Ted Lasso (2020) (seriál)

Gilmourky pre chlapov

Fany a pes (2019)

Tento skvost pre mňa objavila vtedy moja trojročná dcéra, keď chcela pozerať rozprávky na ČT:D. Dobové udalosti roku 1989 vyrozprávane formou príbehu dievčatka so psom, navyše podporené krásnou animáciou. Táto predloha by si zaslúžila aj hrané spracovanie.

Gauneři (1992)

Povinné čítanie medzi gangsterkami. Konská dávka adrenalínu, film, ktorý ani na chvíľu nepolaví zo svojho tempa. Nahláškovaný, brutálny, nepredvídateľný, kreatívny. Tarantinova facka Hollywoodu.

Všichni dobří rodáci (1968)

Film s hviezdnym obsadením, ktorý vlial do českej kinematografie ideu zobrazovania vidieckych a malomeštiackych charakterov na pozadí zmien režimov. Nasledovníci sú už len deriváty, aj keď by si táto snímka zaslúžila zostrihať materiál tak o 20 minút. Za čo si však zaslúži absolutorium je remeselné spracovanie. Kamera a strih sú na rok 1968 nadčasové.

Skrytá identita (2006)

Film, ktorý vekom dozrieva ku statusu kultovej gangsterky. Ultra hviezdne obsadenie, kde mad všetkými skvelými výkonmi vyčnieva démonický Jack Nicholson. Ku plnému hodnoteniu chýba legendárna scéna alebo dialóg.

Chicagský tribunál (2020)

Výborné herecké výkony v súdnej konverzačke, ktorej chýbala katarzia.

Zpívání v dešti (1952)

Prietrž herectva. Toľko hereckého, tanečného a speváckeho talentu na jednom mieste je dnes už výnimočná záležitosť. Film plný skvelého humoru, veľkolepej hudby, komplikovaných tanečných scén a na tú dobu aj veľmi kvalitného spracovania (kamera a strih). Zlatý vek Hollywoodu neni len otrepaná fráza, Singing in the rain je najlepším dôkazom tohto obdobia a dej filmu zasadený do prerodu z nemého na ozvučené filmy podporuje podmanivú atmosféru to skvele dokresľuje.

Dobrý voják Švejk (1956)

"Klystír!" Tam kde Pierre Richard a Louis De Funes ešte len začínali, tam sam už Švejk dostával z jedného prúseru do druhého. Na prvý pohľad by si človek povedal, že ten Švejk je naozaj blbý, a ešte ku tomu neskutočne naivný, ale pri tom je to systém, ktorý je absurdný a bezvýchodiskový. Filmu samotnému uberá na vyššom hodnotení nevyvážená kvalita, keďže iba prvá polovica približne do scény v kostole stojí za opätovné videnie.

Ucho (1970)

Na pomerne krátkej stopáži prekvapivo obsiahly a intenzívny zážitok. Skľúčujúci popis režimu pomocou náznakou a podporený famóznym výkonom pani Bohdalovej. Nemal som tušenia, že ju uvidím aj v takejto hereckej polohe. Na odľahčenie: je neuveriteľné aký tvrdý spánok má syn ústrednej dvojice.

Svět podle Daliborka (2017)

Pozeranie sa takmer dve hodiny na ľudí, s ktorými by som nevedel stráviť ani dve minúty môjho života.