Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Herecky a technickým spracovaním seriál na najvyššej úrovni, ktorému by som dal úprimne plný počet, nebyť toho, že je zároveň tou najviac pokryteckou a iritujúcou vecou, akú som kedy videl. S každým dielom sa rozoberajú reálne problémy, s ktorými sa musel niekedy stretnúť každý človek. Ako sa ale môžem stotožniť s problémami Hannah, ktorá mi trinásť hodín fňuká vo svojej spovedi, ako je na ňu každý zlý, pričom SPOILER ona je trikrát ochotná ísť na rande s rôznymi hráčmi z futbalového tímu a čuduje sa, že sa nezaujímajú o jej prevratné myšlienky, kamarátka zhodí dopravnú značku a ona jej pošle najlepší mix na samovraždu ale oveľa horší zločin na polícii neoznámi, povie chalanovi, aby kurva odišiel z izby a čuduj sa svete, on odíde. SPOILER Namiesto toho, aby Hannah začala riešiť svoje problémy, tak si povie, že by bolo dobre, keby ju hneď nasledovalo ďalších dvanásť ľudí do vane, tak vyrozpráva svoj jedinečný, náročný a nikým nepochopený životný príbeh. Hannah totižto očividne ani raz nenapadlo, že by aj ona mohla dať do vrecúška niekomu zajačika. 13/13 – 40%

Iron Fist (2017) (seriál)

Jeden z mála seriálov, ktorému musím dať vyššie hodnotenie, než by si zaslúžil už len z princípu kvôli nepochopiteľnému hateu, s ktorým sa herci a produkcia musela stretávať. Inak je to klasická Netflix/Marvel spolupráca s tradične zopár chybami krásy, ale v porovnaní s mainstreamovou televíznou produkciou vždy o niekoľko úrovní vyššie. Jediné, čo skutočne zamrzí, je horšia kamera ako bola pri predchádzajúcich troch seriáloch, ktorá potom výsledne aj choreografiu bojových scén zhadzuje o niečo nižšie. Objektívne 13/13 – 80%, subjektívne 13/13 – 90%

Legion (2017) (seriál)

Je zrejmé, že tvorcovia Farga chceli priniesť úplne iný prístup ku spracovaniu komiksovej látky a podarilo sa im to naozaj skvelo. Dej vidíme očami schizofrenika, kde nikdy nie je isté či sú udalosti skutočné, je to len ďalšia z pokrivených spomienok, astrálna rovina alebo boj v Davidovej hlave. Tých osem hodinových dielov bolo tak akurát na hranici toho, aby mi to ešte neprišlo ubíjajúce a nezdalo sa, že scenáristi zbytočne naťahujú dej. Ďalšia séria už bude ale musieť mať úplne inú formu s ohľadom na koniec prvej, tak som zvedavý, čo na nás nabudúce vytasia. 8/8 – 80%

Taboo (2017) (seriál)

Vizuálne a výpravou perfektne spracované historické dráma s hviezdnym obsadením, ktoré sa snaží, čo najviac priblížiť špinu a atmosféru pochmúrneho viktoriánskeho Londýna. Zápletka točiaca sa okolo sporu medzi hlavnou postavou a Východoindickou spoločnosťou ohľadom vlastníctva územia v Amerike je naozaj príťažlivá a neošúchaná, o to viac je na škodu, že bola spracovaná tak zvláštnym spôsobom. Hlavný dej je stále prerušovaný predvídateľnými zvratmi v osobnom živote Delaneyho a jeho sestry, nevhodne zasadenými halucináciami miešajúcimi sa so spomienkami a debatami s postavami, ktorým väčšinou chýba zmysel a údernosť. Takto z toho vychádza značne roztiahnutá depresívna vec, ktorá má u mňa nulovú šancu, že si ju niekedy pozriem ešte raz. 8/8 - 60%

Z onoho světa (2017) (seriál)

Seriál má výborné tempo, čo sa týka dejového spádu a aj postavy sa nestávajú po čase natoľko otravnými, ako som sa obával na začiatku. Prefláknutá zápletka so superschopnosťami ma ešte stále dokáže zaujať, no niektoré rozhodnutia tvorcov seriálu celkom silno a úplne zbytočne zrážajú jeho kvalitu dole. Ide hlavne o využívanie zeleného plátna a „CGI“ efektov v týchto scénach, ktorých kvalita je podobná ako pri seriály Sanctuary, no od vtedy už ubehlo pár rokov. Takisto aj isté dejové odhalenia, ktoré sú podané až príliš nábožensky (bez opodstatnenia a náležitej reakcie postáv) a vôbec sa nehodia do mysteriózneho sci-fi seriálu som vnímal značne rozpačito. V každom prípade z traileru som očakával, že to dopadne oveľa horšie, takže nakoniec vcelku prekvapivý priemer. 10/10 - 60%

Chaos;Child (2017) (seriál)

Až po pozretí druhého dielu (a značne zmäteného pocitu) som si uvedomil, že je to vlastne pokračovanie iného staršieho anime. Problémom ale je, že som nebol až tak zmätený dejom, ktorý som nepoznal, ale tým, ktorý sa odvíjal v začiatočných epizódach a ja som ich ešte bol ochotný pozerať. Má to príšerný strih a po celý čas mi unikala logika postáv a ich deduktívne postupy pri riešení prípadu, ktorý bol svojou podstatou naozaj zaujímavý a mal potenciál. Očividne som ale ešte nedozrel na rozmýšľanie tvorcov visual novel, takže si lepím sumo zápasníka na čelo a lúčim sa s Chaos;Child. Drop. 4/12 - 30%

FLCL - Season 1 (2000) (série)

Uznávam, že to bolo originálne a divné. Uznávam, že to prekvapivo malo aj zmysluplnú zápletku. Nemám ale ani najmenšieho šajnu, čím to malo byť tak úžasné a zaujímavé, ako to tu niektorí popisujú, že som mal skončiť vo vytržení. Postavy väčšinou kecajú 15 minút, potom niekomu niečo vylezie z hlavy, príde bitka a nasleduje ďalšia epizóda. Takže zatiaľ asi skôr nepochopený priemer odo mňa, uvidím, čo vylezie z tohtoročného anime. 6/6 - 50%

ACCA 13 ku kansacuka (2017) (seriál)

Tak v tomto sa s ostatnými teda asi nezhodnem, pretože pre mňa sú v ACCE až príliš fádne a nezaujímavé postavy, oku nelahodiaca kresba a dej dvadsať minútovej epizódy z osemnástich minút doslova tvorí nudné žvatlanie v neexistujúcej krajine o jej neexistujúcich problémoch (ktoré sú mi totálne ukradnuté) s prestávkami na hlbokomyseľné zapálenie si cigarety. Nad logikou riešenia problémov ani nemám silu rozmýšľať, lebo som otupený pozeraním sa, či sa niečo naozaj stane alebo nie. Ak by som už musel porovnávať s Joker Game (neviem síce prečo, lebo nevidím žiadnu spojitosť okrem epizodiálnosti), tak tam boli postavy naschvál napísané bezcharakterne, pretože keby špióni prejavovali na verejnosti nejakú silnú osobnosť, asi by nerobili svoju prácu veľmi dobre. Drop. 4/? - 40%

Onihei (2017) (seriál)

Historické anime z obdobia Edo, ktoré sa snaží byť reálne a nie sú v ňom žiadne chakry, youkai, mimozemšťania, lolitky, zombie, démoni, mágia a ja neviem ešte aké satanstvá. Neslýchané. Kto by to mohol chcieť pozerať, veď to žánrovo nemôže patriť do žiadnej cieľovej skupiny divákov, ktorý ešte dokážu dýchať bez pomocných prístrojov. Bola to irónia, ale bohužiaľ asi to bolo aj z veľkej časti pravdivé a o tento kúsok veľa ľudí nezakopne, ale ja som zaňho veľmi vďačný, lebo je to veľmi pohodové a príjemné pozeranie, ktoré mi trochu atmosférou pripomína Natsumeho (ale necenzurovaného). TOP 3 OP zima 2017. 13/13 - 80%

Lovci trolů: Příběhy z Arkádie (2016) (seriál)

Ak by som mal medzi štyrmi až štrnástimi rokmi, tak by to bol pravdepodobne môj nový najobľúbenejší seriál. Takto môžem aspoň s čistým svedomím povedať, že sa stále nájdu tvorcovia, ktorí dokážu vytvoriť animovaný seriál na úrovni pre deti, ktorý budú schopní pozerať s nimi aj rodičia bez toho, aby sa im exponenciálne znižovalo IQ s každou pozretou časťou. Tlieskam del Torovej predlohe a celému vývojárskemu a dabérskemu tímu. Je to pútavé, zábavné, originálne, jediné, čo sa mi zdá, že je mierne na škodu je až prílišná epizodiálnosť. Chcelo by to viacej reálií trolov a menej nezáživných problémov vo svete ľudí a budem nadmieru spokojný. Taktiež človek nemôže len smútiť, že hlavná postava už nikdy nedostane rovnaký hlas než ho mala v týchto 26 častiach. 25/25 - 85%