Staré báje vikingů

• Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

d-fens

zaujímavé najmä preto, že filmov z prostredia starých Slovanov je pramálo.... avšak skôr ako etnologicky vierohodný exkurz do prastarých lesov, lúk a hájov to vnímam ako lacný návod pre fašizoidných spoluobčanov, ako pateticky sláviť niektoré barbarské kulty..... možno som príliš prísny v hodnotení, ale vnímal som mnoho skrytých významov, ktoré sa až príliš môžu zaliečať a inšpirovať nízke pudy mladých neofašistov, rasistov a nacionalistov.... ()

Ruut

Hold poláci tyhle historické kostýmovky umí. Staré báje nejsou tak akční a vtipné jako jiný režisérův film Ohněm a mečem, ale i tak jsou slušnou podívanou. Krásně a velkolepě - tak jak se na podobný žánr sluší - zobrazují staré zvyky, způsoby a hlavně pověry starých poláků. Casting se taky povedl. Poláci se nijak nemýtizují. Většina z nich je vyobrazena jako banda špinavých neurvalců. Ale asi tak nějak to mohlo opravdu v té době vypadat. Ne nejsou tu žádní nažehlení uvědomělý hrdinové jako třeba v Troji. Staré báje zdobí rovněž opravdu překrásné exteriéry, kostýmy a vůbec výtvarná stránka filmu je mimořádná. Mínusem jsou někdy neúměrně přetahované scény za doprovodu tklivé hudby, jenž se mění na kýčovitou. A taky hlavní herci nepředvádí nijak výrazné výkony. Celkově jsou Staré báje z dob kdy Slunce bylo bohem příjemnou oddechovkou. Takovou krvavější nenáročnou pohádkou pro dospělé, které by prospěla o 15 minut kratší stopáž.. ()

Dragonlanc

Relatívne veľmi slušne spracovaný historický príbeh. Nie je síce tak kvalitný a dobrý ako veľkofilmy Ohňom a mečom, Potopa a Pan Wolodyjowski. Nie sú tam síce žiadne oslňujúce róby ale o to viac pôsobí realisticky. Veľmi dobre sú stvárnené hlavné postavy celého príbehu, ktorí bojujú proti tyranii svojho kniežaťa, ktorý ppodnecovaný svojou ženou a túžbou po moci neváha povraždiť vlastných príbuzných, svojich poddaných a dokonca proti vlastnýmn ľuďom povolá vikingov aby ich vyvraždili, čo jeho žena komentuje slovami: "Nevadí keď ich všetkých pobijú. Dovezieme si nových sedliakov zo Saska !". Realisticky pôsobia aj bojové scény - žiadne veľkolepé booje, útoky, ale presne tak ako to bývali v skutočnosti - nedostatočná a slabáorganizácia, miestami vyslovene zlá koordinácia síl - veď išlo o sedliakov, lovcov a roľníkov a nie profesionálnych vojakov ala Rambo. Ešte dobre, že to netočili v Hollywoode, viem si dobre predstaviť akú sračku by z toho urobili - hneď by sa tam objavil superhrdina, ktorý by sám pobil polovicu armády kniežaťa, rozkopal drevené palisády a päsťou vyrazil bránu a potom by vlastnými rukami rozbúral murovanú vežu a knieža roztrhol na dve polovice a hodil do močiara (alebo niečo podobne stupídne). Jediná vec, ktorá mi na tom vadila a pôsobila nereálne, bolo miestami až prihlúple správanie odporcov kniežaťa, ktorí sa správali ako úplní primitívi a nechali sa pochytať, otráviť a povraždiť ako sprosté ovce. ()

bloodcountes

Tak vida, protože jsem se zamilovala do Zaklínače a tímpádem do Michala Zebrowského, tak se ještě něco dozvím o starých dějinách Poláků:)) Tedy Poláků, ne Vikingů, jak se praví v debilním českém názvu. Film je super, příběh super, herci taky (o Zebrowském asi ani netřeba pět chvály), hudba, kamera, prostě velká paráda! ()

tom88

Zo začiatku dosť nudné a zdĺhavé, no neskôr sa to trochu rozbehlo. Dej sa pomalšie rozvíjal, ale do konca už to bolo celkom fajn. Herci boli obyčajní, ale od poliakov som toho veľa nečakal. S vikingmi to moc nemalo spoločné aj keď sa tam na konci objavili a boj hlavného hrdinu s vikingom bol celkom pekný. Historických bitiek bolo málo na taký dlhý film a kvalitné neboli. Keby to bolo o niečo kratšie. 60%. ()