Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

Srdce mi trhá, dať tomuto sitkomu iné hodnotenie ako 5 hviezd. Pri tejto show som strávil pekných 70 hodín hlasného smiechu, no nemôžem si pomôcť strhnúť jednu hviezdu za poslednú sériu. Tak, ako boli prvé série úžasné, taká zlá bola posledná séria ( až na poslednú časť tejto série, ktorá to aspoň trochu zachránila ). Nikdy ma nejako veľmi neštvala obmena hlavných rolí v seriáloch, samozrejme kým sa to držalo v tolerovateľnej miere, no nanešťastie, Tie roky sedemdesiate zažili snáď najhoršiu zmenu aktéra, akú kedy svet seriálov videl. Josh Meyers bol nevýrazný, suchý a neoriginálny. Vždy keď sa Randy objavil na "plátne", mal som chuť vypnúť prehrávač a nikdy sa nevrátiť k seriálu. Našťastie som odolal pokušeniu hodiť flintu do žita. 4/5

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

V skutku okúzľujúce, príjemne úsmevné a miestami napínavé a tak trochu priblblé. Som známy tým, že ma rozosmeje všetko. Preto sa hláškou večera stalo "Damn it womam, don't argue with me !". Jediná škoda že nepatrila ani jednej z hlavných postáv. Možno som jediný, no ja som tento film vnímal ako paródiu. Paródiu, ktorá zosmiešňovala všetky prvoplánové horory o partii vysokoškolákov zabíjaných besniacim vrahom a musím povedať, že v tomto smere splnila všetky očakávania. 70%

Thor (2011)

Thora so si pozrel len kvôli Avengerom aby som mal približný prehľad o postavách a čo vlastne robí boh z Asgardu na zemi. Film ma milo prekvapil no niečo mi tam chýbalo. Mierne sa vyznám do severskej mytológie a Mjolnir som si vždy predstavoval ako veľké a mocné kladivo. Tu som videl kladivo, ktorým môj starý otec zabíjal klince do dreva na záhrade. No celkový dojem z filmu bol dosť dobrý a som ochotný mu dať 75%.

Kult hákového kříže (1998)

Prvý krát som tento film videl s mojím mladším kamarátom asi v roku 2004. To som mohol mať tak 12 rokov a jediné čo som na ňom vtedy videl zaujímavé bolo, že nejaký holohlavý pán so zakázaným znakom na hrudi rozflákal hlavu druhému tmavému pánovi o obrubník. To bolo jediné čo mi z toho filmu utkvelo. O pár rokov neskôr som sa od niekoho iného dozvedel že na konci Derekov brat zomrie. No aj napriek tomu že som vedel o tejto skutočnosti, som dnes dopozeral titulky so zatajeným dychom. Scéna kde Dereka odvážajú policajti v putách bola priam srdcervúca, aj napriek jej násilnému obsahu. Northonov výkon bol v tomto snímku heroický. Nemám viac čo dodať. 90%

Gran Torino (2008)

Používať vulgarizmy je neslušné a nevhodné, učili nás naši rodičia. A ešte nevhodnejší je vulgárny prejav v prípade komentárov na ČSFD. A to ma v tejto chvíli trápi zo všetkého najviac. Dokonalosť tohto filmu by najlepšie zhodnotila dvojslovná veta, ktorá mi prišla na um hneď po zhliadnutí poslednej scény kedy si to Thao válí na Gran Torine po dlhej ceste do neznáma. Tá veta znela: " PO(pomenovanie ženského pohlavného orgánu skloňovaného v genitíve) FILM ! ". Treba povedať že Clint Eastwood je, ako úžasný herec, tak i bezchybný režisér. Rola najväčšieho drsoňa v susedstve mu padla ako uliata a osobne si neviem predstaviť iného herca ktorý by bol vhodnejší na zatrpknutého, mrzutého a nepriateľského vojnového veterána. Tento film som videl 2x a aj keď som vedel, ako to s Waltom Kowalskym dopadne, pri scéne kde stojí pred domom ázijského gangu mi srdce búšilo ako o preteky. A to auto ... to snáď ani nepotrebuje komentár. Gran Torino je pri Clintovi druhá hviezda na plátne, veď nie nadarmo je pomenovaný snímok práve po ňom. Jedným slušným slovom - FANTASTICKÉ. 95%.

1984 (1984)

Výborný anglický spisovateľ a večný pesimista George Orwell napísal v roku 1848 dielo, ktoré mi utkvelo v pamäti a určite tam ostane ešte veľmi dlho. Z pravidla je kniha vždy lepšia (minimálne dejovo), ako filmové spracovanie. V tomto prípade bolo spracovanie až nad moje očakávania verné. Pri čítaní knihy som už samozrejme vedel o tomto filme, tak som si len pre lepšiu predstavivosť pozrel obsadenie filmu a bol som príjemne prekvapený zistením že hlavnú úlohu Winstona Smitha stvárnil John Hurt. Po prečítaní knihy som si pozrel film a bol som veľmi potešený Hurtovým herecký výkonom. Jediná vec ktorá sa mi nepáčila na filme bola nedostatočne vystihnutá myšlienka. Dovolím si povedať, že keby som si pred zhliadnutím filmu neprečítal knižnú predlohu, nebol by som schopný dokonale pochopiť depresívnu a melancholickú myšlienku tohto diela. Asi najviac mi vadil koniec pri ktorom nebolo jasné ( aspoň mne ) komu patrili posledné Winstnove slová, či Veľkému B. alebo Julii. Pričom posledné slová knihy zneli (kto si chce prečítať knihu nech túto poznámku preskočí): "Miloval Veľkého Brata", z čoho bolo nad slnko jasnejšie že Winston Smith bol "napravený". V každom prípade to bol veľmi kvalitný film a ani z ďaleka neľutujem čas ktorý som pri jeho pozeraní strávil. 75%

Zvoník u Matky Boží (1996)

Priznám sa že originálnu predlohu od Huga som nemal tú česť prečítať, no mám isté info o tom že dej bol upravený, resp. som si dej tejto rozprávky porovnal s tým čo som počul a prišiel som k názoru že Disney by sa veľmi nevytiahol pred svojimi detskými divákmi a hlavne ich rodičmi keby dej (a hlavne koniec diela) drasticky neupravil. Ja osobne som mal tú česť pozrieť si tento snímok na nekonečnej ceste autobusom na dovolenku a priznám sa že mi to túto cestu veľmi spríjemnilo. Mal som to šťastie zhliadnuť ju v pôvodnom znení s "otitulkovanými" piesňami a som tomu rád, aspoň som nemusel byť obeťou nepresného a dosť často nevhodného dabingu (halvne v prípade muzikálov kde sa bohužiaľ často dabujú aj piesne). Najväčší dojem vo mne nechala úvodná pesnička po ktorej mi doteraz behá mráz po chrbte, len čo si na ňu spomeniem. 75%

Hanebný pancharti (2009)

Keď sa človek vyzná do istého smeru umenia ako napríklad hudba, aj bez toho aby si prečítal názov piesne a kto ju zložil, dokáže presne určiť interpréta. Ak by Quentin Tarantino nebol režisér ale hudobný skladateľ, jeho piesne by vždy využívali rovnaký takt, rovnaké nástroje, rovnaký spev a rovnaký text. Ale aj napriek tomu že jeho filmy smrdia ním samým, sú to, aspoň pre mňa, jedny z najúžasnejších filmových snímkov. Nikto nemusí byť znalec filmov aby spoznal že Bastardi a Pulp fiction sú z jedného cesta. Samozrejme že Bastardi sa nemôžu rovnať kultovému Pulp Fiction, no aj napriek tomu je to jeden vynikajúci kúsok pri ktorom sa oplatí (hlavne milovníkom tarantinoviek) stráviť približne 150 minút. Favoritom v tomto filme je pre mňa samozrejme charizmatický Waltz ( osobne sa naňho neskutočne teším v Djangovi ). Taktiež banda bastardov na čele s Pittom a Rothom ma zaujala extrémne, hlavne mnoho tých maličkých scén a okamihov ( samozrejme aj dialógov ) ktoré som si s nimi užil. V prvom rade scéna v ktorej Sgt. Donnie Donowitz vymláti dušu z nemčúrskeho vojaka. V druhom rade samozrejme prestrelka v krčme a dialóg ktorý jej predchádzal ... a mnoho mnoho ďalších. Jednoducho výborná filmarina so všetkým čo k nej patrí. 85%

Šéfové na zabití (2011)

Musím sa priznať, že od kedy tento film uzrel svetlo sveta, veľmi dlhú dobu ležal zaprášený na mojom harddiscu. Nakoniec som si naň našiel čas a neoľutoval som chvíľu strávenú pozeraním tohoto snímku. Popravde, komédie ma veľmi neberú, no pri tejto komédii som sa nasmial až až. Samozrejme v porovnaní so všetkým čo som kedy videl, nebolo to to najlepšie v mojom živote, no ako komédii by som s čistým svedomím dal plný počet bodov. Z hereckých výkonov som schopný ohodnotiť len Kevina Spaceyho a Jennifer Aniston ktorým ich role padli ako uliate. Trochu ma sklamala rola "nájomného zabijaka" pretože po Rayovi som od Jamieho Foxxa čakal viac ( chyba určite nebude v hercovi ale v scenári ). No ako som už spomínal, zábava to bola výborná. 75%

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jedným slovom nezabudnuteľný. Myslím si že každý správny milovník filmov, resp. filmov z dielne Quentina Tarantina by si mal pamätať minimálne jednu hlášku, ktorými je tento film preplnený. (mojím osobným favoritom je: "You know WHY you didn't see that sign?" "Why?" " 'Cause it ain 't there, 'cause storing dead niggers ain't my fucking business, that's why!"). Dokonalý dej, vynikajúce herecké výkony a samozrejme mnoho ďalších nevymenovateľných aspektov robia tento film kultovou záležitosťou. 95%