Útok z hlubin (1999)

Náhodou jsem na tenhle film narazil v televizi a byl jsem velice příjemně překvapený. Je to sice blbost, ale tak trochu v dobrém slova smyslu. Prostě hoďka a 3/4 slušně ubíhající akce, která mi připadala daleko více zábavná než trapná, což je u filmu s obřími žraloky velká poklona.

Smrtonosná past (1988)

Pomlácený, pořezaný, nasraný, špinavý a určitě i smradlavý policajt z New Yorku pobíhá v Los Angeles po mrakodrapu a osamocený si postupně vyřizuje nevybíravým způsobem účty s bandou sadistických němčourů. U toho se prostě nejde nudit. A i když se Bruce v novém tisícilití chytil do smrtonosné pasti dalších a dalších návratů ke své nejslavnější roli, tak minimálně díky prvním třem dílům bude Die Hard navždy jednou z nejlepších akčních sérií. Howgh . . .

Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

Jako malej kluk jsem se občas v pátek pozdě večer na tajňáka vloudil do pohaslého obýváku, zapnul televizi a s vypnutým zvukem (abych nevzbudil rodiče) jsem hltal béčkový akčňáky na Nově. A když náhodou dávali sprosťárny, jistila to Prima. Byl jsem prostě akční fanda. . . Za těchto okolností jsem narazil na blonďatého přerostlého samuraje s menším hopsajcím kamarádem, jak likvidují jednoho Japončíka za druhým. Film jsem viděl zhruba od půlky, takže jsem vůbec netušil o co v příběhu jde. Díky vypnutému zvuku jsem nemohl pochytit ani jednu hlášku. I přesto mě film naprosto uchvátil a na scénu v lázních jsem myslel ještě hodně dlouho. . . Uplynulo mnoho let. Já už se mohl na televizi dívat do kolika jsem chtěl. A opět náhodou jsem na Dolpha a Brandona narozil znovu. Tentokrát jsem si Zúčtování vychutnal od začátku a se zvukem. Bylo jasno. S přehledem jeden z mých nejoblíbenějších filmů. . . Asi se mi vždycky na těch kraťoučkých 76 minut vrátí vzpomínky na potemnělý obývák, když jsem se uprostřed noci cítil být minimálně stejně neohroženým hrdinou jako detektiv Chris Kenner. . .

Zátah 2 (2014)

Abych byl upřímný, docela jsem se o Ramu bál, když se skrz vrata přiřítil na finální bitku . . . přece jenom vypadal, že toho má docela dost. Ale veškerý strach se ukázal jako naprosto zbytečný, protože dobře živeného Indonésana neskolí ani stovka bodných či sečných ran, 7 až 8 ran do hlavy baseballovou pálkou, 4 rány z brokovnice a 3 zásahy tesařským kladívkem (tupý konec nepočítám). . . Jinak mi ve filmu dost vadilo několik věcí. Že rvačkám překáží poměrně kvalitní příběh. Že dáma s kladívky a nejlepší baseballista historie vypadají jak z "KillBilla". Že jsou si všichni strašně podobný a než se člověk zorientuje, tak je polovina postav mrtvá. Že se ve filmu objevují střelné zbraně. A že tam nehraje Jackie Chan. . .

Oceány (2009)

Na Planet Earth to stále ještě nemá. Ale projekt, který upozorňuje na problematiku znečistění životního prostředí a navíc se snaží napomoci výchově příští "šetrnější" generace, si zaslouží, abych při hodnocení mírně přimhouřil jedno oko. A tak i když by poselství tohoto dokumentu měli nejvíce ocenit právě malí caparti ani já nemám problém s plným hodnocením.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Výborné zpracování vynikající předlohy. HBO si pustila žilou a na jednotlivých dílech je to prostě vidět. Díky přesvědčivým hercům, kvalitní režii a bohaté výpravě, skvěle doplněné velkolepými kulisami, mám občas pocit, jako bych se díval na celovečerní velkofilm a ne na hodinku trvající epizodu. Jediné, kde je finanční omezení znát, je absence hromadnějších bitevních scén. Ale to už bych chtěl po serálu asi moc. Komu není téma historické fantasy úplně cizí, rozhodně nebude zklamán.

Spartakus (2010) (seriál)

Krvavá a přisprostlá akční řežba ve stylu kultovní 300ky . . . to já rád. Navíc je i příběh docela poutavý a už po prvních pár dílech mě vyloženě chytil. O to větší škoda Andyho Whitfielda, ale i bez něj si drží seriál svou kvalitu a podle mého si zalouží plné hodnocení.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Když jsem hodnotil Homera a spol. napsal jsem, že tahle žlutá banda za Sprigfieldu nemá v seriálové tvorbě konkurenci. Za tímto názorem si stále stojím. Musím ale dodat, že stejně suveréně si druhé místo na pomyslných stupních vítězů drží tihle "z papíru vystříhaní" maníci z Colorada. South Park je seriál, kterej si dělá p*del z politiky, ekonomiky, naboženství, kultury, známých osobností, postižených, sami ze sebe . . . no prostě úplně ze všeho. Sprosté, vulgární, nechutné, nevkusné, přehnané a nemorální vtípky jsou ve skutečnosti až neuvěřitelně trefné a naprostá většina narážek mi přímo mluví z duše. Bez polobohů Randyho Marshe a Erica Cartmena by byl sice South Park poloviční, i tak by ale s přehledem dosáhnul na pět hvězd.

Vikingové (1999)

Na tom filmu něco je. Asi to bude tou tajemnou atmosférou chladného a v mlze věčně zahaleného severu, pro kterou mám očividně slabost. Jinak si nedokážu vysvětlit, že průměrnému filmu, který v podstatě nemá ani pořádný konec dávám za čtyři.

G. I. Joe (2009)

Taková blbůstka, která si nehraje na nic víc, než je. . . parádní zábava