Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Ti, kterým stačí prostě nějaká řezanice, budou z výsledku vesměs spokojeni. Ostatní by se měli asi připravit na zklamání z toho, co viděli. Zkratkovitost úplně všeho je do očí bijící a emoce vychází jen z toho, co si Jackson vybudoval v předchozích dílech. Celý film připomíná Meddědovu linii z dvojky. Pokud jde o tuhle postavu, tak má ve trojce přibližně deset vteřin, což rozhodně nepřispívá k dobrému dojmu a jeho část z dvojky tím působí naprosto zbytečně (v knize právě on zabije Bolga/Azoga, čímž by se ospravedlnila zastávka u něj a následné vyprávění o Azogovi)! Mohl bych kritizovat ještě pár stránek, ale nikam by to nevedlo. Nyní se dá prostě prohlásit, že trojku dostaneme až za rok a tuhle verzi uvidím ještě jednou kvůli HFR a Atmosu, poté se odmítám na ní někdy podívat. Má přítelkyně to řekla přesně, cituji: „Jackson by měl dostat pár facek, aby se vzpamatoval.“ A to patřím k lidem, kterým se první dva díly v rozšířené verzi dost líbily. Nepochybuji, že až příští rok vyjde rozšířená verze, tak bude podstatně lepší a napraví celkový dojem z tohohle guláše, kde na maximum obstál jen Howard Shore s famózně epickým doprovodem, jenž proberu v samostatném článku. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/12/the-hobbit-battle-of-five-armies-hobit.html P.S.: Až na samotnou bitvu, která nyní dává v rámci koncepce smysl je rozšířená verze zbytečná a můj výsledný dojem ještě snížila. Jalové videoherní intro na plátně.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

X-Men: Days of Future Past patřil k mým letošním favoritům na jeden z nejlepších filmů roku. Bohužel jsem z kina odcházel dost zklamaný a se zjištěním, že pokračování mutantí série je další silně nadhodnocené dílo. Nejedná se o průměrný či dokonce špatný film, ale nechalo mě to naprosto chladným. Singer a Foxové chtěli vlastní Avengers, tak tam narvali kde koho a bylo jedno, zda má daná postava co říci, prostě tam musela aspoň stát (zdravím Storm). Díky tomu přeplnění se ani jednomu charakteru nedostane patřičného prostoru, kdy sice sledujeme vynikající herecké výkony (s touhle sestavou nešel čekat opak), jenže nic, co by dokázalo chytit za srdce i při sledování údajného konce civilizace. Díky klišé je snímek předem čitelný ve svých kolejích už po deseti minutách díky čemuž jsem se až příliš často koukal na hodinky, zda už bude konec. První trailer měl v sobě víc osudovosti a emocí než celý výsledný film. Vize budoucnosti a konce světa bylo podstatně lépe ztvárněno i v Matrix Revolution. Singer ničím nepřekvapil, nebyl tam žádný wow moment, aby tím obhájil dvě stě milionový rozpočet. Režisér se může odvolávat na práci s postavami, ale díky jejich záplavě vše vyjde vniveč a takový první a druhý díl tak zůstávají nedostižným příkladem. Možná časem to zklamání vyprchá a budu snímek hodnotit jinak. Možná. A hůře dopadl i Ottmanův soundtracku. Dokonce natolik, že je i pod samotným filmem. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/06/x-men-budouci-minulost-x-men-days-of.html

Na hraně zítřka (2014)

Od Edge of Tomorrow neočekávejte nic zásadního, přelomového nebo akční náhul, protože ničím takovým film prostě a jednoduše není. Přistupujte k němu jako k překvapení léta, které staví na hercích a scénáři. Vypůjčuje si sice všude možně (Na hromnice o den více, Zdrojový kód...), jak jsem zmínil výše, ale dělá to kouzelným způsobem, kde má vše své místo. Jde nejspíš o nejlepší Limanův projekt a člověk mu může v kinech přát jen úspěch. Potenciál pro pokračování tam rozhodně je. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/05/na-hrane-zitrka-edhe-of-tomorrow.html

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Ano, mám několik výhrad k filmu a s recenzí jsem nějakou dobu čekal, abych si to nechal projít hlavou a nepropadl tak lacinému hypu okolo něho. Máme tu zbytečné mrkání na diváka v podobě nesmyslných scén a s tím spojenou nesmrtelnost hlavních postav. Pokud bych si tohle odmyslel, včetně třetího a závěrečného klasicky márveláckého aktu, tak by to bylo bez přemýšlení za plný počet. Vše šlape jako hodinky, o postavách se dozvíme hromadu nových informací, dějově je snímek nejspíš nejzásadnějším přírůstkem do komiksového světa, takže není co řešit. Jen nepodlehněte řečem, že jde o akční nářez. Nejde. Charaktery a příběh jsou vždy na prvním místě. Pokud váháte nad návštěvou kina, tak není třeba, běžte. Sám jsem byl překvapen, jak mi to sedlo a to píše, člověk….no, viz první odstavec. A docela jsem zvědav, co tvůrci plánují s Emily VanCamp (seriál Revenge) a s Frankem Grillem (Warrior). Aspoň to na mě tak působilo, že si pro ně budoucnu něco připravují. Možná budou mít větší roli v seriálu Agents of Shield. Uvidíme. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/04/captain-america-navrat-prvniho-avengera.html

Noe (2014)

Při součtu všech kladů a záporů mi vychází lehký nadprůměr, kdy dominuje to, jaký vztah máte zrovna k náboženství a nemyslím tím jen křesťanství, protože tenhle film s ním nemá nic společného. Noe mě osobně spíše nakrknul ve svém pokrouceném provedení a ještě k tomu s fantasy prvky. Ani ta triková stránka příliš neohromila, i přesto, že se ILM nechalo slyšet o náročnosti provedení všech zvířat. Takové ničení nepřátel obry bylo lépe provedené v o dvanáct let starších Dvou věžích a rozbouřené moře jsme mohli efektivněji vidět ve snímku 2012. Proč tedy chodit na Noeho? Asi jen z důvodu si znova připomenout, že Russell Crowe patří stále k nejlepší hercům Hollywoodu. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/03/noe-noah-filmova-recenze.html

The After (2014) (TV film)

Rozjezd vynikající. Nečekaná pecka z produkce Amazonu. Chris Carter překvapil s Akty X pro 21. století. Snad další díly nezklamou, i když zatím není známé, kdy se jich dočkáme. Velké plus za obsazení Arielle Kebbel, kterou jsem si oblíbil v první řadě Upířích deníků. Každá postava má jiný charakter, ale spojuje je jedna věc... Takže co dál pane Cartere? Hlavně nezazdít. Pilot 80%

300: Vzestup říše (2014)

Celkově nemohu říci, že bych byl z filmu nějak nadšený nebo zklamaný. Spíše mě nechal chladným, bez emocí. Sledoval jsem jen určitou koláž barevných obrázků proložených patetickými proslovy na obou stranách barikády. Některé zpomalené záběry mě taky iritovaly, protože mi přišlo jako by snímek lépe fungoval v běžné rychlosti. Wachowští tu zpomalenost měli lépe vychytanou se správným dávkováním (Matrix). Měl jsem pocit, že kdyby se zpomalené scény pustily v klasické rychlosti, tak je film o polovinu kratší. Na druhou stranu je jasným plusem herecké obsazení s některými veterány z jedničky (David Wenham, Lena Headey) s dominující Evou Green, která své fanoušky potěší nejen odhaleným vrškem, ale hlavně skvělým výkonem své fanatické válečnice. Užívá si každou vteřinu a s ní i diváci. Bohužel není na plátně celou dobu, takže jsme nuceni sledovat většinou nic neříkající proslovy, což vlastně odhaluje prázdnost celého děje. Podobně je na tom hudba při samostatném poslechu. Historik může na návštěvu rovnou zapomenout, za to mládež by měla být z většiny nadšená. Zbytek nejspíš zůstane jen u suchého „hmmm, dobrý“. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/03/300-vzestup-rise-300-rise-of-empire.html

Jack Ryan: V utajení (2014)

I přes zmíněné výtky se mi film líbil. Není to nic, z čeho bych si sednul na zadek a říkal si, že to dám znova, ale ani jednou jsem se nenudil. Herci dokázali zaujmout, myšlenka ekonomického útoku je zcela reálná, jen to v dnešní době nemá čím ohromit. Na analytického hrdinu je zde předvedeno málo schopností, nejde se do hloubky při vyšetřování (pokud nepočítám hromadu ekonomických pouček) a na akční film je akce často nepřehledná a spíše skromná. Před dvaceti lety by to byl nejspíš hit, jenže dnes by snímku sedlo hození rovnou na domácí nosiče. Ve své podstatě jde o sympatický film se sympatickým obsazením, v neustálém tempu díky stominutové délce, což se cení. Chtěl bych napsat, že jde o pohodový film, ale těžko říct, zda by šlo o klad či zápor, protože takové téma by asi pohodové být nemělo. Výsledná šestka je spíše slabší, ale ty tři hvězdy Ryan utáhne. Zpětně si stejně pustím Nejhorší obavy, které jsou o řád lepší nebo v poslední době příjemnou „oldskůlovku“ Jacka Reachera. Teď už jen čekat, jak dopadne další restart v podobě Robocopa. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/01/jack-ryan-v-utajeni-jack-ryan-shadow.html