Rachel Weisz je krásná a ako obvykle hraje nadštandartne. Vizuálna stránka je vcelku priťahujúca, pútavá, nádherná až hypnotizujúca, i keď z môjho pohľadu je tej vizuálnej pastvy pre oči k záveru až príiš veľa. Len tri hviezdy? Pretože mne prekážala línia Toma z 26. storočia, ktorá síce dopomohla príbehu, ale príliš tlačí na pílu so svojou vizuálnou prekombinovanosťou. Jednoducho tie časti boli nudné, mňa celkovo vytrhávali z diania. Technická stránka a myšlienka skvelá, spracovanie o niečo slabšie. Príbeh je síce dojemný a smutný, ale nedostal sa mi úplne pod kožu, takže ma to emocionálne minulo. 3* za hercov, myšlienku a pekný vizuál. 6.7/10

Red (2010)

Dobrá zábava, ktorá síce mohla využiť svoj humorný potenciál o niečo viac, ale aj tak je film veľmi zábavný. Skvelá herecká zostava na čele s Brucom Willisom ukazuje, že i v pokročilejšom veku rozhodne nepatria do starého železa. Fajn akčné scény s pár zaujímavými nápadmi, herecky skvelé najmä Malkovich je fakt k popukaniu ( rola paranoidného psychopata sa mu skvelo hodila:)) a celkovo fajn svižná akčná jazda. Síce príbehovo celkom pritiahnutá za vlasy, ale tak to je takmer v každom akčnom filme. Dávam 4* za dobre strávený čas a dvojke sa rozhodne nebránim, naopak..

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

O niečo lepšie ako jednotka, ktorá v závere to s tím cgi trochu preháňala. Úprimne som ani zďaleka nečakal takú nabušenú cool jazdu, ktorá by ma dokázala až tak vtiahnuť do deja a úprimne ma milo prekvapila. Vzhľadom k postu režiséra to je viac než pochopiteľné, že obavy a pochybnosti boli na mieste. Ale nečakal som, že sa budem baviť od začiatku do úplného konca. Veľmi veľkým kladom je Dwayne Johnson, ktorý si na seba pritiahol veľkú pozornosť - a práve to filmu prospelo. Dvojka sa prekvapivo v porovnaní s jednotkou presunula z cgi atrakcií na tón "viac fyzična v akcií" - teda okrem množstva prestreliek a výbuchov pribudlo fyzických súbojov (súboj The Rocka s Fireflyem v štýle gun fu bol viac než efektný). Veľmi efektná a dobre natočená bola aj akčná ninja scéna v horách, ktorá bola pre mňa pomysleným najlepším bodom z celého filmu. V tejto scéne dokázal Chu ukázať, že má cit pre vizuál, choreografiu akčných scén, ktorú dokázal využiť aj v iných častiach filmu. Nohy mu podkopával hlavne v prvej "akcií" až príliš zbesilý strih, ktorý dodal akčným scénam dynamiku na úkor prehľadnosti. Našťastie sa strih a kamera po čase umiernili a už ďalej neprekážali. Potešil Bruce Willis, objavil sa síce len na niekoľko minút, ale svoj priestor využil umne. A čo sa týka záporákov z Cobry - okrem už známych postáv z predošlého dielu (Storm Shadow, prezident USA alias Zartan, Cobra Commander...) k zlej strane pribudla nová postava, bývalý člen G. I. Joe, Firefly. Jeho postava bola dobrým prihrávajúcim elementom k scénam fyzických súbojov s Roadblockom (The Rock). Zamrzil ma malý výskyt Cobra Commandera vo filme, ktorému mali rozhodne dať viac priestoru. Naopak veľmi zaujímalo zase pôsobila postranná línia Storm Shadow vs. Snake Eyes, v ktorej sa dostaneme opäť do flashbackov podobných z jedničky a tiež niečo nové sa dozvieme.. čo,to neprezradím :) Takže keď to zhrniem, G. I. Joe 2 je pre mňa príjemné prekvapenie, ktoré som úprimne nečakal. Dávam trochu prepísknutých 5*, ale úprimne nehanbím sa za to ani trochu. 90% (Kino 29.03. Aupark Ba)

G. I. Joe (2009)

Možno hovadina, ale zábavná to určite. Zo začiatku a aj v strede ma film vtiahol do deja zaujímavou formou a to flashbackami. Práve flashbacky medzi Snake Eye a Storm Shadowom boli tými obohacujúcimi a najzaujímavejšími prvkami filmu, ktoré dodávali veľmi rýchlemu tempu filmu určitú "brzdu" . Vyzdvihol by som niektoré akčné scény, zvlášť tú najlepšiu v strede filmu - naháňačku po Paríži (hm, či Prahe?) a následná deštrukcia Eiffelovky (moja najobľúbenejšia scéna). Od tohto bodu sa výborná kvalita filmu začína trochu znižovať, nie je to so zvyškom filmu tak katastrofálne. Bohužiaľ takmer trištvrtehodinová finálna Star Wars vybíjaná začne po nejakej dobe nudiť. Škoda, dávam silné 3* práve za tú prvú polovicu, za ninja súboje a tiež za Siennu :) 69%/

Spider-Man 3 (2007)

Vo všetkom je Spider-Man 3 príliš "prepísknutý" a prekombinovaný, či už sa týka vzťahu ústredných postáv filmu a ich jednaní alebo niekoľko násobnej zmeny motivácie a správania Harryho. Peterovi Parker tentokrát nevedie osobný spor len s Harrym ale okrem neho sa mu pod cestu pletie nie jeden, ale dokonca dvaja záporáci. A k tomu ešte je tu násilne pridaná línia s "temnou stránkou" Spidermana, ktorá podľa môjho názoru Spidermanovi viac škodí a zakopáva Peterovi ako postave všetko, čo v predošlých dieloch ukázal. Áno, je to úlet pozerať sa na Emo Parkera, ktorý na ulici balí mladé čajočky, ale vôbec sa to do filmu nehodí. Práve táto prekombinovanosť celého snímku mi najviac prekáža. A musím uznať, že sa našli aj pasáže, kde som sa nudil k smrti. Ale na druhú stranu to zachraňujú dobré vtipné scény (J. K. Simmons) a väčšinou akčné scény, ktoré sú výborné (okrem tej úvodnej, ktorá je trikovo prekvapivo slabšia). Rozhodne najslabší diel série, ale stále lepšie ako Amazing Spiderman. (65%) 3*

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Zhliadnuta predĺžená Special Edition. A môžem povedať, že tento diel je rozhodne najnechutnejší a najúchylnejší (v rámci stvorení , ktoré sa vo filme objavia aj celkového vyznenia filmu ) z celej série. V niektorých momentoch mi to vážne nebolo príjemné na to pozerať. Čo ale beriem ako pozitívum :) Po atmosfére jedničky ani stopy, ale to mi ani trochu neprekážalo. Dostal som dobrú akciu, mnoho vraždiacich beštiálnych votrelcov opäť vraždilo posádku i vedcov vo väčšom merítku. Sigourney Weaver s DNA na pol človeka a na pol votrelca bola zaujímavým spestrením. Vytkol by som spracovanie toho hybridu aliena s človekom, ktorý vzhľadovo sa príliš nepodaril. Vyzeral ako z nejakej umelohmotnej hmoty či plastelíny :) ale jeho finálne zničenie sa tvorcom podarilo poňať celkom originálne. Hodnotím 4* a pre mňa lepší diel ako trojka..

Skyfall (2012)

Neradím sa síce k zástupu užívateľov, ktorí by sa v Bondovskej sérií a jej mytológií príliš dobre vyznali (videl som zatiaľ len 6 filmov, plánujem dohnať ), ale bol som opäť po skvelom Casino Royale veľmi milo prekvapený. Prekvapenie, po ktorom som si celú túto bondovskú misiu s geniálnym psychopatickým Silvom chcel zopakovať znovu. Filmu nechýba nič, skvelá dynamická akcia (hlavne tá úvodná v Istanbule najviac zaujala), geniálny záporák so skvelým uskutočnením plánu, napriek možno menšiemu počtu akčných scén s ostatnými bondovkami udržuje neustále napätie vyvolávané udalosťami v deji, má výborne premyslené a vykreslené charaktery postáv a ich vzájomnú previazanosť v príbehu (či už na pohľad zostarnutého a menej vládajúceho Bonda alebo motivácia Silvu). V tomto prípade žiaden megalomanský, ale čisto osobný záver v Škótskej vysočine bol zaujímavým ťahom zo strany tvorcov, pričom dopadom ako len najlepšie mohol. Po Casino Royale pre mňa zatiaľ druhá najlepšia bondovka. 5*

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Veľmi zaujímavá myšlienka pretavená do veľmi dobrej výslednej podoby. Aj tak mám z filmu pocit, že sa z neho dalo vykresať o dosť viac. Čo ma veľmi milo prekvapilo, je skutočnosť, že film nie je žiadnym spôsobom predvídateľný - naozaj som si nevedel predstaviť, čo sa bude vo filme diať následne.. Je tiež sympatické, že film predkladá svoje postavy nie ako vyslovene kladných hrdinov príbehu, ale v každom drieme určitá časť negatívnych vlastností a nerestí. Napríklad som sa nevedel rozhodnúť po pozretí, či je väčší bezcitný sebec mladšia alebo staršia verzia Joea. A to tu platí u každej postavy. Z malého rozpočtu režisér vyčaroval solídnu neoptimistickú víziu budúcnosti, v ktorej sa pravdepodobne cena ľudského života príliš necení.. V prvej polovici má film veľmi dobré tempo so slušnou potemnelou atmosférou. Približne po polovici sa ale tempo náhle zvoľnilo a trošičku som sa v tých dlhších dialógových pasážach začal nudil. Viacmenej to ale napravil efektný a popravde aj prekvapivý záver. Jediné, čo by som zásadnejšie vytkol je tá strata tempa a popravde by mi tiež neprekážalo dodanie nejakých nejasných informácií vo filme. Pierce Gagnon wow... Pekné 4* (78%)