Cesta do pravěku (1955)

Veľmi podarené, zaujímavé, nenudiace a dynamické cestovanie mladej štvorice do rozprávkového praveku, naprieč obdobiami. Excelentne zvládnutá atmosféra, scény, zábery a príbeh. Klasika, na ktorej som vyrástol. Klobúk dole, K. Zeman.

Nejtemnější zlo (2009) (TV film) odpad!

Milujem Lovecraftove diela, a veľmi milujem jeho Dunwich horror. Ale toto, toto je niečo úplne pod úroveň. S Lovecraftom a s klasikou Dunwichu to nemá ni spoločné. Hororová atmosféra je nezvládnutá, psychologický aspekt úplne mimo, neznámo je prezentované totálnymi brakovými efektami. Dej je neskutočne dementný. Škoda špinenia mena Dunwich horror.

Do nitra Planety opic (1970)

U mňa ešte lepší diel ako jednotka. Ponurejšie, temnejšie a svojho času pre mňa aj hrôzostrašnejšie. Keď som bol malý a videl som to prvýkrát, tak tí ožiarení ľudia budili vo mne omnoho väčší strach ako hnusné gorily. A celkovo, príbeh v zakázanom pásme pod povrchom, v tuneloch a ruinách bol omnoho zaujímavejší ako scény medzi opicami. U mňa lepšie ako prvý diel (hoci aj ten je klasa).

Planeta opic (1968)

Klasická old-school sci-fi, ktorá nepotrebuje efekty na to, aby dokázala vytvoriť poriadnu atmosféru a zaujať. Už prvé zhliadnutie tohto snímku ma fascinovalo, nakoľko išlo o dovtedy najlepšie zvládnuté dielo zaoberajúce sa cestovaním do budúcnosti a s originálnym nápadom ovládnutím ľudského rodu opicami. Z celého filmu je najlepší záver, ktorý všetko posúva do inej dimenzie a podáva iný uhol na celý film, pričom všetko vyznieva omnoho ponurejšie ako sa na prvý pohľad zdalo.

Barbar Conan (1982)

Klasické prevedenie príbehu klasickej postavy z klasickej fantasy. Áno, to podľa mňa vystihuje tento film. Arnie vo vrcholnej forme a podľa mňa v najlepšej hereckej úlohe. Okrem toho celá herecká výprava je zvolená výborne (od sektárskeho guru J. E. Jonesa, cez šamana Maka až k Svenovi-Ole Throsenovi). Príbeh je úplne jednoduchý, zato však neskutočne pôsobivý, ide o klasickú putovaciu fantasy s častými mlátičkami (pričom najlepšie bojové scény boli na začiatku a potom ku koncu). A v neposlednom rade netreba zabudnúť na B. Poledourisa, ktorého hudba je rovnako dokonalá ako film sám (neviem si to predstaviť s iným soundtrackom).

Barbar Conan (2011)

Aby bolo jasné, Barbar Conan z 80-rokov je môj obľúbený film (ešte ho mám aj na starej VHS). Ale toto, je niečo úplne iné. Tento film má šťavu pokiaľ je Conan ešte len krpec, keď mu tatko kuje meč a keď napadnú jeho osadu. Potiaľ je to celkom fajn, ale zvyšok je o ničom (nemastné-neslané), nesympatickí herci, nemalo to náboj, a je to príliš rozťahané. Podľa mňa zbytočný remake vynikajúceho filmu, ktorému nesiaha ani po päty.

Planeta Krull (1983)

Priznám sa, tento film som videl ako mladý krpec, ale zanechal vo mne dosť hlbokú stopu. Až takú, že som si ho po pár rokoch zohnal a s dávkou nostalgie a opätovného vychutnania opäť pozrel. Je to niečo medzi rozprávkou-sci-fi-fantasy, s takým výsledkom, že ide o podarenú vec. Veľká čierna skala, čoby vesmírna loď a v nej netvor, hrôzostrašný poskokovia, zajatá princezná, originálne-klasické fantasy prevedenie, príjemné zábery a dopredu očakávaný koniec. Staré dobré 80-te roky.

Hvězdná brána (1994)

U mňa bezkonkurenčne jedno z naj sci-fi, preto som aj s dešpektom pristupoval k seriálu Stargate. Ale teraz mám obe spracovania veľmi rád. A čo je na Stargate také úžasné? Podľa mňa film prišiel s originálnym nápadom spojenia minulosti na Zemi s prítomnosťou na inej planéte. Herecké osadenie fajn, príbeh priehľadný, ale nenudil, a celé stvárnenie vo mne vyvoláva dojem dokonale odvedenej práce. Dobrý základ pre neskorší seriál.

Avatar (2009)

Tak došlo u mňa aj na Avatar. Čakal som od toho nezáživnú zlátaninu, ktorej jediný úspechy by bol z reklamy čo bola všade naokolo. Div sa svete, nejak sa mi ten Avatar dostal pod ruku a nebolo to až také zlé. Dokonca to malo aj fajn pointu. Škoda len, že to bolo miestami zbytočné rozťahané. Inak, fajn vyhratie s trikmi, animáciou, maskami a celkovo to bolo lahodiace oku. Úplne to prekonalo moje očakávania.

Blade: Trinity (2004)

Dalo sa čakať, že tretí diel nedopadne slávne. Nápady došli, tak oživili Drakulu. Kristofferson je preč, no ešte, že je tu hláškar R. Reynolds. Inak to žiadno neoslňuje, až na J. Biel.