Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Bizarný koncept, keď sa tá najgýčovejšia prehliadka najväčšieho hudobného klišé snaží urobiť srandu sama zo seba, navyše v oficiálnej licencií. Samozrejme slovo sranda alebo humor je príliš nadnesené, keďže aj Ferrell je až zúfalo nevtipný. A tak ak sa chcete popri sledovaní Eurovízie niekedy aj naozaj zabaviť a neprežívať iba zdieľané trápno, tak odporúčam komentovanie od dvojice Baláž & Hubinák na Rádio_FM

Přednosta stanice (1941)

Prepáč Vlasta, ja som sa naozaj snažil. Som však veľmi rád, že opraty humoru v našich končinách neskôr prevzali Lasica, Satinský a Sverák. Najhoršie na tvojom humore nie je ani tak to nekonečné prisprosté tliachanie, ale že oponenti sú väčšinou ešte o level hlúpejší ako tvoje postavy. Namiesto komédie je potom divák nútený pozerať sa na zbierku ľudí, ktorí majú o niekoľko koliesok menej. A tráviť čas s takýmito ľuďmi nie je príjemné ani v osobnom živote, nieto ešte na televíznej obrazovke.

Skála (1996)

Connery, Cage, Harris, Alcatraz a biologické zbrane v 90's nahláškovanom akčnom filme - to nemôže dopadnúť zle. Teda mohlo by, ak by sa to nakrúcalo v 21. storočí, ale našťastie vhodná dávka nostalgie, patiny a spomienkového optimizmu robia z tohto filmu must see udalosť, vždy keď sa objaví v telke. Navyše Connery je už niekoľko desaťročí v životnej forme a Harrisov záporácky motív neokukaný.

Diktátor (1940)

Pravdepodobne najdôležitejší film kinematografie. V dobe, kedy už nikomu na svete nebolo do smiechu si Chaplin dovolil nakrútiť film plný humoru a satiry, ktorý ale nijakým spôsobom nerelavitizoval vtedajšie historické udalosti. Genialitu tvorcu podpisuje najmä famózne stvárnenie Hitlera, ale aj zaujímavý príbeh s mnohými tragikomickými scénami, ktoré navždy utknú v pamäti. Najvtipnejšie je stretnutie Hitlera s Mussolinim a najdojemnejšia je záverečná nadčasová reč holiča. V dobe písania tohto komentu (rok 2020) oslávil tento skvost neuveriteľných 80 rokov.

Stvoření světa (1957)

Panbúh, teda já, s vámi! Marxisticko leninisticko budovateľský pohľad na Bibliu dabovaný Janom Werichom je sám o sebe dosť ujetý koncept. Napriek tomu sa to príjemne pozerá a niektoré vtipy sú veľmi vydarené. Škoda, že je tento animovaný film na niektorých miestach až príliš detský. S viac uvoľnenými opratmi by to bolo vyššie hodnotenie. Milujte se a množte se a učte se násobilku!

Ip Man (2008)

Choreograficky perfektne zvládnuté, škoda len toho pátosu a už trochu úsmevne pôsobiacich zastaralých spomalených záberov.

Ducháček to zařídí (1938)

Zúfalo nevtipná komédia, ktorá nemá súčasnému divákovi čo ponúknuť. Najlepším momentom sú úvodné titulky, v ktorých je predstavená podoba celého štábu. Vlasta Burian je tu otravnejší ako komerčné rádio v tatranskej horskej chate.

Nebeští jezdci (1968)

Aj napriek vizuálu amatérskeho študentského filmu, sa Nebeským jazdcom darí uveriteľne zachytiť atmosféru československých letcov v službách RAF. Pokým scény mimo bojiska pôsobia civilne a sugestívne, letecká akcia má značný problém so strihom, ktorý ovplyvňuje celkový zážitok. Áno, všetko je to poplatné dobe a hlavne rozpočtu s akým film vznikal, ale dejová linka v prvej polovici a slabšie technické spracovanie si nezaslúžia vyššie hodnotenie.

Poslušně hlásím (1957)

Jste degenerovanej? To bola jediná scéna pri ktorej som sa pousmial. Humor v tejto snímke je žiaľ už dosť neaktuálny a nezachraňuje to ani Hrušinský. Príbeh je zúfalo nudný a spracovanie viac ako podpriemerné, na ktorom sa už výrazne podpísal zub času. Jediným dôvodom pre tak vysoké hodnotenie je zrejme spomienkový optimizmus.

Ratatouille (2007)

Nesmierne originálny koncept, ktorý spojil gastronómiu a potkany. Podmanivý animák od Pixaru s brilantnou kamerou.