Osm hrozných (2015)

Není nic lepšího vidět opět Tima Rotha válet se v kaluži vlastní krve a to více než jednou! Holt Tarantino si točí co chce, omýlá furt stejnej námět. Potom zázračným střihem rozkouskuje příběh tak, aby to v závěru diváka napínalo a vzbuzovalo v něm zájem, jak to všechno dopadne. Cestování wagonem bylo úmorné, po hodině a půl se nedělo kromě vánice nic zajímavého a potom to vypukne konvicí kávy na sporáku. Dost jsem se pobavil. Na řadu se dostane samozřejmě Tarantinovy laciné kečupové scény s příměsí mozkové kůry. Tři hodiny bylo moc, ale chápu, že tarantino je prostě citlivej na to co napíše a, jak už jsem řekl na začátku, točí si to po svým. A když si to točí po svým, tak tam bude prostě všechno. Považuji to za jednu ze zajímavějších filmových artovek, která si ovšem na nic nehraje.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Zatímco G. Lucas udělal svou otřesnou režií ze SW ságy fenomenální podívanou, která ho právem dovedla k miliardám, Disney z toho udělala (ne)dokonalou podívanou, která je jistě dovete k mnohem více miliardám! Nechápu, k čemu LucasArts kupovali, když ve filmu nevyužijí plný potenciál Lucasova dědictví. V hlavních rolích se představí hekající černoch (tzv. negr Finn), který na poslední chvíli prozře a chce zachránit galaxii před jakousi partou nacistů, budujících na měsíci zabijáka hvězd. Nevím co bych k tomu dodal. Zajímalo by mě, kdy se to jako odehrává? Jakou roli tam mělo odcizení Millenium Falcona a zjevení Hana Olda na palubě? Kdo je Kylo Ren? Jak přišel k temné straně? Proč to ve všech ohledech vypadá jak čtvrtá epizoda s obrplanetou smrti? Proč se R2-D2 najednou probral? A co dělá ten bezdomovec Oldwalker na skále v oceánu? Mnoho a mnoho dalších otázek mi v hlavě koluje po druhém zhlédnutí, které by měly napadnou každého, kdo viděl díly "předchozí" a aspoň trochu sleduje souvislosti. Na každém (včetně infantilního Jar Jar Abramse) je vidět, jak jenom uchcávají z Forda. Kdyby se místo toho věnovali poctivé filmařině...

Český žurnál - Matrix AB (2015) (epizoda)

Psát komentář k tomuhle dokužurnálu je jako řešit politiku. Babiš, který si hraje na lidového hrdinu, jím ale ve skutečnosti není, protože to umě předstírá. Největším nepřítelem je porto pod sakem a Klusák za zády a prostě všude kolem něj. Záběry jsou natolik vypovídající, že už o Babišových záměrech nepochybuji. Prostě si nás kúpí všecky. Problém je v tom, že je to tak sestříhaný, že na tohle mělkého člověka nikdo nic vytáhnout nemůže...

Spectre (2015)

Mendes se snaží, aby od tradičních bondovek bylo upuštěno a stalo se z JB značky AAAA titul. Už nezáleží na tom, co dělá Bond, už nezáleží, kolik je tam akce, jaká je to akční podívaná pro pořádný borce, kteří sní o svém DB10. Po úvodní strašném uvodním dusícím se songu přichází pětiminutová scéna s konstantním záběrem ulice, kdy rytmus festivalového průvodu kopíruje hudba v pozadí. Nádhera. Perfektně natočeno a teprve teď jsem si uvědomil, jak byl Skyfall neméně úžasný, protože jsem plně pochopil, o co scénáristům jde, a že Bond už nebude ten proutník, kterýho neškrábne žádná kulka, už to není jenom o Licence to kill, už to není destrukce aut a už to není jenom pití Martini. Po krizi středního věku přichází film o hledání smyslu jeho služby u Jejího Veličenstva , který teprve vyústí v další bondovce, kde se Bond už konečně ožení nebo umře.

Most (2011) (seriál)

Severská kriminálka o mostě aneb Ochoč si svého Aspergera. Ty výměny názorů ústřední dvojky jsou tak neskutečně zábavné, že by mi ani nevadilo, kdyby to bylo o trávě rostoucí na louce. Ale je to mnohem lepší než to. Vraždí se tam. Samotné vyšetřování není nějak suprově originální, ale prostě díky blonďaté autistky, která nemá city a sympatického Rohdeho, který je zas dokáže ovládat, je to skvělá podívaná.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Nečíst, spoilery!! Tak dlouho jsem přemýšlel, kdeže seděl Edward na té přednášce, že ho tam nebylo nikde vidět, až jsem se to na konci dověděl a to mi vyrazilo dech. A to že tam byla Eliza, mě taky překvapilo a přemýšlel jsem, jaktože mi to hned nedošlo na začátku. No protože takové tahání díváka za nos jsem dlouho nezažil. Výborně herecky obsazené a zahrané to nakonec stejně do výšin Wartordova nebe nevytáhne, protože příběh zas tak uhranující není. Psychiatra zkrátka poznáte jen podle bílého pláště a i to bych si ještě nějak ověřil, protože plášť může za určitých okolností v blázinci nosit kdokoliv. Toliko celá zápletka tohoto filmu.

Marťan (2015)

V čem byla kniha stupidní, se přesně objevilo a zvizualizovalo i v tomhle díle. Kdyby nebylo discohudby, brambor a buhví čeho ještě, tak by na Marsu 1,5 léta vydržel tak maximálně marťan. Nikoliv Matt Damon. Nejsem žádný odborník na astronautiku, ale pokud se někdy dožiju přistání na Marsu, tak to asi bude trochu ostřejší, než jen chození v arizonské poušti ve skafandru s bublinou na hlavě. A nejsem odborník na klimatologii, ale pravděpodobnost, že se strefím do největší bouře všech dob a potom zase rok a půk klid, ještě v tak řídké atmosféře, zkrátka nemožné. Ale co to provádím? Já komentuji knihu a ne film! Tak vidíte. Od knižní předlohy na první pohled nerozeznatelné. A to říkám já, filmový hnidopich a kritik filmových předělávek knižních předloh... Kniha byla dobrá a film zábavný. Za toho Iron Mana bych ale někoho zavraždil. Naštěstí to vykoupila předešlá hutná atmosféra záchranného startu MAVu, kdy ani nestíháte dýchat a máte husí kůži.

Hotel Adlon (2013) (seriál)

Je mi úplně jedno, jestli nějaký hotel Adlon existoval, jestli Rusové chlastali ve sklepě, až z toho vzniknul požár. Tady jde hlavně o to, jak v tehdejší době lidé důvěřovali všem, i těm, kteří si to ani nezasloužili. Nakonec osobnosti s trochou empatie, kterých bylo v té době jako šafránu, a morální povinností snažit se pomoci lidem, kteří předtím vědomě ublížili, dopadnou nejhůře. Z dnešního pohledu je v seriálu všudypřítomný falešný optimismus tím, nad čím jen syknete mezi zuby a kroutíte hlavou, jak lidé byli tehdy hloupí. No jo, to ale nebyla žádná média, internet atd. Co mi ale vadilo, byla ta přílišná zkratkovitost, kdy se snažili vměstnat do tří dílů 20 let života. Člověk jednou odvrátil hlavu od obrazovky a už se to odehrává v jiném roce... Masky byly ale skvěle provedené.

Jurský svět (2015)

Bývaly doby, kdy se na zeměkouli počítalo vítězství podle počtu zubů. Dneska by se ty velké ještěrky divily, že jim zuby houby pomůžou. Stačí postavit jurský Disneyland a obehnat ho plotem jak v Legolandu. Nyní se tak vítězszví počítá v penězích. A aby toho nebylo málo a atraktivita parku neklesala, vymyslí si lidé nového predátora, který dokáže měnit barvu, perfektně pohlcuje infrazáření, a připravuje díky své inteligenci zábavné pasti. Do toho madnessu vstupuje rezavá pizda, která svým neherectvím a zejména svými podpatky vytáčí i pana Owena Gradyho, úspěšného domestikátora a chovatele roztomilých raptorů. Kdyby si z té pizdy mezi řádky nedělal srandu, hodnotil bych mnohem níže. Takhle jsem se docela bavil. V poslední třetině to bylo sice přitažené za vlasy. Čtyři raptoři na celém ostrově a zdálo se, že byli snad všude a odevšad na vás vykoukli. A na samém konci opět scénáristé nezklamali a ukázali, že s přírodou není dobré si zahrávat a ta poslala ten lidský zprzněný výtvor do hlubin. T-Rex vede 4:0.

REC (2007)

Když mi táta poprvé půjčil videokameru, dúrazně mi vštěpoval do hlavy, že v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nesmím klepat rukou, jinak na záznamu nebude nic vidět a bude to nekoukatelné. No a pokud se dostaneš do nebezpečí, raději už nic netoč a zdrhej. To mi vlastně neříkal, to si říkám já, když vidím REC. Kolikrát už bych tu kameru zahodil a zdrhal. Konec filmu je ale velmi dobrý a dojde i na mráz po zádech. Ačkoliv mi doteď jaksi uniká, jakou roli v tom hrál Vatikán.