Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indiana Jones a Kralovstvi vratnych lahvi. A tim nenarazim jen na vek hlavniho hrdiny, ale i na ohranost zapletek a ruzna archaicka "sokujici" odhaleni a dejove zvraty. Nemluve o tom, ze Spielberguv pokus smichat svuj dvacet let stary jonesovsky rezijni rukopis z osmdesatych let se soucasnymi trendy pusobi misty velmi, velmi podivne a nucene, stejne jako ruzne snahy o humor. Tenhle Indy urcite zanr ani svou vlastni serii nicim neobohati.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Ach jo, Guillermo, co mi to s mym oblibenym komiksem (a hlavne s temi postavami!) delas...

Temný rytíř (2008)

Joker pripominajici Erika Dravena z Vrany, ktery vstal z hrobu levou nohou. William Fichtner coby neohrozeny ochrance banky hned v uvodu je pro zmenu urcite pomrkavani smerem k filmu http://www.csfd.cz/film/6444-nelitostny-souboj-heat/. Myslim ze touhle scenou Nolan priznava, kde hledal pro pojeti sveho druheho Batmana mimo jine inspiraci.

RoboCop (1987)

Mozna by mnohym neskodilo prestat se na tenhle film divat skrz optiku svych vzpominek, a kouknout se na nej znova. Asi by se s odstupem casu dost divili, co ze to vlastne temi ctyrmi a peti hvezdickami hodnoti.

Alonzo, muž bez rukou (1927)

Prostredi, ze ktereho Tod Browning vysel, tedy cirkus, a excelentni Lon Chaney v roli tragicky zamilovaneho vrhace nozu.

Mutant (2006)

Pro mne neprilis funkcni smeska zanru a rezijnich postupu, kdy film tu pripomina Godzilu, tam Reitmanovu Evoluci, pri jine scene si divak i diky hudbe muze vzpomenout na Shyamalana, pak to zas chvili vypada na nejaky dil Vetrelce... Jednotlive casti jsou natocene dobre, ale trpi to plastelinovym syndromem : i kdyz si koupite plastelinu vsech barev, tak po spojeni vsech kostek do jedne velke koule bude ta koule seda.

Fantom opery (1925)

Neprehlednutelny poklad pro milovniky starych nemych filmovych klasik. Po ostatni, kteri se na film nebudou divat optikou prvni ctvrtiny dvacateho stoleti, ale tou soucasnou, to bude samozrejme asi zklamani. Verze z roku 1925 je momentalne k dohledani na google video, ale doporucuji sehnat si kvuli podstatne lepsi kvalite obrazu i zvuku restaurovanou verzi z roku 1929.

Al Pacino - Richard III. (1996)

Nezbyva nez se pridat k horekovanim nad tim, ze vedle tohohle rozboru nevznikl jeste skutecny film.

Blueberry (2004)

Western (respektive spis subzanrovy mysticky film s westernovou kulisou, co ma vic nez treba k Pravemu poledni bliz k dejmetomu Jarmuschove Dead manovi, nebo k Jodorovskemu) podle komiksove serie, ilustrovane znamym francouzskym kreslirem a tvurcem komiksu Jeanem Giraudem aka Moebiem, ktery se ve filmu mimochodem taky mihne. Nejen odbornici jiste oceni sceny s ayahuscovym / peyotlovym tripem, ktere jsou udelane dechberoucim zpusobem. Videt je Stanley Kubrick pri priprave finale Vesmirne Oddysei, zrejme by propadl depresi. Osobne nechapu zdejsi nizka hodnoceni (v tuhle chvili ma film 54%), film to neni zjevne pro kazdeho.