Kult hákového kříže (1998)

Stále nechápem, čo všetci na tomto filme vidia. Veď je úplne obyčajný. Niekto sa polepšil, či chce niekoho presmerovať na čisté chodníčky. No a čo? To sa predsa stáva (a možno ani nie). Bol to dobrý film, ale nenašiel sa ani jeden aspekt, ktorý by ho posunul medzi filmy výnimočné. Pozerať sa dá, len nečakajte zázraky. Ja som čakal na skvelé predstavenie a dopadlo to menším sklamaním. Moja chyba:-)

Osvícení (1980)

Krásne zábery na nevinný exteriér. Majstrovská kamera doslova dýcha spolu s postavami. Na koberci a na dlážke znie trojkolka odlišne. Kam sa chlapček na malom dopravnom prostriedku dostane? "Otrasne" dobrá hudba vám čosi napovie. Žena v kúpeľni je krásna, až sa vám chce zavrieť oči. Labyrint je zradný, hoci oči otvárate na každú stranu najsilnejšie, ako sa dá. Jack Nicholson ja na neuverenie šialený, jeho žena neuveriteľne vystrašená. Čo nás čaká? To nikto nevie. Ale ktosi to tuší...Horory neznášam. Ale tento si ešte párkrát pozriem. Kubrick to jednoducho vie.

Záchranný člun (1944)

Dôkaz o tom, že ak má režisér po ruke kvalitný scenár plný zmysluplných dialógov, tak k nakrúcaniu nepotrebuje megalomanské exteriéry. Dávno som počas sledovania filmu nezažil toľko prekvapení a zvratov. Hitchcock majstrovsky vykreslil psychiku stroskotancov. Posádka sa spočiatku správa roztrieštene, aby sa v závere zomkla proti nepriateľovi. Každý z členov posádky prežíva vlastný príbeh a plní scenárom prikázanú úlohu. Brilantná prepracovanosť postáv a ich charakterov dodáva filmu to, čo mnohým dnešným filmom s podobným námetom chýba. Vynaliezavosť.

Vikingové (1999)

Čakal som všetko, ale nie extrémny prepadák. Vidieť to v lietadle, tak si okamžite skočím pre padák. Dúfam, že sa tento film v rámci letov s Českými Aerolíniami nikdy nebude premietať:-) Nebyť "reálne možnej" jazykovej inteligencie Ahmeda Ibn Fadiána, tak sa nenájde nič, čo by diváka prekvapilo (hoci aj príjemne). Nevýrazná fraška plná škodlivých výparov. Potlesk pre titulky...jedna hviezdička za muziku a nekončiacu snahu:-)

Četa (1986)

Jedného dňa som sa prejedol vietnamskej tematiky a odvtedy mi z jej kuchyne máločo chutí. Nudil som sa, nič zvláštne sa nedialo. Klasický obrázok o zbytočných mŕtvych, o nezmyselnosti celej vojenskej mašinérie. Napadá mi terminus technicus: príliš preceňovaný film.

Na západní frontě klid (1930)

Videl som veľa vojnových filmov, ale žiaden na mňa nezapôsobil tak ako tento. Z môjho pohľadu určite najlepší vojnový film všetkých čias. Neublížili mu ani zvláštne, často až teatrálne herecké výkony. Prekvapili ma akčné scény, ktoré predbehli svoju dobu. Vlna amerických filmov o Vietname sa takisto snažila poukázať na nezmyselnosť vojny. Tam sa však všetko odvíjalo od hrdinov, chýbala poetika (snáď s výnimkou Lovca Jeleňov) a všetky filmy sa na seba neuveriteľne podobali. Ukameňujte ma, ale zodpovedne prehlasujem, že žiaden z tých amerických filmov nezobrazil krutosť vojny, či psychiku a beznádej vojakov lepšie ako starý, prachom zapadnutý snímok.

Spartakus (1960)

Prečo tak veľa romantiky do filmu, ktorý to vôbec nepotreboval??? Veď lásku treba pridávať po poldecákoch, nie po pol litri. Kubrick sa radšej mohol napiť nejakej neškodnej minerálky a razom by to bolo za 5 hviezdičiek:-))) A plusy? Vynikajúci herci a historicky neprifarbované scény. Len škoda, že atmosféra trpela romantickým gýčom...

Krvavá neděle (2002)

Nejde o to, kto bol vinný. Pre film ako taký nie je dôležité, či začali strieľať Briti alebo Íri. To by sme sa pri skúmaní dostali až k Adamovi a Eve. Pravda a objektivita je dôležitejšia pre realitu, nie pre filmovú fikciu. Ako teda vyzerá výsledný produkt, ktorý nám Greengrass ponúka? Odpoveď znie: neuveriteľne realisticky. Počas sledovania filmu som mal pocit, že sa dívam na autentický dokumentárny film bez rozprávača. Dynamická kamera sa hýbala celý čas. Jednoducho sa nenašlo miesto, v ktorom by sa nič nedialo. Dynamike pridali aj krátke tmavé predely, ktoré Greengrass použil neobyčajne veľakrát, najmä v konfrontácii dvoch proti sebe pôsobiacich strán (myslím tým hlavne záver a začiatok). Ak máte možnosť, určite si Krvavú nedeľu pozrite. Garantujem vám, že počas záverečných titulkov nevydáte zo seba ani hlások!

Philadelphia (1993)

Mám pocit, že tento film je tak vysoko len preto, lebo sa ako jeden z prvých snažil poukázať na homosexuálov a AIDS. Hanks sa mi nezdal mimoriadne dobrý. Podobných výkonov existuje v kinematografii veľa (Hanks dosiahol vrchol umenia o rok neskôr). Na okolnosti príbehu som zabudol za pár dní. Nikdy však nezabudnem na začiatok filmu. Putovanie kamery mestom za tónov Springsteenovej Philadelphie bolo pôsobivé. Lenže to je na taký slávny film málo a za kontoroverzné témy sa hviezdičky nedávajú. Takže mi zostáva hodnotiť poloprázdne. 50%.

Pelíšky (1999)

My Slováci Vám Čechom Pelíšky závidime, ale slovenské ruky tlieskajú spolu s Vašimi rukami. Poklona patrí celému hereckému zboru. Nezabudnuteľné hlášky, česká hymna, z ktorej naskakujú zimomriavky, jednoducho úžasná tragikomédia o obyčajných ľuďoch z neobyčajného obdobia, navyše podfarbená skvelými piesňami. Dialógy ako z vysokej školy invencie. Rôznorodosť postáv a mnoho námetov vytvorilo príbehy lahodiace všetkým zmyslom. V závere som sa cítil trochu ako sentimentálny Čechoslovák. Predsa len to, čo sa dotklo českých rodín, dotklo sa i slovenských. Len škoda, že my podobný film nemáme...Ešteže máme Superstar, Big Brother, či nejakú blbú tancovačku. To určite lepšie vynáša...:-(((...Bravó Česi. Chránite si to, čo je Vaše. Vyrovnávate sa s tým, čo Vám ublížilo. S vlastnou minulosťou.