• Krátkometrážní

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Super. Lucas dokázal skombinovať všetko to najlepšie z pôvodnej ságy; všetkú béčkovosť a naivné dialógy Novej Nádeje, aj temnotu Impéria, a oprostiť sa od Ewokov, Jar Jara a všetkého, čím mali Star Wars nalákať do kín detského diváka, a stvoriť nezabudnuteľný koniec / začiatok, kde umierajú deti a vlastne takmer všetky kladné postavy, a kde svetlá stránka skončí (aspoň na nejaké tie roky) v prepadlisku dejín a temnota zavládne galaxiou. Lepšie ako epizódy I a II v každom ohľade, dokonca aj triky sú na vyššej úrovni, o obsahu nehovoriac. Dostalo ma to! Po tých dlhých rokoch som sa pri tom opäť cítil ako malé decko, s tou výnimkou, že tentokrát som chcel patriť na druhú stranu. A to je tak všetko. Idem na Amazon, kúpiť si svetelný meč. Darth Vader je boh.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Zvláštne sledovať, jak Skrytá hrozba zostarla omnoho viac, ako pôvodné Star Wars zo 70.tych 80.tych rokov minulého storočia. Z rozprávky pre dospelých sa stala rozprávka pre deti, a všetko to politizovanie pôsobí značne nepatrične, nakoľko je dobrá polka filmu venovaná šušlajúcim gunganom, prístupnosť 12 a nižšie. Anakin ako decko v hviezdnej lodi bojujúce s droidami už len potvrdzuje, komu je film primárne určený, a s odstupom času celkom zamrzí (pri pohľade na 1977, '80, '83, a teraz 2015, Rogue One...), že naša generácia schytala zrovna túto trilógiu. V roku vzniku sme ale boli spokojní. 3 a pol, že je tam Darth Maul a vtedy naozaj nádherná Natalie, aj keď v pamäti utkvie skôr Jar Jar a McGregor s vrkočikmi.

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Pred pár rokmi som videl prvých 15 častí S01 a chcel som dať 5*. Potom som nato asi zabudol? A teraz vyšla Ahsoka a ty vole!

Star Wars: Klonové války (2008)

Guilty pleasure štvrtá hviezda, pretože Star Wars. Hlavný zápor je teda značne odporná animácia ľudských charakterov, prístupnosť (žiadni mŕtvi) a agresívne tempo (v podstate každá scéna je akčná), čo tak nejak bráni tomu, brať ten príbeh vážne. Pričom nie je vôbec zlý. A hovorím, je to ten náš vesmír plný droidov, huttov, stormtrooperov, je tam ženský jedi, ženský sith... Na seriál sa nakoniec asi pozrem

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Aj cez svoje nepopierateľne nedokonalosti (hlavne umelá snaha našróbovať do príbehu Finna) sa dá s odstupom pár rokov definitívne povedať, že TLJ sú pre sequelovú trilógiu tým istým, čím bolo Impérium pre originál, či Pomsta Sithov pre tú prequelovú. Pre mňa osobne to niečo viac vyžaruje každým záberom už len atmosférou, skvelými súbojmi a jednou z najlepších záverečných scén v rámci celého univerza. Plač skalných fanúšikov na jednú stranu chápem, na druhú mi príde rovnako nezmyselný, ako hejtovať Nolanových Batmanov, alebo Craigovho Bonda. A pre divácke potešenie je to (teraz už s istotou) nikdy nedokončený, posledný vrchol. JJ Abrams sucks. Môj osobný rebríček Star Wars zoradený od najlepšieho po najhorší: E05, E04, E03, E08, E06, E07, E02, E01, E09. Keby som doňho mal rátať aj filmové spin offy, Solo by bol niekde koncom, 80kové filmy o ewokoch ešte pod ním a vianočný špeciál na úplnom dne. Rogue One v prvej trojke.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Čo kedy povedal Kevin Smith mimo svojich filmov, má pre mňa asi rovnakú váhu, ako keď psychoši z comic conu páchajú harakiri, lebo niekto nerešpektoval ich detské sníky. Osmička bola výborná časť, Adam Driver bol dobrý záporák a aj so všetkými chybami mám túto trilógiu stále rád. Koniec koncov, sú to Star Wars s Lukeom, Leiou, Solom a Cheewiem. Ale Ježiši, vole, čo sa to tam od príchodu na Endor akože dialo? Už to bolo s logikou diskutabilné dovtedy, ale aby som si musel doslova v každej scéne dávať facepalm, preto akú zas hovadinu vymysleli a oni to ďalšou scénou ešte tromfnú, a keď príde záverečná bitka so svetelnými mečmi a po zhruba trištvrtehodine prvýkrát nemám chuť odísť z kina, zabijú to znovu, ale že takým hovnom... Mal som problém dopozerať Star Wars! Najhoršia časť; dávam tri asi len pre prvú polku, aj to neviem sám pred sebou dostatočne obhájiť. Už tam chýbal iba Jar Jar.

Static (2012)

Typický príklad štvorhviezdičkového hororu, ktorý je napínavý až do záverečných minút a potom sa odrazu sám totálne dokaličí. Najprv neoriginálna (a dnes už skoro trápna) pointa, potom vysvetlovanie a na koniec pátos. Strašná škoda toto, väčšinu stopáže som bol viac než spokojný a oni to celé zničia v priebehu desiatich minút

Stážisti (2013)

Reklama a motivačná prednáška v jednom. Sranda? Celkom aj hej, ale úplne podľa šablony. Škoda, frat pack mám rád a toto je ďalší dôkaz toho, kam to s nimi smeruje. Dole dole, stále hlbšie...

S tebou a bez tebe (2001)

Me Without You mám veľmi rád. Je to také ženské (dramatické) High Fidelity a hlavné predstaviteľky sú super. Anna Friel sa týmto svojho času prebojovala až na čelo rebríčka mojich obľúbených. Škoda, že nemala šťastie na výber rolí a v zámorí sa do prvej ligy dostala iba ako herečka seriálov a vedľajších úloh. Aspoň, že u nás ju pár ľudí pozná, Báthoryčku.