Mlha (2007) odpad!

"Je jen jeden bůh, bůh izraelitů.", "Ja se snažím o záchranu vaší duše, idiote." – tak toto sú dialógy jak sviňa. Hmla bola pre mňa neskutočným sklamaním, pretože je to len dvojhodinová p*čovina o ničom. Inak povedané, je to odpad, nekonzistentná a nelogická zlátanina. Jediné kladné momenty filmu boli: 1. chobotnicovo-husenicové monštrum, lietajúci hmyzáci, pavučiny plné mŕtvol a obrovské veci chodiace v hmle, 2. vykúpením bolo konečné odstrelenie tej nervy drásajúcej fanatickej ikvizítorky, citujúcej neustále bláboly z biblie, 3. originálny bol koniec filmu, keď sa skoro všetci v aute odstrelili. V celom filme boli totálne nesympatické postavy (Thomas Jane na rozdiel od Punishera nič moc), normálne som čakal kedy už všetci chcípnu. Teda, Hmla je dvojhodinový chaos, plný samých hlúpych hlášok a nezmyselnej zdĺhavosti (nebyť tých siahodlhých žvástov a drístov, mohlo ísť o celkom podarený vyvražďovací film).

Staré báje vikingů (2003)

Poliaci sú majstrami historických veľkofilmov (hoci Stara basn nie je takým úplným historickým veľkofilmom ako napr. Ogniem a meczem, skôr ide o legendu, mýtus, povesť, rozprávku?, napriek tomu ide o veľký film). Stara basn je originálne dielo, ktoré sa snaží poukázať na slovanské obdobie v dnešnom Poľsku v časoch predkresťanských a pred dynastiou Piastovcov. Hereckej stránke niet čo vytknúť, výkony sú solídne, úsmevné a nevtieravé (Bogdan Stupka a starešinovia slovanských kmeňov boli vážne najlepší). Kostýmy sú oku lahodiace, vidno je snahu o čo najlepšie dobové stvárnenie slovanskej histórie a obyčajov. Istým mínusom sú efekty, ktoré pôsobia dosť lacno (ale tento snímok nie je preda o efektoch). A čo je najviac scestné, je český názov „Staré báje Vikingů“ (Vikingovia sa objavia len v jednej z ztroch častí filmu), pretože tento film je o Slovanoch.

Čarodějův učeň (1977)

Čarodejov učeň – áno (nie však ten s Nicolasom Cageom – to bol fakt odpad)! Karel Zeman – áno (zase raz vynikajúci)! Hororová atmosféra – áno! Animovaná rozprávka – áno i nie! A to je presne to, čo robí tento počin originálnym – rozprávkový horor. Aspoň tak na mňa zapôsobil prvýkrát, keď som bol ešte malým faganom. Po dlhom čase sa ku mne Krabat dostal opäť a ja som bol rád, že som tomuto filmu venoval svoj čas. V dnešnej dobe môže animácia a prevedenie vyznieť dosť zastaralo, ale podľa mňa niektoré súčasné animáky tomuto snímku nesiahajú ani po päty. Dejovo ide o pochmúrny príbeh, plný snehu, lesov, havranov, jedného temného černokňažníka, čiernej mágie, ale aj vrúcnej lásky (nie tej gýčovej, ktorej je dnes všade plno). Cesta do praveku, Baron Prášil a Krabat – vrchol Zemanovej tvorby, u mňa je však Krabat úplným víťazom.

Dobrý Will Hunting (1997)

Tento snímok som videl už parkrát. Na prvé zhliadnutie ma vôbec neoslovil, až po pár rokoch dostal tento film ďalšiu šancu. A pozrime sa, naozaj ma dostal. Matt Damon ako génius, rebel a outsider v jednej osobe, k tomu klíma americkej robotníckej triedy a Robin Williams ako psychológ – mentor. Vážne zaujímavý koktejl. Pre dospievajúce duše ide o zaručene oslovujúci film, ukazujúci ako sa dá ľahko premrhať talent a šťastie. Rušivo však pôsobili niektoré Damonove monológy, ktoré zneli rádoby intelektuálne, čo sa však zmenilo konfrontáciou Damon x Williams (spojenie týchto oboch postáv dáva filmu hlbší zmysel, že nie je všetko tak, ako na prvý pohľad vyzerá). Postavy, príbeh, atmosféra a hudba (skvelý Danny Elfman) sú vynikajúce. Film je geniálny, a to písali scenár Damon s Affleckom ako mladíci.

Věc: Počátek (2011)

Je pravdou, že Carpenterova „Vec“ je v každom prípade neprekonateľnou klasikou. V tomto duchu som aj pristupoval k tomuto remaku (či prequelu). Čakal som všetko možné, len nie celkom dobre našľapaný film. A práve tým (a ničím iným) táto nová Vec je (hoci, sto ľudí, sto chutí). Musím uznať, že snehové pustiny Antarktídy, od sveta odrezaná vedecká základňa a rozmrznutá vec z kusa ľadu majú svoje čaro. Ale... Tie postavy!!! Herecké výkony boli oproti Veci z 1982 mizerné. Jedine Lars pôsobil vierohodne (príjemne ma prekvapil ku koncu filmu), inak sa tu Nóri veľmi nevyznamenali (o Američanoch nehovoriac). A Mary Elizabeth Winstead? Kľudne mohla hrať vo filme viac sexi herečka, ale tak kukať sa na ňu dalo. Čo sa technickej stránky týka, tak efektovo to bolo vynikajúce (mutácia tejto novej veci bola zvládnutá fakt perfektne a nechutne), ale kamera sa dala využiť nápaditejšie (1. chýbali mi viaceré zábery na ľadovce a snehom zaviate vrchy, ktoré by za doprovodu trošku viac depresívnejšej hudby navodili paranoidnejšiu atmosféru, čo by filmu pomohlo, 2. samotné rozmŕzanie veci mohlo byť poňaté nápaditejšie a ponurejšie). A čo nakoniec? Snáď len, že ďalší podobný chystaný snímok „At the Mountains of Madness“ (inšpirovaný H. P. Lovecraftom) dopadne aspoň tak dobre, ako táto nová Vec.