• Krátkometrážní

Toni Erdmann (2016)

Nuž ako tu už niekto podotkol: "film nie pre každého". V tomto prípade som zrejme tým "každým". Nieže by som nedokázala oceniť kvality tohto filmu, ktoré čo sa týka dramatickej stránky sú neodškriepiteľné, ale spôsob "humoru" či už Winfrieda a následne jeho dcéry je mi absolútne cudzí. Toto si musí, ale každí rozhodnúť za seba...

Skrytá čísla (2016)

Dorothy, Katherine a Mary boli nepochybne skvelé ženy. Myslím však, že tento film mal s ich skutočným životným príbehom len pramálo spoločného. Obmedziť životný príbeh geniálnej matematičky na WC story sa mi zdá dosť mimo. Samozrejme tá doba skutočne pre afroameričanov znevazujuca bola, ale to všetko malo byť kulisou a nie nosným prvkom celého príbehu. Mne osobne sa takýto spôsob spracovania jednoducho nepáčil i keď je u mnohých divákov obľúbený. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Toto je z reality vypreparová gýčová fikcia. Takže suma sumárum: námet skvelý, jeho pretavenie do príbehu otrasné, ale za tie skutočné tri babizne si to tie tri hviezdičky u mňa predsa len vyslúži.

Špinavý byznys (2016) (seriál)

Pôvodne som vo svojom komentári, chcela vyzdvihnúť to, ako dobre v tomto seriály vyzerá pozadie Nikolaja Lie Kaasa v oblekových nohaviciach. Lenže ono to od druhej časti začal byť tak zaujímavý seriál, že som od svojho pôvodného zámeru nakoniec upustila. Dosť ale žartíkov, idem sa radšej venovať hodnoteniu seriálu. Vyšetrovanie prípadu hospodárskej kriminality, môže skutočne ponúknuť zaujímavý seriál a Dáni to vedia. Biznis s veternou energiou, získavanie investorov na základe klamlivých informácií o hospodárskych výsledkoch firmy zakladaním dcérskych spoločností...no proste španielska dedina. Čuduj sa svete v tomto seriály tomu budete rozumieť do bodky. Pekne to vystihuje jedna veta: "Nezabije ťa pád, ale až náraz". Pád spoločnosti, ktorá padá príliž dlho a jej pád spomaľujú rôzne záchranné láná môže byť vo finále skutočne veľmi tvrdý. Osobne si rozhodne nenechám ujsť ani druhú sériu!

Byl jsem lynčován (1936)

Vzhľadom k roku vzniku veľmi zaujímavý film, ktorého hlavnou úlohou bolo asi vychovávať, ale samozrejme s dobrým koncom. "Feel good" pocit pri odchode z kina bol v tých časoch zrejeme veľmi dôležitý. V dnešnej konkurencii by už scenár veľmi neobstál a o uveriteľnosti ani nehovorím, ale do veľkej miery to samozrejme kompenzuje myšlienka a prevedenie na plátno. Slušné 4 hviezdičky.

Experiment (2010)

Typicky severský film o jednom nevydarenom experimente. Pocitovka, ktorá nejde prvoplánovo po divákových citoch, ale všetko necháva na jeho empatii. Nevyslovené utrpenie detí, ktoré nájdete len na pozadí filmu...v smutných detských očiach, pocikávaní, nedospievanej uspávanke, zabitom zajacovi... Obdivujem tento dánsky spôsob vyrovnávania sa s chybami minulosti aj prostredníctvom filmov.

Caravaggio (1986)

Nezvyčajný film a pravdupoviediac, nepamätám si, žeby som už niečo podobné videla. Tak ako existujú pomerne časté filmové adaptácie kníh, tento film by som nazvala adaptáciou obrazov a takýchto filmov je málo, ak vôbec nejaké podobné existujú. Film, v ktorom ani tak nejde o historickú hodnovernosť, ale o zachytenie vnútorného sveta umelca, ktorý nám svoju dušu odhaľoval prostredníctvom svojich obrazov. Nevšedné, dych vyzrážajúce kompozície diel ma doslova fascinovali. Možno aj preto, že k výtvarnému umeniu mám naozaj blízko. Miestami som nadobúdala pocit, že toho o tomto maliarovi viem strašne veľa. Nie však o tom, ako reálne žil (myslím však, že podstata doby tu bola tiež vystihnutá skvele), ale to, kým bol... Caravaggio je môj prvý film od Dereka Jarmana, ale rozhodne nie posledný!

Stát vs. Fritz Bauer (2015)

"Keby sme z tých 10,3 miliónov vyhladili 10,3 miliónov, vtedy by som bol spokojný a povedal by som:"Dobre, zničili sme nepriateľa". Splnili by sme tak našu úlohu pre našu krv a pre slobodu nášho národa. Lenže aj ja mám podiel vinny na tom, že zamýšľaná eliminácia nášho nepriateľa, nemohla byť úplne dokončená. Nebol som dostatočne motivujúci. To je môj podiel viny. Vlastne som toho mohol urobiť oveľa viac..." (Adolf Eichman). Vďaka Fritsovi Bauerovi bol aspoň tento nacistitcký tvorca konečného riešenia postavený pred súd. Síce nie podľa jeho predstáv, ale predsa. Komorný film s výbornou atmosférou. Hviezdičku navyše prihadzujem, pretože podľa môjho názoru, je tento film momentálne percentuálne podhodnotený.

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Dve takmer prebdeté noci, ale oplatilo sa. Nedokázala som sa od toho odthnúť. Okrem naozaj originálnych vrážd a zápletky, nám Švédi ponúkli aj skvelé a prepracované charaktery (nielen hlavných vyšetrovateľov) a malú exkurziu do zvykov a kultúry Laponcov. Nielen spev Noidov pred "policajnou stanicou", ale ešte niekoľko ďalších scén, je niečo na čo tak skoro nezabudnem.

Kámoš (2003)

V tomto období vítam, každý severský film. Konečne som sa dokopala k tomu, aby som sa začala učiť Nórčinu, pretože mi z trojky "Dansk, Svensk, Norsk" pripadá najmelodickejšia. Pri sledovaní filmov je nesmierne motivúce, ak zrazu rozumiete tam slovo, tu frázu...No, ale nie o tom som chcela. Buddy je veľmi milý nórsky filmík, ktorý rozhodne potešil. Popravde však len potešil, nenadchol. Túto tému som videla spracovanú už aj lepšie, možno keby sa vyhli niektorým klišé, bola by som zhovievavejšia. Neviem. Takto však zostávam len pri priemernom hodnotení.

Moonlight (2016)

Little, Chiron, Black. Tri časti príbehu, v ktorom každá nasledujúca časť je zrkadlom predchádzajúcej životnej etapy hlavného hrdinu. Priamočiary, trpký a prekvapivo príjemný filmový zážitok.