• Pohádka

O Všudybylovi (1976) (TV film)

Studiová pohádka, která se mi ale velice líbila díky příběhu Františka Hrubína, krásným kostýmům a velice dobrým hereckým výkonům (překvapil mě např. Miroslav Moravec v roli krále). Určitě stojí za vidění s dětmi. Zajímavé komentáře: triatlet, otík, Jezinka.Jezinka, vitekpe, to_ma.

Máj (2008)

V hodnocení souhlasím s triatletem: z filmu se vytratilo romantické tajemno a vyprázdněné místo film doplnil podstatně větší konkrétností. To je možná u filmu nutné - takže já si raději přečtu báseň...

Solomon (1995)

Velice pěkně zpracovaný příběh krále Šalamouna podle Starého zákona pro nejmenší děti. Dozvíme se, že jeho cesta na trůn nebyla zrovna jednoduchá. Jsme svědky toho, jak prosí Hospodina o moudrost i slavného soudního sporu dvou matek o novorozeného chlapce, v závěru uvidíme budování Chrámu... jako ilustrace biblických příběhů docela dobré.

Od Andulky po Žížalu (1995) (seriál)

Pěkná myšlenka: seznámit děti s písmenky, kterou moje dcera právě moc vítá, protože písmenka ji teď zajímají. Zpracování ale slabší: občas se tu vyskytují slova dětem na hony vzdálená a krkolomné říkanky. Seriál děti podle mého soudu také mírně podceňuje (hlášky typu "To není zlato, to je zelí!"). Přesto neznám lepší seriál na toto téma.

Pippi dlouhá punčocha (1969)

Hodnotím jako dospělá maminka dvou dětí, která v dětství milovala knížku. Film jsem asi nikdy dřív neviděla, ale se svými dětmi jsem se ráda podívala. Knize se určitě nemůže vyrovnat, ale je to poměrně věrné a milé vzhledem k předloze. Kniha i film jsou perfektním únikem do říše snů. Co by mohlo být, kdyby se mohlo to, co se běžně nesmí? Pippi není žádná vzorňačka, je to pěkné "kvítko", ale s dobrým srdcem pro všechny. Senzační je především let s balónem a honičky s policisty i se zloději :-) Zajímavé komentáře: LiVentura, duklak2, Fr, Karlos80.

Barberbieni: Zpívající včelky (2008) (TV film)

Téměř detektivní pátrání malé holčičky, která se nudí o prázdninách ve Vatikánu, kam se přestěhovala s rodiči, když tam tatínek dostal práci jako velitel Švýcarské gardy. Celkově poměrně naivní zpracování s mnoha nelogičnostmi v ději, ALE: dobrý nápad s oživlými zpívajícími včelkami, s papežem jako zahradníkem a přitažlivé prostředí Vatikánu. Pro malé děti (příp. i s jejich rodiči, kteří se podívají kvůli dětem) myslím poměrně povedený film.

Příběhy včelích medvídků (1984) (seriál)

Příjemný večerníček, který jsem v dětství milovala... Jako dospěláka mě překvapilo, že děj často není nic moc, ale to nejmenším dětem asi nevadí... Každopádně krásné loutky čmeláčků a chytlavé písničky s výchovným podtextem (hlavně ta Do pěti, do pěti... musíme být u maminky v doupěti :-)) Kvalita dílů v sérii znatelně klesá. Zajímavý komentář: Gemini.

Poslední vrchol (2010)

Byla jsem na tomto filmu v kině Metropol v Olomouci. V kině už jsem pět let nebyla, tak už si asi nevybavím, jestli jsem někdy zažila větší ticho (špendlík by bylo slyšet spadnout) v průběhu celé projekce i po ní. Toť tedy konkrétní zážitek - a nejen můj, ale asi mnohých, kdo byli se mnou ve filmovém sálu. Inspirativní životní příběh kněze, který můžete následovat, ať už jste kdokoliv a kdekoliv. Láska Kristova konkrétně žitá v životě člověka dnešní doby. Svědectví o zajímavém člověku i o kráse a potřebnosti kněžství a kněží. Pablův bratr se mu svěřil o problémech, které má s člověkem, se kterým si vůbec nerozumí. "A modlíš se za něj? Zkoušel jsi pro něj něco udělat, zkusil si mu dát nějaký dárek?" Taková byla Pablova odpověď. A on sám takto skutečně žil. Zajímavé komentáře: texa, Fido.

O líném Honzovi (1977) (TV film)

Pohádky Josefa Lady mají svůj zvláštní půvab a tohle studiové zpracování ho myslím dobře zachovává. Jde o pohádkovou "absurditu", kterou ocení především znalci klasických pohádek. Co kdyby líný Honza byl skutečně líný a na své lenosti tvrdošíjně trval? Co když pro samou lenost nechce ani navštívit pohádkového dědečka a už vůbec ne zabíjet draka, i když mu to bylo předpovězeno? Jak to přijme jeho obětavá, ale ambiciózní matička, která mu dosud pomáhala i zívat? ... Pohádka navíc vyniká výbornými hereckými výkony (mně se líbili především mladí pánové Eben a Sovák). Zajímavé komentáře: otík, jatamansi, duklak2, Snorlax, May.