• Životopisný

Touha (1958)

Chtěla jsem dát 4, protože na mě film silně zapůsobil. Svou poetikou, ztvárněním tehdejší doby, zanechává ve mně výrazný pocit, připomíná mi mé nejzazší dětské vzpomínky (ovšem nejsem tak stará jako tento film). Ale něco mi na něm vadí. Duch filmu není čistý, budovatelské rysy pronikají do chování protagonistů i obrazů (zvlášť druhá a čtvrtá povídka) a je to trochu humorné až trapné. Ale možná je to jen můj subjektivní dojem, důsledek silné emoce, kterou film vyvolává a vliv filtru dnešního cynismu, který mě pořád otravuje.

Grandhotel Budapešť (2014)

Nevím, zda Wes Anderson má tak nakoukanou naši a evropskou kinematografii nebo jak to dělá, ale bylo to tam všechno. Co se mi tak vybaví: Tajemný hrad v Karpatech, Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe, Obsluhoval jsem anglického krále, Krakonoš a lyžníci, Čokoláda, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Osudy dobrého vojáka Švejka, Vražda v Orient experesu, Baron prášil, Amerika, Evropa, Bathory, Tisícročná včela, Jméno růže, Krvavý román... a možná i Vrchní prchni. Nechápu. Vizuálně a emotivně fascinující, ovšem od filmu jaksi očekávám víc.

České století (2013) (seriál)

Pojďte s námi za pohádkou, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodíme do smetí. Sleduji se svými dětmi. Díky!

Devět paruk (2013)

To, že téma je silné a pojetí optimisticky dojemně humorné, neznamená, že film bude dobrý. Je to vykalkulované, midcultové, pitomé.

Záležitost rodiny (2008)

Ze začátku mi připomínalo Doktora z hor. Příšerné. Zajímavě se začalo vyvíjet až když se jeden příběh začal sledovat z několika rovin jednotlivých členů rodiny. Ale stejně je to jen průměr velmi slabý. Škoda. Vzít to do rukou někdo jiný, mohlo to být luxusní. Holt každému není shůry dáno.

Bůh masakru (2011)

Luxusní konverzačka. Se skvělými herci. Zábavné, inteligentní a plné humoru. Výstižně zachycené charaktery maloměšťáků, které denně potkávám. Jo, a ten, kdo vymyslel český název, by taky zasloužil ránu mezi oči.

Frank (2014)

Takový divný, jak dnešní svět. Strašlivé snažení až k vysílení, výsledek je nic. Kolem toho velký humbuk, aby nás sledoval celý svět. Být stále online, vystaven na odiv, ale přitom zoufale sám. Tolik se odlišit vzhledem, chováním a výsledek – vypadáme všichni stejně hipster. Rozehnat nudu každodennosti zoufalým snažením vyniknout. Pocit velké talentovanosti, dokážeme vše, můžeme vše, ale výsledek je nic. I ta muzika je rozplizle nevýrazná a nudná. Za tím vším totiž není nic.

Spása (2014)

Western jak má být. Ovšem takový inteligentnější, než je obvyklé, řekla bych. Nejpůsobivější je síla psychologie postav. Opravdu to všechno s nimi prožijete – radost ze shledání a plánů nové budoucnosti, beznaděj a konečnost ztráty, nevyhnutelnost odplaty, vztek nad nespravedlností a připosraností většiny a na dně pak malou trošku naděje a spásy, která je dána jen jedincům vyvoleným, těm co si to opravdu zaslouží. Scénář výborný, herci výborní, k technickému zpracování některých scén bych měla jisté výhrady, ale vzhledem k ostatnímu odpouštím. Dánům opět patří můj neskonalý obdiv.

Nymfomanka, část II. (2013)

Můj zájem o LVT po dvojce opět upadá do předchozího stavu. Podle mě je tento díl ještě více o sexu. Ale je to takové krkolomné a bez humoru jedničky. Nebo spíš mi to už nepřipadá vtipné. Trochu jako když slyšíte trapný vtip vyprávěný nechutnou osobou v nevhodné situaci. Flusanec a facka do tváře. Celkově opět LVT jak ho znám. Pro mě těžko stravitelné způsobující fyzickou nevolnost. Ovšem přiznávám že není bez účinku.

Nymfomanka, část I. (2013)

Já jsem tak nějak neměla žádná očekávání, jak se o tomto filmu zhusta píše. LVT nepatří mezi mé nejoblíbenější Dány. Ale přišla jsem si na své, řekla bych dost. Sice jsem se neubránila občas vykřikovat „to je ale blbost!“, ale výsledný dojem je velmi, velmi dobrý. Dříve jsem si u filmů LVT nevšimla takového humoru. Možná tam byl, ale musela jsem na to nejdříve dozrát. Tak se tedy asi stalo. Je to dílo rouhačské. Mám pocit, že LVT je tak trochu sám ve službách Antikrista, jinak by nemohl něco takového natočit. Nebo, že by právě tímto dokazoval, že ne on, ale my jsme v jeho službách? Jo, to bude ono. Luxusní.