Everest (2015)

Nejvyšší hora světa dostala ocenění v podobě tohoto filmu popisující historickou událost ohledně masového dobývání Sagarmáthy. Tento typ filmu je mi bytostně blízký a vždy se nechám strhnout krásou horských masívů, které vražejí svůj nešpicoidní vrchol do mračných oblak. Dobrodružná touha po dobytí hory je někdy nad úkor lidských možností o čemž se můžeme přesvědčit i v díle Baltasara Kormákura. Horským štítům skvěle sekunduje herecký ansámbl ve složení Jason Clarke, Jake Gyllenhaal či Josh Brolin. Dramatickou vysokohorskou procházku si velmi rád s touto partou udělám znova a třebas mě to donutí desátého května pokořit Milešovku.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Muž ze steelu Henry Cavill se kryl jménem S.T.R.Ý.C. a vyšlo mu to parádně. V tomto krytí mu pomohl Armie Hammer a hlavně Alicia Vikander, která si mou pozornost získala již v Ex Machině, kde byla stejně jako tady naprosto skvělá. Rychle odsýpající film vsazený do retrostylového outfitu mě obrazem a hudební nařaseností dostal. Divák občas čeká hodně, ale tady toho hodně v tom málu dostane. Bond či Kingsman odvádí skvělou práci, ale rozhodně partička z U.N.C.L.E. není vůbec ve své výkonnosti pozadu, ba naopak v ochranném útočném bloku i trošku vykukuje, což je příjemně odvděčeno mou pozorností.

Vykolejená (2015)

Vykolejená mě vykolejila svou sexuální otevřeností, která stříkala snad z každého záběru. Obsazení se mi nijak moc nezamlouvalo, ale asi tvůrci věděli proč příběh mají těmihle stvořeními zaplnit. Možná to bylo dané i tím, že hlavní hrdinka Amy Schumer je autorkou osobitého scénáře k tomuto filmovému zázraku. Tilda Swinton byla jako vždy okouzlující a Daniel Radcliffe konečně dostal roli, která mu sedla víc než Harrymu Pottěrovi Lennonky. Film svým neotřele vulgárním vtipem mě bavil, alespoň do té doby než to upadlo do klišoidního patosu, který se nachází převážně v druhé části obrázkové vize vykolejené do normálnosti.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Nemožná mise se díky pátému dílu stává možnou. Vzhledem k tomu, že série se za chytlavého songu doklopýtala až k pátému dílu, film má pořád co nabídnout a akce střídá akci, která díky Tomovi je čím dál efektivnější. Ač lezení na barák v Ghost Protocolu tady nic nepřebije, tak i přesto jsem si občas všiml jak mám zatajený dech a nedutám. Simon Pegg je vtipná postava, která dodává filmu komediální odlehčení, díky čemuž se nervem zaťaté pěsti lehce uvolní, aby byly připraveny do dalšího akčního zářezu. McQuarrie se stává dvorním režisérem kaskadéra Cruise a já jsem zvědav s čím přijdou příště. Myslím, že i pokračování TopGunu budu sledovat s větším zaujetím než díl předchozí. Podtitul Národ grázlů je mi svým názvem vlastenecky blízký a souhlasně přikyvuji.

Věčně mladá (2015)

Věčně mladý příběh, sladký jak cukrkandlový palec se špetkou hořkosti, mě silně překvapil. Lehce jsem se obával scénáristických kliček, ale musím říct, že balón se vítězoslavně doplazil až za brankovou čáru a já mohl po skončení přenosu zvolat "Góóól!". Nenásilná story, která se mi jen lehce vnucuje a já díky tomu touživě přemítám o dějové následnosti, která se se závěrem shoduje. Ač konec není překvapivý i přesto jsem za něj rád a na tvůrce se vůbec nezlobím. Harrison Ford byl ve své roli jako vždy geniální a stal se na tomto přeslazeném dortu pro mě velkou třešničkou, která film nejen zdobí, ale i výtečně chutná.

Bojovník (2015)

Příběh provoněný páchnoucí boxerskou rukavicí zaváněl klišém až hanba mluvit, ale i přesto jsem si toto sportovní drama náležitě užil. Jake Gyllenhaal táhne celý film a občasně mu odlehčí tíhu z ramen Forest Whitaker, který zazáří nejen svým namodralým okem. Film není špatný jen něco málo mu chybí, aby se stal Zuřícím býkem či Rockym. K těmto metám má přeci jen trošku daleko a nepomůže mu ani občasně velmi zajímavá kamera. Eminem též nepřispěl soundtrackově žádnou výraznou peckou, která by mě emočně knockoutovala do sedačky. Člověk nemusí stát v boxerském ringu, aby si uvědomil, že největší boj někdy musí svést sám se sebou, tak jako Billy Hope v tomto bojem okrášleném dramatickém opusu.

Ant-Man (2015)

Ant-Man mi předvedl ve své maličkosti velké překvapení, kterým velmi vtipně proklouzl do říše podařených snímků. Dlouho jsem přemítal jak tohle může dopadnout, zvědavost mi nedala a konečně pytlík byl vysypán na stůl a já svým zrakem pozřel příjemnou podívanou. Nebudu nijak zastírat, že velké plus této komiksárny je účast Michaela Douglase, který je absolutně dokonalý jak čerstvě vyžehlené tvídové sako. Lehké otírnutí o Avengers je dobrým tahem pro budoucí životnost mravenčího muže a já závěrem mohu jen konstatovat, že jsem se opravdu, ale opravdu skvěle bavil.

Terminator Genisys (2015)

Terminátor Genisysoval pátým dílem a já s lehkou obavou vkráčel do Imaxového kinosálu. Sál se plnil jak včelí úl téměř k prasknutí a já očekávaje nebezpečných filmových žihadel jsem se v zápětí náramně Arniem bavil. Na obsazení je potřeba si trošku zvyknout, ale akčního reje je tam natolik, že díky všelijakému efektu vlastně ani obsazení není nijak potřeba. Hlavní rolí je tam stejně kamenný Arnieho xicht, který na tuhle roli byl snad vyroben, stejně tak jako ve filmu T-800. Bez něho Terminátor není Terminátorem a postrádalo by to do žhava kovem rozpálené koule. Celou dobu jsem čekal zda ve mně nadšení vyprchá, ale nestalo se tak a až do konce jsem slastně chroustal jak nachos každou scénu zalitou ostrou chilli omáčkou. Arnie je zpět a já jsem za tento návrat velmi rád.

Dáma ve zlatém (2015)

Zlatá Adéla to je to oč tu běží. Autor Gustav Klimt je výraznou osobností světového malířství, čímž není myšlena bytová výmalba, ale konkrétně obrazová olejomalba, která je zkombinovaná s pracně naneseným plátkovým zlatem. Film je zaměřen na ožehavé restituční téma, kterému dokonale vévodí skvělá Helen Mirren bez jejíž přítomnosti by velmi rychle film ztratil veškeré pozlátko a nezachránil by to ani občasný pohled na slovutný obraz, o který se vede lítý boj. Procesní snímek neutíká, spíše občas se jak tulák nad ránem plouží, asi proto, aby divák měl přemíru času na pochopení celkové problematiky. Myslím, že po zhlédnutí nemám velkou potřebu vidět snímek znova, ale vím, že na portét Adele Bloch-Bauer bych se podíval v reálu velmi rád.

Vincentův svět (2015)

Můj mozek nebyl nikterak zatížen seriálem Vincentův svět a proto pln neznáma vkročil do této filmové prskanice. Již z počátku dávnověku jsem vytušil, že se nudit nebudu a zejména Jeremy Piven mi před očima vybrousil herecké ambice. Haley Joel Osment nám z Šestého smyslu povyrostl na všechny strany, ale naštěstí s ním povyrostlo i herecké cítění, kterého měl na rozdávání. Skvělé a velmi vtipné byly štěky okoukaných hereckých hvězd. Neeson byl parádní, snad jen kvůli němu to dám znova. Dle mé skromnosti si myslím, že se film povedl a já jsem si prožil nahlédnutí do světa pana Vincenta se stálým úsměvem na rozpraskaných rtech.