Guizi lai le (2000)

Velice zajímavý film nejednoho žánru. V první polovině je to především komedie a vůbec ne špatná, ale v další části se to promění v celkem krutý a drsný zážitek, který ukazuje, jak je válka nesmyslná a nelidská. Tenhle film si budu dlouho pamatovat.

Bezva finta (1985)

Velmi zábavný film. Tedy, na začátku. Myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby to skončilo mnohem dřív.

You hua hao hao shuo (1997)

Překvapující, že je to Zhang Yimou. Ale je to nádhera, točené na ruční kameru, vtipné (nejvíc se mi líbí moment se svíčkou), napínavé... Prostě pět hvězdiček! Také se mi líbí, že se to v originále jmenuje podle slov skladby, co hraje v úvodních titulcích. ;)

Stalker (1979)

Úplně jiný film, než jakýkoli, co jsem kdy viděl. Sice je to místy trochu nudné, ale ona poetičnost a obraznost to dokonale vyvažují. Skutečně podivné, všude mokro, bahno, "nebezpečná" cesta "Zónou", dlouhé záběry předmětů ve vodě... Líbily se mi ty dialogy/monology postav, které jsem ne tak úplně pochopil, ale prostě mi přišly úchvatné ("Kdyby Bůh byl trojúhelník..." ... "Modlím se, aby byli slabí jako děti, protože slabost je skvělá věc a síla je nic..."). Jen mi moc nesedla ta telekinetická dcera. Ale dávám ještě dalších pět hvězdiček (radši bych i šest) za nádherný industriální soundtrack.

Jume džúja (2006)

Série deseti "snových nocí", kterou je těžké hodnotit, protože každá "noc" je jiná (všechny noci ale mají společné to, že nedávají smysl). Proto teď ohodnostím každou zvlášť. ... NOC č.1 | Akio Jissoji | **** - Zajímavý minimalistický poetický snímek, hezky udělaný, se zajímavým vizuálním a zvukovým pojetím a s pěknou myšlenkou. ... NOC č.2 | Kon Ichikawa | ***** - Tenhle sen mě zaujal ze všech nejvíc. Je (z asi 99,8%) černobílý a němý. Hodně se mi líbil svou poklidností a tím, že dával alespoň nějaký smysl. Opravdu moc pěkné a zajímavé. ... NOC č.3 | Takashi Shimizu | **** - Tohle byla opravdu noční můra jak se patří. Vážně, to bylo opravdu jak sen. A ne moc příjemný. Tady už ale ty sny pomalu začínají ztrácet smysl. ... NOC č.4 | Atsushi Shimizu | *** - Čtvrtá noc mi přišla trochu nudná. Ano, bylo to sice opravdu jako nějaký sen, ale nějak mě to moc nechytlo. Není to ale tak hrozné. ... NOC č.5 | Keisuke Toyoshima | *** - Takový sen bych opravdu mít nechtěl. Kdyby za mnou běžela divná hadrová zrůda a nikdy bych nevěděl, kdy je to sen a kdy ne... Brr. Dost šílené. Ale konec se mi líbil. ... NOC č.6 | Matsuo Suzuki | **(*) - Bylo sice vtipné, jak se na konci ten kdo-ví-kdo pokoušel napodobovat velkého Ukeie, ale bylo to fakt divné. Až tak moc mě to nezaujalo. ... NOC č.7 | Yoshitaka Amano + Masaaki Kawahara | *** - Noc sedmá je úplně jiná než všechny ostatní ve dvou věcech. Zaprvé je kreslená a zadruhé je z nějakého důvodu anglicky. Vizuálně dost zajímavé, vypadá to jako na nějakém LSD tripu, ale celkem mě to nudilo. ... NOC č.8 | Nobuhiro Yamashita | ***(*) - Wtf? Tehle sen dává nejmenší smysl ze všech. Malý kluk chytí místo raka živou obří bílou klobásu, děda si odejde pochutnávat na polštáři v místnosti plné průhledných psů až nakonec... No, uvidíte sami. Trochu mi tahle... věc... připomínala Lynche. ... NOC č.9 | Miwa Nishikawa | *** - Taková obrazná (ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem pochopil, co to vyjadřuje) povídka o tom, jak otec odejde do války. Oproti předchozí "noci" celkem realistické. ... NOC č.10 | Yūdai Yamaguchi | ***** - Tady musím dát zase 5 hvězdiček. Zajímavé spojení - na jedné straně je to hnusné a naturalistické, na straně druhé i vtipné. Pohádkovitý snímek o namyšleném "hezounovi", co nenávidí všechno hnusné a který se ocitne v továrně na "vepřové" maso. Ano, vepřové v uvozovkách. Občas na zvracení, ale jinak je to vtipné a naprosto ulítlé. A ten konec... =D

Zbytečná krutost (2009)

Krásně barevná poušť a celkově vizuálně krásné, ale to je asi všechno. Na Zhanga Yimou dost pokles. Podivný tlusťoch s předkusem, zženštilý blázen v růžových šatičkách... Nepřišlo mi to ani moc vtipné, snad jen existence pistole ve starověké Číně a závěr (poslední věta) byl taky celkem pěkný. Za to dávám 3. hvězdičku.

Kameňák (2003) odpad!

Nejstupidnější volovina všech dob (pro puntičkáře - obrazně)! Opravdový "vrchol" české kinematografie. Musím říct, že to pro moje oči bylo nejhorších 100 minut jejich života...

Cesta do pravěku (1955)

Možná, že kdybych to teď viděl znovu, tak by se mi to moc nelíbilo. Ale v dětství jsem to doslova hltal!

Nesmiřitelní (1992)

Jediný western, z těch, co jsem viděl, který se mi líbil. Nejspíš je to tím, že je poměrně drsný a postavy nejsou jen hrdinské a padoušské, jak to ve westernech bývá. Ale to všechno už tu bylo řečeno, nemám co dalšímu k tomu říct. Snad jen "9/10".

Siworae (2000)

Myslím, že i Siworae i Dům U Jezera mají něco svého. Tento původní film (, který jsem viděl později) mi přijde méně napínavý (pokud se to tak dá říct) a nepochopil jsem, jaký význam tam mělo, jak Eun-joo zajelo auto a celé to bylo trochu míň pochopitelné. Ale klady převyšovaly, například se mi tu více líbily záběry krajiny než v Domu U Jezera a přišla mi propracovanější psychyka (např. ty maličkosti, kdy si Eun-joo stále všechno nahlas opakovala, jak byla zvyklá z učení se rolí pro dabing) a ta deprese, kterou prožívali mi tu přišla mnohem zřejmější a více pohlcující. Abych to shrnul, oba filmy mají něco jiného do sebe, je pěkné je vidět oba.