• Telenovela

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Změna režiséra evidentně prospěla a pojetí filmu je takové více lidské. Potěší i návrat některých, které se v minulém díle neobjevili. Problémy, které Harry má se tentokrát výrazně odehrávají na půdě školy a potíže s despotickou a poněkud šílenou učitelkou jsou zajímavé. Některé vtipné scény působí opravdu vtipně, což nebývá vždy zvykem a stejně tak jsou zde přítomny silnější emoce. Skvělé je například učení nitrobrany a následný pohled do Snapeova mládí, ve kterém se Harryho otec neukazuje jako bezvadný člověk (jak o něm všichni mluví) ale jako hajzl. Vůbec by neškodilo podívat do minulosti i dalším postavám ale zase je pravda, že už takhle je film dostatečně dlouhý. Závěrečná bitva a především souboj Brumbála s Voldemortem je především po stránce efektů skvělý a konečně i věrohodný. Smutná je zase smrt Blacka a následný vztek Harryho je také uvěřitelný. V mém pomyslném žebříčku stojí tento a třetí díl na společné příčce a stále se nemohu rozhodnout, který z nich je lepší.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Bohužel laťka nastavená třetím dílem nebyla překonána a kvalita upadla. Může za to jednak příběh, který je plný vycpávkových scén ale o nějakém zdařilém ději nejde mluvit. Systém tří těžkých úkolů může vypadat zajímavě ale veškerá pozornost je poutána na Harryho a na ostatní soutěžící nemají moc prostoru. Zajímalo by mě třeba jak si poradili s drakem nebo s otevřením vejce ostatní ale bohužel se musíme spokojit s hláškou, že se jim to prostě povedlo. Stejně tak se nedozvíme naprosto nic o zbylých dvou školách přičemž nějaké to okénko do způsobu jejich života bych uvítal. Závěrečné odhalení totožnosti Moodyho také není nic překvapivého a co se týče scény na hřbitově, kde se konečně zformoval hlavní záporák, tak je to neskutečná katastrofa. Nejlepší kouzelník všech dob versus Harry, který neumí lautr nic a jediné proč má takový úspěch je neskutečné štěstí. Bohužel nevěrohodné až to bolí. Hlavím tahákem tohohle dílu jsou tedy převážně efekty a výprava. Nemůžu říci, že jde o špatný film, spíše takový průměr, který v kontrastu s Vězněm z Azkabanu působí hodně špatně.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Potterovská špička jejíchž kvalit dosáhne už jen pátý díl. Columbus načrtnul čarodějný svět ale až Cuarón mu dal skutečnou a věrohodnou podobu. Okolí Bradavic, kde se tentokrát odehraje značná část příběhu vypadá krásně a rozhodně je na co se dívat. Hlavní postavy jsou už o něco dospělejší a stejně tak příběh začíná být čím dál tím temnější. Atmosféra v některých momentech (mozkomor ve vlaku, chroptící chýše,...) přijemně houstne ale bohužel bát se o život hlavního tria je jak jinak než zbytečné. Zde se také poprvé objeví jedny z pro mě nejsympatičtějších postav a to Lupin a Black (oba mimochodem skvěle zahraní). V příběhu se nám tentokráte projeví hrátky s časem, což bývá velice zajímavé téma. Další sledování filmu pro mě tak bylo rovněž velmi atraktivní, mohl dávat mnohem větší pozor a sledovat cestování v čase abych tak řekl s předstihem. Těžko filmu něco vytknout, když je zvládnutý tak dobře ale musím vypíchnout alespoň jednu nelogičnost: Mozkomoři jsou patrně jedny z nejstrašnějších bytostí, tak jak je možné, že zvládne mladý nezkušený čaroděj jich bez problémů porazit desítky?! To pak každý dobrý kouzelník může bez problému napochodovat do Azkabanu a všechno tam vyčistit.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Poskočili jsme dál a je tu další Harryho příběh, tentokráte však o něco tajemnější. Oproti jedničce se toho zase tak moc nezměnilo a stále jsou bodem určení hlavně děti, i když pravda slušný zážitek to byl i pro mě. Vše je mnohem akčnější, jenže vzhledem k věku hlavních postav nejsou jejich výkony nikterak věrohodné. Závěrečný souboj s baziliškem je katastrofa a přitomný "deus ex machina" tuto scénu strašně ubijí. Bohužel podobné záchrany na poslední chvili jsou přítomny i v dalších dílech stejně tak jako neuvěřitelné nutkání záporáků stále žvanit místo toho aby hrdinu jednoduše zabil dokud to jde.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Začátek snad nejslavnější a nejznámější knižní série. Představení postav, úvod do čarodějného světa, nějaká ta zápletka ale vše podané tak nějak dětsky. Jasně, proč by taky ne když jsme teprve na startovní čáře a postavy potažmo i příběh mají dospívat stejně jako divák. Vzhledem k tomu, že na sebe díly navazují není zrovna nejrozumnější tyto začátky vynechat jen proto, že cílem jsou děti ale pravdou je, že si je asi tak moc neužijete. Nikdy jsem knihy nečetl a nemůžu říci jak moc se film drží předlohy ale špatně rozhodně nepůsobí. Štěstím je, že dětské postavy jsou vesměs rozumné a narozdíl od spousty jiných filmů z nich nečíší rozmazlenost, přílišná naivita a hloupost (výjimky se ale najdou). Triky jsou na dobu vzniku zdařilé a i hudba skvělá. Herecká výkonost hlavního tria už moc dobrá není a příběh na mě také nepůsobí tak tajemně jak by asi měl. Závěrečný zvrat (pokud se to vůbec tak dá nazvat), také není nic vyjímečného a ukecanost hlavního záporáka je klišoidní ale zase chápu, že dětem to je třeba vysvětlit abych tak řekl "polopatě". Jako začátek dobré ale nic zázračného to není.

Ulice (2005) (seriál) odpad!

Nekonečný blábol, jehož jediný díl byl před časem rozdělen na dva aby vyniklo jak moc to má vlastně dílů. Autoři se patrně snaží překonat "Tak jde čas" a notno říci, že našlápnuto mají dobře. Stále to ale nestačí a tak doporučuji rozdělit díly ještě jednou na půlku a odyvysílat denně hned čtyři kousky po deseti minutách. Je snad každému jasné, že dokud diváci nezmoudří a nedojde jim jaká je to blbost a nebo se Země nepřiblíží o pár set kilometrů ke Slunci (obojí je, zdá se, stejně pravděpodobné) bude se natáčet a vysílat dál.

Babicovy dobroty (2008) (pořad) odpad!

Klasický pořad o vaření, kterých je na našich TV stanicích plno. Nova vsadila na jednodušší přístup a vaření poměrně levných jídel. Ostatně ne každý má na to aby za jeden oběd utratil pomalu tisícovku. Navíc hlavní důvod proč něco vařit je přece se najíst a ne sledavat jak pěkná je na talíři ta hromádka čehosi co stálo třetinu platu. Bohužel Babicův buranský přístup není do takového pořadu vhodný. Ono totiž inteligence a společenská úroveň člověka se neodvíjí od obsahu peněženky ale to si málokdo uvědomuje. Co mě však na tomto pořadu vadí nejvíce a co ho zahrabává pod zem je neustálá Babicova snaha vnucovat diváků jeho kuchařky, panvičky a všelijaké jiné blbosti. Chápu, že je za to placený a že mu asi nic jiného (chce-li v pořadu pokračovat) nezbývá ale úroveň pořadu se tím snižuje na prachprostý teleshoping, což je jedna z největších ubohostí, kterou můžete v TV najít. Než se dívat na tento pořad a poslouchat za každou jeho druhou větou: "kupte si tuto pánev, se kterou budete vařit úžasná,skvělá a dokonalá jídla, která zachutnají každému" , tak radši budu sledovat vypnutou televizi, z toho alespoň nehrozí takové psychické poškození.

Křesťanský magazín (2002) (pořad) odpad!

Prachy, prachy a zase jenom prachy. O nic víc těmto lidem nejde. Plácnou nějakou blbost o Bohu, v kterého tady beztak téměř nikdo nevěří a inkasujou. Sakra to bych moh dělat taky. Ani velká část křesťanů v Boha nevěří, jinak by se přece museli obávat trestu po smrti a nedělali by taková zvěrstva (vzpomeňte třeba na případy pedofilie ze které bývají kněží obviňováni nebývale často). Ve jménu Boha se v minulosti vedli války a tisíce lidí kvůli tomu umíralo. Jo, křesťanství je svinstvo a takovýhle pořad mě nemůže ani v nejmenším přesvědčit o opaku. Až mi někdo dokáže existenci Boha tak v něj uvěřím, dřív ale ne.

Pošta pro tebe (2005) (pořad) odpad!

Lidi co se viděli před týdnem se scházejí ve studiu aby se zde mohli před zraky diváků srdceryvně objímat a ukazovat jak se mají i po tak dlouhém odloučení rádi. Tohle asi neplatí ve všech případech ale i tak si nemyslím, že v dnešní době je takový problém sehnat někoho koho jsem už pár let neviděl. Někteří ale mají snahu se mediálně zviditelnit, takže využijí tohohle pořadu a lidé u obrazovek jim všechny ty pohádky žerou i s navijákem. Všichni co do toho pořadu lezou jen aby se předvedli (a že jich tam není málo) jsou ubožáci a měli by uvažovat o trvalejším pobytu v určitém specializovaném ústavě. PS: Kolik asi berou lidi ve studiu za to řvaní při každé emotivně silnější chvilce?

Futurama (1999) (seriál)

Čekal jsem od toho opravdu víc. Po prvním díle jsem byl mile překvapen a předpokládal jsem, že seriál bude vlastně kombinace slušného sci-fi příběhu a "sipsonovského" humoru. Bohužel následovala velice rychle studená sprcha. Příběh končí defacto po úvodních 2-3 dílech a o nějaké další návaznosti nemůže být ani řeč. Za vůbec nejlepší díl považuji ten o Fryově psovi (název si nevzpomenu), zde se autoři vyhnuli všem těm šaškárnám, šli do hloubky a já byl spokojen. Postavy jsou mi až na Frye nesympatické a některé (profesor, Zoidberg) vyloženě odporné. Humor je těžen z naprosto absurdních situací, které působí spíše trapně. To, že je seriál zasazen do budoucnosti dává scenáristům naprosto volnou ruku a je vidět, že toho využívají kde jen mohou. Tolik blbin jsen ještě nikde neviděl a nemůžu se zbavit dojmu, že vymýšlení světa Futuramy má na starosti banda šílenců. I sci-fi svět by měl mít nějaká pravidla ale zde je možné naprosto cokoliv. Více než jednu hvězdu si tahle parodovaná parodie sci-fi v mých očích nezaslouží.