Pásla kone na betóne (1982)

Kto nežije na východe Slovenska, ten nepochopí. Ja tu žijem vyše 20 rokov a poviem vám, tento film bol skutočný. Potvrdil mýtus o miernej inakosti "vichodňarov". Nemám mu veľa čo vytknúť, možno len krátku minutáž:-). Tvorcovia zachytili dedinský život veľmi precízne (najmä staré babky sa podarili). Vyzdvihujem Szomolányiho kameru, či Uhrovu tradičnú poetickú hravosť. Film o Paulínke a Johanke je jeden z mála slovenských, ktorého hlášky sa stali legendou. Ale nie ďalej ako po Poprad. "Ta" škoda :-)

Nebezpečný sex (2001)

Tangled nie je zlý film, ale snaží sa byť až nepríjemne komplikovaný. A potom máte pocit, že ste prišli do kina lúštiť krížovku. Hlavná hrdinka Jenny je najsvetlejším zjavom na plátne. Jej ladné telo sa totiž vydarilo viac, ako kostrbatý retrospektívny scenár. Tangled mal záver zrejme len preto, aby šokoval. Síce sa mu to podarilo, ale na takéto konce sme si už všetci zvykli. Jedna hviezdička patrí zaujímavej kamere, ktorá miestami vytvorila z tohto gýčového filmu zaujímavú sekvenciu obrázkov. Celkovo je to tak na pomedzí. Fajn zábava za 50 %.

Klub rváčů (1999)

Fight Club je netuctový film plný nápadov a kuriozít, ktoré len ťažko nájdete v inom filme. Formálne spracovanie je bez debát dokonalé. Okrem nepochybne šokujúceho konca je film postavený na fantastických dialógoch. Človek sa po takomto naračnom orgazme nestačí čudovať, čo všetko v živote ešte nepočul. Klub bitkárov funguje ako kompletne zdravý organizmus upadajúci do seriózne zámernej schizofrénie. Dvojakosť postáv je v kinematografii pomerne častým (rozumej otrepaným) javom. Ak sa však pustí do práce talentovaný režisér s parádnym scenárom v ruke a s kvalitne disponovaným Edwardom Nortonom na pľaci, úspech je takmer zaručený.

Hledá se Nemo (2003)

Takže takto si žijú rybičky:-) Najlepší animák, ktorý som kedy videl. Dojemný príbeh o rodičovskej láske, ktorá prekoná všetky prekážky. S Nemom som sa čľapkal v slovenskom dabingu a musím povedať, že ten sa nadmieru vydaril. Po technickej stránke nie je filmu čo vytknúť. Ide skrátka o učebnicu pre všetkých animofilov.

Buď v klidu (2005)

Takto to vyzerá, keď sa stretne veľa hviezd a k dispozícii majú komerčne presýtený stupidný scenár. Trochu vtipné a veľmi trápne. Celý film je absolútne nezvládnutý (kým iným, ak nie režisérom a scenáristom?). Okrem neustáleho rinčania reťazí na krkoch "umelcov" ma rušilo celé to hip-hopersko-mafiánske prostredie, na pozadí ktorého bol "príbeh" postavený. Za tento trapas však herci nemôžu. Jedna hviezda patrí im a druhá občasným vskutku humorným momentom. Škoda, že sa minuli už v prvej polhodine.

Ahoj, strejdo doktore! (1994) (seriál)

Buď je každý lekár v Nemecku taký dokonalý alebo sa tieto seriály točia účelovo do programu Snívajte s našou poliklinikou...Naivný seriál na unavené popoludnie, ktorý do seba občas niečo mal. Za to niečo aspoň hviezdička. O 30 rokov možno pridám ďalšie štyri.

St. Tropez (1996) (seriál)

Jeden čas som túto európsku telenovelu sledoval pravidelne. Páčila sa mi, kým sa v nej herci takmer kompletne nevystriedali. Bolo tam more, dievčatá a dobrá pesnička:-) Veľkým pozitívom tohto seriálu je to, že bez mihnutia oka dokážem vymenovať 10 horších...

Tri gaštanové kone (1966) (TV film)

Zvláštny televízny film (najmä z pohľadu väčšinového diváka). Zhruba v jeho polovici sa končí dejová letargia, za ktorú môže miestami prehnaná snaha po umeleckosti. Dej je naznačený veľmi povrchne a kto nepozná osnovu novely, ten sa zrejme na chvíľu stratí. Oživenie prichádza, keď nastupujú Svätojánske slávnosti a s nimi spojené udalosti. Zrazu sa stráca aj "spaniachtivosť" a na rad prichádza niekoľko bravúrne natočených scén. Mladučký Mišo Dočolomanský sa pridŕžal scenára a rozprával najmenej, ako sa len dalo (nazvime to "eastwoodovským syndrómom"). Režisér Balaďa si s adaptáciou poradil po svojom. Nechal v nej veľký kus obrazotvornosti a kúsok lineárne jasného a miestami akčného deja. Výsledok stojí za povšimnutie.

25. hodina (2002)

Pekný príbeh o poslednom dni na slobode. Na obyčajný film by to celkom stačilo. Spike Lee sa však neuspokojil a napchal do svojej minutáže aj kontroverzný monológ, či "takmervzťah". Tým pádom sú silné momenty občas oslabované na prvý pohľad nepotrebným materiálom. Celým filmom sa nesie hmlisto naznačená spomienka na 11.september. Chcel Spike natočiť film o spoločnosti alebo o konkrétnom človeku? Ak zamýšľal fúziu týchto fenoménov, vyšlo mu to takmer dokonale. Už na prvý pohľad zaujímavé dielko končí ako sen a nám ostáva len hádať, či bol skutočný. Ide o film, ktorý stojí za to, ale nebude sa páčiť každému.

Nezvratný osud 3 (2006)

Dôstojné ukončenie série. Ak príde na rad aj štvrtý diel, trojka sa stane nestabilným článkom v slabnúcej reťazi. Bolo to fajn, ale málo inovatívne. Vlastne vôbec. Išlo len o jedno. A v dvojke to šlo lepšie:-)