Netvor z Černé laguny (1954)

Čakal som nenápadité a nudné dielo 50-rokov. Ale namiesto toho som zistil, že ide o pravý opak (mňa to úplne vtrhlo do filmu). Netvor vyzerá vynikajúco, prostredie je zvolené dobre a Julie Adams jednoducho mňam. Škoda, že sa film nevenoval dlhším záberom pod vodou (bodol by dáky slušný remake v tomto duchu).

Simpsonovi (1989) (seriál)

Klasika, myslím, že niet čo dodať (kto by nepoznal Simpsonovcov).

My z Kačerova (1987) (seriál)

"V Káčerove úžasnom, až zem praská...", miloval som Duck Tales ako malý chalan, a kľudne by som si to pozrel aj dnes. Je to jednoducho nesmrteľná klasika (podobne ako komiksový Káčer Donald - to som taktiež zbožňoval). Oproti tomu aké hovadiny sa dnes natáčajú a púšťajú v telke je Káčerovo viac než božské.

O.C. (2003) (seriál)

Dosť rozporuplný seriál, nemám rád podobné teenage movies, ale toto malo aj svoje svetlé stránky. Seth a Sandy mali dosť dobré hlášky, a postavy neboli čierno-biele (to sa mi na tom páčilo). Čo ma však iritovalo celú dobu bol snobský duch celého seriálu, ktorý mi strašne liezol na nervy.

Želvy Ninja (1987) (seriál)

Animované a staré Ninja korytnačky sú nostalgia a kult (ale vždy som na meno dákej korytnačky zo štvorice zabudol a nevedel si naň spomenúť). Ešte mám dáke diely aj na VHS-kách. Sršala z toho dosť dobrá akčná atmosféra (dosť často som fandil záporákom). Škoda, že už to v TV nedávajú (možno by som zmenil svoj postoj k TV).

Dexterova laboratoř (1996) (seriál)

Tak toto som pozerával na Cartoon Network ešte v angličtine ako malý chalan. A nenormálne ma to bavilo, bolo to originálne poňaté a vizuálne na dobrej úrovni (mal som to omnoho radšej ako Cow and Chicken, alebo iné animované rozprávky). Hoci sa priznám, že som na striedačku fandil Dexterovi, alebo Dee-Dee (hoci už vtedy mi pripadala dosť dementná). Chcem Dexterovo laboratórium v TV namiesto rôznych reality-hnoj-show, alebo namiesto sprostých, moderných, ružových a panelákových slovenských seriálov.

MacGyver (1985) (seriál)

Jeden z mála seriálov, ktoré som pravidelne sledoval (a viac ako jeden krát). Asi to bude znieť už ako klišé, ale MacGyver bol pre mňa idolom (za svojho času) a chcel som byť ako on. V detstve ma tieto dobrodružstvá fascinovali, zvučka bola chytľavá (dnes už legendárna) a miloval som improvizácii a ľahkosť s akou sa v tomto seriáli riešili napínavé situácie. Ale ako čas plynul (a s ním aj roky), tak čaro tohto seriálu vyprchalo (keď som ho zhliadol v dospelosti, pripadal mi strašne naivný a miestami nelogický). Napriek tomu som rád, že niečo takéto vzniklo (a nemusel som byť odkázaný na dnešný brak).

Akta X (1993) (seriál)

Kultový seriál svojej doby. Ale kvalita postupne klesala (čo sa stáva dosť často). Napriek tomu vynikajúce spracovanie mysterióznych, okultných a paranormálnych tém (rada dokonca prišla aj na staroslovanského rohatého boha Velesa). Dvojica hercov bola zvolená viac než perfektne, a hudobný podmaz skvelý (dodnes si pamätám úvodnú zvučku, pri ktorej mi naskakovali zimomriavky). Namiesto P.......aneláku (alebo iných hovadín) chcem opäť Akty X.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Po filme Stargate som pristupoval k Stargate SG-1 s odstupom. Nečakal som, že sa dá po vynikajúcom filme pokračovať vo vynikajúcom seriáli. Ale ono sa to podarilo. Nápady epizód sem-tam kolísali, ale celkovo to bolo nápadité (až na často používané kulisy kanadských lesov), atmosféra a dej svižný, zápletka a poňatie originálne, k tomu skvelý R. D. Andersson a sympatický M. Shanks. Ďalšie pokračovania Stargate ma už neoslovili (škoda).

M*A*S*H (1972) (seriál)

Tak toto je ozaj klasika. Môžem kukať diely stále dokola a napriek tomu sa nenudím. Alan Alda a Larry Linville boli vynikajúca dvojica (jeden lepší ako druhý). Satirický a parodický seriál na vtedajšiu americkú spoločnosť. Aj preto ho milujem.