The American Society of Magical Negroes (2024)

Akože neviem, čo toto bol za pro-anti-rasistický experiment, ale toto jednoducho nemá ako fungovať "správne". Po prvé, neznášam príbeh, kde prídu z totálnou hovadinou, ktorá akože funguje už vyše storočia a až dnes, v tomto príbehu prídu na to, aká to je vlastne hovadina. Po druhé, J.Smith v hlavnej roli mal hrať neistého slabého, no hral ho tak neisto a slabo, že zlyhával na plnej čiare. An-Li vo vedľajšej roli hrala oveľa lepšie a vďaka nej toto dielko dostáva odo mňa hviezdičku navyše. Snáď ju ešte niekde uvidím. Fakt sa čudujem, že sa na toto tí čierni herci upísali. Nevidím ako by toto malo svetu priniesť niečo pozitívne, naopak zdá sa mi to, ako rýpanie do rany, ktorá sa postupne hojí sama (samozrejme ako white man môžem na to mať nesprávny uhol pohľadu). BTW to, že tam bude SOSWAG, som tušil ešte pred polovicou filmu (ak nechcete spoiler, negooglite si to). Potešila ešte referencia na Green mile, ale zdá sa mi to trochu ako vykrádačka. Čudný experiment, a nie veľmi podarený 40% - 2*

Problém tří těles (2024) (seriál)

Séria vykročila zlou nohou, pretože žiadny vedec by nepovedal, že "Verí v Boha, pretože nie sú dôkazy, že neexistuje". Podobný bullshitov tu zaznie ešte zopár, čo by možno bolo OK, keby to nebolo od postáv, ktoré sú akože top vedci. No ale fantasy, povieme si a ideme ďalej. Predlohu som nečítal a počul som o nej len dobré, takže chyba asi nastala až pri tvorbe scenára. Prvé 4 časti sú viac nuda, ako zaujímavé. Trochu mystery, trochu balast, sem tam "fíha" moment, ale veľa sa tam toho nedeje. Divák len verí a čaká, že sa to rozbehne. Nakoniec prvá séria prekvapila len v 5.časti, kde sa veci dávajú pekne do pohybu a kúsky skladačky začnú sadať do seba. Nasledujú však znova len pasívnejšie časti. Netvrdím, že je to zlé, melanchólia je tu silná, nápady nútia zamyslieť sa a B.Wong slušne sarkasticky perlí. No proti očakávaniu, z mierne nadpriemerného málo akčného sci-fi sa nedá nebyť sklamaný. No uvidíme, pokračovanie v S2. 63% - 3*

Bob Marley: One Love (2024)

Pekný hudobný zážitok. Ešte o song viac a mám pocit, že pozerám soundtrack klip s príbehom. Film má vlastne len dve negatíva. Prvé môže u niekoho zhodiť hodnotenie o tri hviezdy. Ide o to, že scenár sa sústredí na jednu dejovú líniu života BM, a to hudba ako nástroj. Nástroj spájania, slobody, tolerancie... Ak niekto čaká životopis, tak bude sklamaný. Súkromný život, tvorba názorov, detstvo, vzťahy, to všetko sa deje len v pozadí a v nejasných spomienkach iba ako nejaké šedé obdobie ktoré stvorilo tohto BM, ktorý robí túto hudbu s týmto cieľom. Aspoň vzťah s Ritou by si IMO zaslúžil málinko viac pozornosti. Druhé negatívum je môj osobný problém s obsadením hlavnej postavy. Kingsley mi nesadol, niečo mu jednoducho chýbalo, iskra, duša, zápal, úprimnejšie oči... Inak sa film výborne pozeral. Atmosféra pohody so štipkou strachu a nádeje, že sa veci zlepšia, je doslova rozprávaná všadeprítomnou muzikou. Chválim tiež autentický jamajský slang, na ktorý som si chvíľu musel zvykať, no k Bobovi iste patrí. Pohodička pre fanúšikov BM, reggae a vlastne všetkých, no nečakajte hlboký rozbor tejto legendy. 84% - 4*

Space Oddity (2022)

Bohužiaľ ma film neoslovil. A to nepočítam fakt, že jediné sci-fi tu bolo len "očakávanie", že hlavný hrdina pôjde na Mars. V jednej línii bol vznikajúci vzťah Alexa a Daisy, ktorý bol až natoľko plný "trápnych" chvíľ, že som začal veriť, že Alex môže mať diagnózu autistického spektra. Neprispel k tomu ani jeho vzťah s vlastnou rodinou v línii druhej, kde sa k nemu všetci správali, ako k "idiotovi, ktorý má nereálny sen". Samozrejme to trochu vysvetlila udalosť s jeho bratom, ktorá na všetkých nechala silnú stopu, no ten pocit už som z hlavy nedostal. Najviac tu zlyhávalo znázornenie emócií. Chémia A+D, vzťah A. so sestrou, smútok za bratom, K.Bacon tu veľa nezahral a Howard (S.Helberg) tu bol ako malá rekvizita navyše. Paradoxne najviac uveriteľne zahrané bolo mentálne vyšumenie matky. Celkovo som sklamaný. Možno som čakal aspoň nejakú pointu, inú ako "stačí trošku terapie, vyplakať sa a hneď je všetko OK". Slabota. 41% - 2*

Protivný sprostý holky (2024) odpad!

Na tejto volovine snáď nie je nič zaujímavé. Babenka spieva, aká je sexy a pritom sa mi z nej stavajú tak akurát vlasy na hlave (všetky tri). Chalana, ktorý má byť akože pekný, by som neobsadil ani do komparzu. Snáď po tisíci krát prevarené us-high-school stereotypy tu zlyhávajú aj v tom, byť úplne trápne. Hlavná hrdinka možno ujde, ale tiež ledva niečo hrá. Tá jej zmena virgin-hotVirgin-b*tch-virgin je totálne umelá, až mi zle prišlo. Pesničky a texty zneli ako napísané nadržaným puberťákom na WC (ľavačkou). Skoro by som dal hviezdu za mamku J.Fischer a.k.a. Pam z "The office". Tá bola zlatá, ale ukazovali ju príliš málo. Nezachránili to ani farebné choreografie, kde sa tanečníci určite snažili. Nene, toto som mal preskočiť. Fujky - 0*

Zedník (2023)

Z doterajších hodnotení som čakal trochu väčší fail. Áno, nie je to úžasná vec a už si to určite nepozriem znova. Akčné scény sú dosť strihané. Neviem či ide o snahu zvýšiť "akčnosť" alebo skôr zakryť nie až tak akčné pohyby hlavného hrdinu, či zakryť fakt, že ten, čo má dostať ranu jednoducho na ňu chvíľu čaká v dohodnutej pozícii. Napriek tomu sa tie scény dajú v pohode prekuknúť a ide sa ďalej. Eckhart nebol úplne hrozný, no Clifton v roli záporáka sa mi páčil. Myslím, že mu rola takého mierne psycho-cool parchanta celkom sadla, mohol dostať viac času na obrazovke. S trochou scenáristickej práce mohol byť aj ťahačom filmu na štýl H.Ledger-Jokera. Príbeh je celkom jednoduchá akcia, ale neporovnával by som to s Bondovkou, skôr s niečim ako John Wick alebo Kuriér. Na margo názvov remesiel a k scénam s náradím v poslednej dobe (Beekeeper, Bricklayer, Mechanic...) premýšľam čo príde nabudúce. Sheperd (The Bača), Fisherman, Plumber... no uvidíme. Za toto slabý priemer, 50% - 3*

The Beekeeper (2024)

Zasa jedna fajná Stetham vs. the world jednohubka. Niet veľmi čo dodať, to čo človek čaká, to dostane. Hlavný hrdina je včelárom, takže všade je medová rétorika, ale inak je to zasa len "kuriér" v žlto-čiernom a bodá bez ľútosti ako trúd na ceste za kráľovnou. Človek sa týmito superľudskými hrdinami síce ľahko presýti, no u poctivej robotnice, akou je Stetham, to všetko kĺže dolu krkom ako medom namazané. Jasné že je tu často žihadlo prestrelené riadne cez hlavu, ale pre mňa to bola sladká zábava do čaju o piatej. Po pravde to, ako potrápil tých scammerov mi robilo až príliš veľkú radosť. Plástovú sviečku by som za nich nezapálil. Nedá sa mi bzuknúť za to menej ako 75% - 4*

Božská těla (1984)

Jeden z filmov, kde nejeden divák bude preklínať vtedajšiu "VHS" kvalitu. Niečo takéto treba natočiť aspoň v 4K. Ale teraz vážne, je to také svieže tanečno hudobné retro, s kopou drobných nedostatkov. Herci ani hercami byť nemusia, stačí len vyšportované telo, obliecť si plavky na silonky, usmiať sa a začať tancovať (nj, aj chlapi, ale to bolo v tej dobe asi bežné). Cynthia od začiatku zlyhala v presviedčaní, že je len obyčajná pisateľka s vášňou pre tanec. Je zjavné, že tancovala väčšinu života. Pochváliť však treba ten elán a nadšenie z pohybu, ktorý som takmer pochytil tiež. To ostatné, romanca, zápletka... pff, to tu bolo ako doplnok, aby to malo aspoň nejaký dej. Pozeranie nenáročné pre oči, keďže pohľad smeruje hlavne do spodnej polovice TV. Už tam fakt chýba len tých 4K. 60% - 3*

Outsideři (2024)

Zabudol vôl, že teľaťom bol. Príbeh nemá žiadnu hĺbku, originalitu a je jednoduchý a predvídateľný. Ako sa sebecká superstar zahľadí do seba a vďaka deckám to pochopí a polepší sa. Snoop nie je herec a od deciek sa výkony ani nedajú čakať. Na druhej strane, Snoop ani hrať nemusí. Stačí, keď ukáže svoj špatný charizmatický-as-fu*k ksicht, zažiari na zlato-fialovo a začne splietať jeho cool niga-slang kecy. Na Underdoggs sa treba dívať inak, ignorovať gýčovitý príbeh a užívať si under-slang, trávičku a pohodu. Nebrať tie jeho moralizujúce reči ako obohranú platňu, ale ako myšlienky, ktoré fakt dokážu zasiahnuť srdce, hoci aj zlatej "superstar". Fakt, že Snoop v realite financuje detské football teamy, čo som netušil, je len taký bonus na koniec. Napriek všetkému, bavil som sa dobre aj bez čmouda a jediného promile. Lepší priemer, 61% - 3*

Carol a konec světa (2023) (seriál)

Mám zmiešané pocity. Na jednej strane nudná, podivná a iritujúca hlavná postava, ktorú asi daboval gugl-translátor (fakt má tak monotónny hlas bez emócií). Na strane druhej isté pochopenie tejto postavy a trochu úchylné sledovanie, ako sa vyvíja ona, či osud celého sveta. Niekde pri e6 som bol odhodlaný dať 4*, niektoré momenty boli celkom emočne plné. Nasledujúce 3 "zbytočné" epizódy ma však rýchlo uzemnili. Posledná časť bola opäť fajn, ale finále celkom sklamalo (mohli pár vecí objasniť, ak teda ešte nepríde s2). Celkovo to bol zaujímavý zážitok, občas som sa aj dobre zabavil, no určite to nie je pre každého. Mierny nadpriemer - 64% - 3*