• Fantasy

Titanic (1997)

Klasická ukázka, jak první tři dají za pět a ostatní se bojí kroku zpátky. Ale nebojte se, o velkofilm se rozhodně jedná, odvedená řemeslná práce je dobrá. Bohužel ale i ten nejšpičkovější řemeslník se liší od umělce tím, že umí dělat to své. Umělec tvoří inspirací, jeho dílo je unikátní. Dosti těžko představitelný příběh chudého, leč poctivého dříče a krásné, bohaté a láskyrozdajné napoloaristokratky zavání sentimentem třicátých let a je posté oprášenou kliškou. Ostatní je scénářem doplněné aranžmá na velmi vysoké úrovni, kde Cameron dostal své diváky tam, kde je chtěl mít. Mediální kampaň podpořila produkt dokonale a davy jihnou. Není nad tovární výrobu, podpořenou štáby psychologů, specialistů na dialogy, maskérů a osvětlovačů :-) to se potom sypou chechtáky do rukávu. Jak jsem řekl, výborné řemeslo.

Minority Report (2002)

I mistr tesař se někdy utne. Vzhledem k informacím, které jsem zaslech a ke Spielbergovi a jeho vztahu k fašistům jsem čekal spíš orwellovský film. I tak je námět dobrý, dobrá práce a spousta hezkých efektů, bohužel trochu zmatený a pro mne kostrbatý děj ústí do splácaně působícího závěru. Nechci být falešným prorokem, ale asi se pokračování jen tak nedočkáme, alespoň od stejného režiséra ne.

Svědkem zločinu (2008)

To by člověk neřekl, do jaké zhovadilosti očas sklouzne i jinak renomovaná herečka. Buď ji producent přeplatil, nebo neměla do čeho píchnout a chyběly jí chechátky na splátku hypotéky, nebo momentálně pracuje na něčem velmi náročném, o čem nevím a potřebovala si oddechnout, ale určitě to nebylo jenom tak. Nejde mi na rozum, proč hvězda takového formátu přijme roli ve filmu, jehož předlohou byl s nejvyšší pravděpodobností anonymním tvůrcem podepsaný, vyrabovaný paperback místo scénáře. Její přítomnost zachránila film před potupným koncem na smetišti (ostatní účinkující jsou totiž spíše loutky než herci, jejichž projev posunuje thriller směrem ke komedii systémem o co méně výrazů, o to více vulgarity), což je také asi špatně. Celý film stojí na výkonu jediné postavy, která, ač třímá pochodeň světla, působí neuvěřitelně a uměle. Výsledkem je pocit, že koukáte na profláknuté skeče, jimž dominuje křečovitá snaha hlavní představitelky zachránit, co se dá. K ději jako takovému není co říct, postavy se motají nelogicky po staveništi a jakémsi lesíku u něj pořád dokola bez hlavy a paty jak panáci, vyřvávají po sobě sprosťárny, prostě se chovají jak roboti, naprogramovaní na sekání trávníku. Ženská, od samého počátku cíl jejich velmi prapodivně vykonstruovaného zájmu, je uzlíček nervů, co neumí uklidit doma nic od špinavého prádla po rozházené plyšové hračky, nedej bože vzít do ruky pomývač, (až z toho po několika letech chytá její partner psotník, co to má doma za prase - se nedivím, mít doma babu, co nechodí do práce a celý den nejspíš čumí nudou do zdi, nasral bych se taky). Za to ale ví, jak se ochránit před tlupou výrostků, postávajících před penny marketem - přece kufříkem s autonářadím, který jí padne jako ulitý (buďto byl chlap dement, a nevěděl, že má doma v kuchyni automechanika, nebo tohle někdo už v tom paperbacku posral :-)). McGyver v sukních, to tu ještě nebylo, tak za tento nápad jednu hvězdu. Zbytek guláš, někým už předtím jednou sežraný. Hodnotit tento škvár, který roztrhala profesionální kritika jak toaletní papír pěti hvězdama je nejspíš recese. Pokud ne, tož to potom ju :-)

Jumper (2008)

K mé převeliké lítosti (a počátečnímu nadšení z názvu) se nejednalo o frajerovi s přemírou testosteronu a labutím krkem ve slipech. Bohužel nešlo o genovou terapii, ale o vyčůránka, který získal do vínku poměrně slušný dar a následkem bylo, že vydělávat si na živobytí poctivě jej tímto přestalo interesovat. Divím se, že v české republice, plné mladistvých ambiciozních tupců v kravatách, s hubou plnou keců a rukama nalevo, film neuspěl.

Pád do tmy (2005)

Jednoduchý a nenáročný děj (několik afektovaných hysterek vleze do díry v zemi a protože jsou velmi zkušené cavenistky a nasávačky adrenalinu, samozřejmě nemůžou ven stejnou cestou, načež mají další štěstí, že objeví novou vývojovou větev - křížence neandrtálců a piraní, to je fakt ubohost...)., feministický podtón a přitažení jednotlivých scén (s přemírou přehnaných reakcí ) za vlasy. Žádný nový objev, tuctovka pro béčkové krvemilce. By mě moc zajímalo, čím je tento produkt tak vynikající a přínosný pro kinematografii a čím tak převratným pro diváka, že mu udělují pět *. Zrovna v tomto případě velmi lituji, že správcem serveru není nějaký diktátor :-)

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Prapodivný pajšl z dobrého námětu, plný samonosných událostí, jenž postrádají logiku a chybí jim vyústění. Tohle se nedá snad ani hodnotit, nejspíše ani tak nešlo o film samotný, ale o mezinárodní freundschaft za účelem nějaké chlastačky, jenž vyústila v opilecké sblížení s následkem písemně stvrzené úmluvy o tomto díle, zčehož asi poté nešlo vycouvat.

Devátá brána (1999)

Film není průměrný, ale na to, aby byl výborný, mu maličko chybí. Polanski evidentně hledal svou bránu ve scifi v kombinaci s mystikou a horrorem. Přítomnost Deppa rozhodně nic nepokazila, bohužel je natolik dominantní, že ostatní postavy nevystoupí z jeho stínu. Přesto z toho vyšla dobrá jukna, za pár let si určitě ještě někdy pustím.

MacGyver (1985) (seriál)

Nebetyčná, bezbřehá hrůza. Jeden díl jak druhý. Klasická ukázka, toho, jak se někdo zapíše jako představitel v béčkové produkci, už mu to zůstane navždy v ksichtu. Do věčných lovišť seriál ale poslat nechci, moc se mi totiž líbí, jak ten chlápek Vám klidně odoperuje tumor s použitím sicherky a víčka od májky.

Kluci to taky chtěj... a pořád! (2002) odpad!

Vždycky jsem si myslel, že vrchol nevkusu je Kameňák a řada šílené Olmerovy "porevoluční nové vlny". Zde jsem na vážkách, zda je tohle německo na tom opravdu se svým, již od přírody pokleslým vkusem, tak špatně, nebo zda se jedná o cílený záměr tvůrce. Celá série postpubertálních masturbátorsko-voyerských filmů mi nikdy nepřirostla k srdci, ale vzhledem ke skutečnosti, že mladí jsou na světě pořád, asi vždy toto téma vyprovokuje nějakého, věkem uvadajícího tučňáka k dalšímu revivalu. Tak jo chlapi, pokud to byl opravdový záměr, potom dobrá práce...

Supersmradi - Malí Géniové 2 (2004) odpad!

Nevím, jestli to je takový průjem i v originále, ale český dabing je opravdu ubohost neskutečná. Jalové hlasy, věty naprosto bez intonací a spousta drobných vulgarismů mi stačilo na akorát deset minut. Ví vůbec všichni na filmu se podílející co spáchali?