• Telenovela

Simpsonovi (1989) (seriál)

Nevím co na tom všichni vidí. Uznávám je to často abych tak řekl "ze života" a občas je to i humorné ale skutečně jen občas. Ze začátku byla především satira na všechno možné, jenže se postupem času (a dalších sérií) někam vytratila a zbyly jen křečovité, rádobyvtipné výstřelky. Jestliže jsou v jednom díle asi tak dvě scény, kdy se zasměji tak je to výkon. Tvůrcům dochází dech ale můžou vesele točit dál, protože lidi to budou sledovat klidně jen ze zvyku. Neustálé opakování zápletek a vtipů také nikam nevede, takže jsem s hodnocením někde na pomezí dvou a tří hvězd. Vzhledem ke kvalitním začátkům a skvělému dabingu to na ty tři hvězdy ještě dá ale uvidíme po pár dalších sériích.

Prokletí hrobky faraona Tutanchamona (2006) (TV film) odpad!

Kombinace Mumie a Indiana Jonese. To sice nezní špatně ale po pár minutách filmu je jasné, že to je naprostá katastrofa. Hlavní hrdina si hraje (opravdu jen hraje) na Indyho ale vše je tak křečovité a nevěrohodné až to působí jako parodie. U hlášek jako "skončí to, když to zastavíme" jsem se mohl potrhat smíchy ale po zbytek filmu jsem spíš usínal. Ta neskutečná naivita postav a absolutní neschopnost herců předvézt jediný slušný a věrohodný výkon je ubíjející. Závěr, kdy většina klaďasů postupně chcípe mi alespoň trochu zvedla náladu (konečně si ani nic jiného nezasloužili) ale když všichni zase jakýmsi zázrakem ožili už jsem zbytek nevydržel a vypnul to. Stejně je to výkon dosledovat takovou trapárnu skoro celou :)

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nejlepší seriál jaký jsem kdy viděl. Zapomeňte na nepřemožitelné hrdiny, jež likvidují své nepřátele po stovkách. Zapomeňte i na jinak typické rasy jako jsou elfové, trpaslíci, skřeti a další. Zapomeňte na svět, kde vždy vítězí dobro nad zlem a kde je předem jasné jak to celé dopadne. Hra o trůny totiž není běžné fantasy. Předně je nutné si uvědomit, že je to natočeno podle knižní předlohy, která má čítat 7 dílů a tedy nemůžete koncem 10 dílu první série čekat, že se vše vyřeší. Kromě toho je to "jen" seriál takže epické bitvy jako v Pánovi prstenů také nečekejte. Co však čekat můžete je atmosféra syrového světa plného intrik a boje o moc. Postavy se nedají snadno rozdělit mezi klaďase a záporáky, zkrátka každý má své cíle a své potřeby, které jsou i celkem pochopitelné. Jednou ze zajímavých vlastností Hry je to, že o žádné postavě si nemůžete být jisti, že přežije. Dost nečekané po všech těch ostatních fantasy, kde už od prvních chvil víte, že tahle a tahle postava určitě přežije (nebo maximálně zemře v úplném závěru). Stejně jako u jiných HBO seriálů tu je i dost nahoty a sexu. V tomto případě to však vůbec nevadí jelikož se tím ještě dokresluje obraz drsného světa. Mimochodem fakt jsem se pobavil u komentářů, jejíchž autoři si stěžují na stále stejnou polohu u sexu ale uvědomte si, že tvůrci neměli v úmyslu předvádět kamasutru (od toho jsou jiné filmové žánry :) ). Hra o trůny rozhodně není příběhově natolik jednoduchá aby ji bylo možné sledovat sotva koutkem oka a nedávat při tom pozor. Na dobré pochopení všeho je skutečně nutná pozornost a pokud možno nenechávat si mezi sledováním jednotlivých dílů přiliš velký časový prostor, neboť děje je hodně provázanost mezi díly je veliká. Každopádně tento seriál je něco co na scéně už dlohou dobu chybělo a já se velice těším na další řadu.