• Krátkometrážní

Píseň moře (2014)

Nepáčila sa mi ani animácia, ani dej a postavičky tiež neboli nejak pre mňa zaujímavé, príbeh je zrozumiteľný, no pre mňa trocha utrpenie, záver však bola silná emočná bomba.

Na hraně zítřka (2014)

Časová slučka tak, ako som ju snáď ešte nikde nevidel. Film má prepracovaný scenár v detailoch, no napriek tomu tam toho veľa nie je a teraz že ako to teda vydržať, či dokonca si to pustiť znovu, aby vám z toho nepreplo? No, ak nie je taký drsnejší romantický príbeh tým, čo by malo túto čisto megalomanskú akčnú a dokonca zas pri našom scientológovi aj mimozemšťanmi okorenenú bláznivosť vylepšiť, tak už neviem. Myslím, že jeden z mála filmov, kde také vyobrazenie inej civilizácie, či prebujnelosť vojnou na americký spôsob budem tolerovať. No, pri najvyššom hodnotení mi to, či to pustiť znovu pri filme, kde si postavy akoby zvykli na smrť a pritom my sami nevieme, či ešte novú šancu budeme mať, hraje veľkú rolu a myslím, že ešte jednu šancu by som tomu dal, ale ako som si práve povzdychol podobne ako vo filme, radšej s dámskou spoločnosťou a kvôli výsledku, nie kvôli nejakej zábave z bojov. Odkaz filmu podľa mňa dobrý aj keď by sa mohol zdať zlý. Navyše mi to naštartovalo fantáziu a ešte sa mi zdá akoby tam bola nejakým spôsobom pripomienka predchádzajúcich svetových vojen. Myslím, že jedna z najväčších veľkofilmových udalostí minulého roka.

Bormann - Hitlerova pravá ruka (2001) (TV film)

Dokumentov o Hilterovi a jeho okolí som už videl množstvo, no väčšina vecí v nich sú pre mňa menej dôležité fakty. Tu som si myslel, že sa dozviem nejaké detaily, čo a ako Bormann robil, ale skôr som sa dozvedel také tie povrchné a skôr verejne známe informácie, ktoré však boli dobre zosumarizované.

Den hněvu (1943)

Zakiaľ Kladivo na čarodejnice podľa mňa lepšie poeticky vystihlo nezmyselné udalosti okolo upaľovania, toto bolo asi viac realistické, no zároveň ma tiež nejak extra nebavilo. Svojim spôsobom to v niektorých spomalených momentoch bola hrozná nuda. Plus vtedajšie správanie, prostredie, to mi z toho robilo neznesiteľný zážitok až horor až si z minulosti začínam vážiť slovenských pastierov oviec s ich tradíciami. Na svoju dobu sú tu podľa mňa prekvapivé zábery starej a nahej ženy a tiež akési ozajstné koketovanie s mágiou, až som miestami nevedel, či chcú odsúdiť udalosti z minulosti alebo ich čiastočne ospravedlniť. Pozoruhodné dielo tak či tak.

Ben Hur (1959)

Ben Hur, Spartakus a Kleopatra, to sú veľkofilmy svojej doby o Rímskej ríši, ktoré sa vyznačujú prenádherným farebným spracovaním vtedajších stavieb, ale aj oblečenia, no tiež pomalým tempom s poriadne prestrelenou dĺžkou filmu, kde mali akési prestávky slúžiť na to, aby to človek zniesol, no ja som zvolil radšej zrýchlenie filmu. U príbehu mi to neubralo atmosféry podľa mňa, naopak som pochopil, že je to ozaj prehnané, tiež tá určitá zatrpknutosť ma po čase ničila a tak som si to neužil. Zakomponovanie biblických udalostí ma trocha prekvapilo, no žeby mi to nejak extra okorenilo film sa tiež nedá povedať.

Nikdy nezbohatneš (1941)

Propagácia vojny s tančekmi, vtipmi a nejakou tou romantikou. Aj keď Astaire a Hayworth boli skvelá dvojka, príbeh ma absolútne nezaujal. Zas sa viac rečnilo, než by to malo veľa pamätných momentov. Jeden výrazný tam pre mňa bol a ten bol až k záveru.

Trabantem až na konec světa (2014)

Česi, Poliaci a Slovák na cestách alebo Západoslovania opäť bláznia, no proste zábavné, aj keď nejaký extra informačný a pôžitkový dokument to nie je, pobavil som sa minimálne ohľadom vybavovania pasov, či jazde na soli.

The Choice is Ours (2015)

V podstate sa dá s väčšinou vecí súhlasiť u mňa, akurát som to už väčšinou videl v iných ich dokumentoch a toto mi neprišlo nejak extra nové, akurát tu boli nové tváre, ktoré sa prihovárali k ľuďom.

Ego feat. Robert Burian: Žijeme len raz (2012) (hudební videoklip)

Letná vypaľovačka na odviazanie sa, ktorá nás mnohých mladých svojho času pobavila. Povedzme si však pravdu, ten chlap sa na frajera stále len hrá a odkaz, či pridanú hodnotu to nemá zrejme žiadnu, akurát je dobrý pózer. Možno sa to časom zmení a aj tie vypaľovačky budú mať takpovediac nejakú akoby dušu ako napríklad Travoltov a Newton Johnin Summer nights. Ja osobne som si o rok obľúbil minimálne podobne, ak nie viac, podľa mňa dosť podobnú letnú hitovku od Vladisa a Nicole s názvom Žijem pre moment, aj keď treba uznať, že Egov hit je viac zábavný a možno aj jeho najväčší, čo kedy urobil a možno aj najpočúvateľnejší. Nech už je ako chce, či v pozitívnom alebo negatívnom, je to v histórii podobne ako Modlitba pre Martu, Pocta Majakovskému, Atlantída, Vyznanie, či mojsejovské V dome alebo neonacistické zo Žiliny ide vlak a v ňom sedí Šaňo Mach.

Gomora (2014) (seriál)

Syn neschopný a rozmaznaný, matka drsniačka, v dome obraz ich rodinky a nevedia sa rozhodnúť, ktorú sedačku si kúpia? Vážne? Toto, že má byť neapolská mafia? Za približne 7 hodín filmu sa udeje toho na udalosti podľa mňa menej než v nejakej klasike ako Vtedy v Amerike a ešte sú tam ďalšie. Viac sa tu reční a hraje na pózy, než by sa išlo do detailov. Motívov veľa, ale celé to vyzerá až príliš prvoplánové napriek akože horkokrvnosti a akože stálej akcii, no zaujímavých myšlienok na takú kriminálku málo. Chápem, že nie je dobré inšpirovať ďalších, no toto je do veľkej miery zbytočný seriál, ktorý nezachraňuje to, že je dlhý. Chcelo by to celé zostrihať a prerobiť, minimálne z 3/4. Rozumný tvorca by mal vedieť ako s dielom naložiť.