Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Počátek tvorby dvou komediálních géniů a Luděk Sobota ve své nejlepší roli. Skvělý humor a hlášky. V dalších filmech se oba tvůrci od crazy-komedie trochu odpoutali do jiné polohy, která je mi bližší, ale i tak patří Jáchym k nezapomenutelným klasikám československé kinematografie a mým oblíbeným filmům. Bohužel dnes už se podobné snímky točí jen několikrát za deset let.

JAG (1995) (seriál)

Dnes to vidím spíš trochu jako parodii. Tenhle seriál však vyplňoval mnoho mých odpolední po návratu ze školy a pod jeho nepřímým vlivem si celá klukovská část naší třídy hrála na leteckou jednotku, přestože o letcích to až tak není. Zkrátka za vzpomínky tři hvězdy.

Chalupáři (1975) (seriál)

Naprosto skvělá věc v perfektním formátu s účastí nejlepších českých herců své doby. Nezapomenutelné hlášky a scénky, které však tvoří ucelený příběh s jasnou koncepcí. Propagandy v něm bylo pomálu a každý rozumný divák ji snad umí zpracovat. Hudební stránka je taky naprosto úžasná a to nejen co se týče úvodní melodie.

Panoptikum Města pražského (1987) (seriál)

O kvalitě scénáře a hereckých výkonech nemám mnoho pochyb. Je to všechno děláno jinak než v případě seriálového předchůdce, ale jinak neznamená vždy hůře. Kaňkou na kráse úžasného díla se tak pro mě stává jakási senilita u pánů ze čtyřky, kteří jsou tu i přes svůj vysoký služební věk zobrazeni dost naivně, takže jim musí rada Korejs neustále podsouvat moudra a rady. Oblíbené díly: Hokynářská balada, V tom starém domě, Laková krabička na čaj.

Hříšní lidé města pražského (1968) (seriál)

Příběhy pánů ze čtyřky a celé pražské galérky jsou seriálem, na který se nezapomíná. I přes to, že rozuzlení už jsou veskrze známá. Jedinečná atmosféra a výborná herecká práce celého kolektivu (i v těch nejmenších rolích) daly vzniknout jedné z nejlepších českých detektivek. A hlavně důkaz toho, že správný seriál má mít rozumný rozsah. Třináct dílů je někdy víc než sto. Další hvězdička za zaniklá filmová místa, bez nichž se už dnes atmosféra Prahy 30.let vytváří opravdu těžko. Oblíbené díly: Kaprova smrt, Telegram z Neapole, Hra.

Hříšní lidé města brněnského (1999) (seriál)

Naprosto nezdařené. Pokus o převedení pražské mordparty do Brna zcela ztroskotal. Samy o sobě to nejsou špatné případy, některé jsou převzaté přímo od Jiřího Marka, ale výsledek je takový nijaký a ničím nevybočující. Když se po tomhle seriálu objevily Četnické humoresky, bylo to jako zjevení.

Hřbitov pro cizince (1991) (TV film)

Perfektní zpracování jedné z trapných etap českých dějin. Vykašlat se na lidi, kteří před pár lety neváhali a svým dílem přispěli ke svobodě vlasti, to je podlé a hnusné a ze snímku to přímo dýchá. Je to další z důstojných pomníků hrdinům západního odboje a podle mého soudu jeden z nejlepších. Díky poselství a zobrazení kruté reality filmu odpouštím i těch pár chyb, kdy se v záběru objevují letouny, které tam nemají co dělat (nejprve Iljušin-28 a pak soudobé dopravní stroje).

Hra bez pravidel (1967)

Moc pěkné. Zajímavý příběh a hlavně perfektní vylíčení charakterů, které se mění vždy, když jde o peníze (konkrétně o klenoty z loupeže). Akční scény se daly natočit i líp, ale jsem rád za každý pokus vklínit je do českého filmu a v tomto případě to nebylo úplně nejhorší. A role pro Františka Šťastného? Jako neherec se jí zhostil dost důstojně. Dnes hraje hůř mnoho lidí, kteří se považují za herce a v titulcích jsou na prvních místech.

Hospoda Na mýtince (1997) (divadelní záznam)

Jedinečné představení. Jedna z nejlepších her DJC. Přestože nemám moc rád Cimrmana v říši Hudby, tak tenhle pohled na jeho hudební tvorbu mě vždy fascinoval. V semináři se sem tam nějaké hluché místo najde, ale veškerá komika vygraduje ve hře, které tentokrát nevévodí ani jeden z autorů, ale jednoznačně Miloň Čepelka ve své nejlepší roli v DJC. Čili nezbývá než děkovat, že hrabě Zeppelin, kterému ušel plyn, vyvázl z nehody se zdravou koží a může nás tak celou hru bavit nezapomenutelnými hláškami i tanečními kreacemi.

Hospoda (1996) (seriál)

Nenáročné, ale typicky české. Herecký (improvizační) koncert celého osazenstva hospody zvládnutý na jedničku. Ať se nám to líbí nebo ne, velké procento našeho národa takhle skutečně žije a jedná...