• Krátkometrážní

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Některé scény, hlavně animované interakce s Adélou, mám z dětství nezapomenutelně vryté. A mezi ČS komediemi má u mě tenhle film, spolu s Limonádovým Joem a Tajemným hradem v Karpatech, statut kultu. S odstupem let jsem se podíval na Adélu znovu. Je vidno, že film lehce ohlodal zoubek času. Ale některé prvky odolávají a působí svěže dodnes. Vzhledem k otevřenému konci by si Adéla zasloužila dvojku. I prequel by detektiv Carter zvládl.:-)

Bod obnovy (2023)

Svěží závan do žánru beznadějně hacknutým Marvelem. Už to, že tento film u nás vznikl, je tak trochu sci-fi. Za mě to je hlavně bod obnovy žánru i českého filmu, který má už 20 let, až na několik světlých výjimek, zastydlou pubertu. Jistě by se našlo pár mušek. Např. poněkud krkolomněji podané rozuzlení. Vůbec si však nehodlám kazit zážitek rýpáním a jejich hledáním. S výhradami a srovnáváním se současnou krimi-nadprodukcí naprosto nesouhlasím. Pokud bych to měl už s něčím srovnávat, tak 80kovým G.I.T.S. Potěšil mě vibe klasiky, maximalistický poctivý přístup, bez kterého slušné sci-fi asi ani vytvořit nejde. Dále vydařený cating, vč. Andrei Mohylové, představitelky hlavní role. Vynikající byla ale i Dušková, Hádek a Vlasák. V neposlední řadě skvělá kamera a zvuk. Doufám, že ještě o Robertu Hlozovi uslyšíme, a že ho neopustí šťastná ruka s výběrem kolegů.

Princ Mamánek (2022)

Země mamánků pohádku moc nedocenila. Mě se Budařova „psychoanalýza“ líbila velice. Ne, že bych byl menší mamánek, než Budař. Ale mám slabost pro výrazné audiovizuální snímky s přesahem.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Spoiler alert: Sličná panna, takhle z rána, o panství je okrádána. Tři dukáty má, komupak je dá. Vesničani nehrnou se, strašiducha zaleknou se. A ten bača, modernista? Do Ameriky chce, a basta! Starý správce na lakotu hřeší, brinza a halušky to řeší... Příjemná pohádka se zajímavými nápady, trochu modernizovaná o elektrospotřebiče a emancipaci. Leč se scénářem spíchnutým poněkud horkou jehlou. Chybí dostatečně vybudovaný dramatický oblouk. Juraj je perfektní prototyp lumbersexuála. Umí číst a psát, je vyfitkovanej (na pastýře poměrně pobledlej, měl by občas zajít i do solárka). Má svoje elektrické hračky, vystačí si sám, a tak na holky kašle a sní o emigraci a práci na Západě. Až se bude točit dvojka, bude třeba opět zvážit náročnost úkolu pro zachránce. Zatím co zde náš hrdina musel alespoň naučit svoji holku vařit halušky a hrabat seno a kriticky si ověřit literární prameny (nebýt Čvančarové, kdo ví, jak by to dopadlo). V příštím díle bude jako hrdinský čin muset stačit, když se chasník vůbec odlepí od obrazovky a půjde zachraňovat někam, kde není wi-fi.

Tři přání pro Popelku (2021)

Tři přání jsou remake oblíbené vánoční pohádky o Popelce pomrkávající po tuzemské verzi z r. 1973. Vůbec to není tak špatné, jak by se z hodnocení na ČSFD mohlo zdát. ČS verzi Norové sice nepřekonali (snad vyjma nádherné severské krajiny). Astrid S se skvělou Libuší Š také nelze srovnávat (Astrid S je taková norská Zara Larsson). Na místní kritiky se ale s klidem vyprdněte. Tre nøtter til Askepott by objektivně mělo dostat alespoň 65 %. Já, vzhledem k podhodnocení, jednu hvězdu navíc přihazuji.

Bony a klid (1987)

Někdo měl hodně rád Frankie Goes to Hollywood. Doznívající osmdesátky, společenský rozklad, handy cam (dávno před Blairwich) a odvážné scény zajistili status polokultu.

Samotáři (2000)

90kový vibe na diváky přímo tryská. Po letech mi už trochu mi splývají scény ze Samotářů, Knoflíkářů a Šeptej.  :-)

Píseň pro Rudolfa III. (1967) (seriál)

I dnes neuvěřitelně svěže působící písničkový seriál. Normálně netrpím záchvaty nostalgie, ale nelze si nepovšimnout, že tehdejšímu mainstreamu dominovaly prvotřídní zpěvácké hlasy. Ne že by dnes bylo málo skvělých zpěvaček a zpěváků. Jen nejsou moc slyšet. Do médií jsou posouváni zřejmě podle jiných kritérií.:-D

Světlo a stíny (2021) (seriál)

Fantasy opera a důstojný nástupce Into The Badlands okořeněná magií a romantikou. Od čtvrté epizody se slušně rozjede i napětí a akce. Děj je někdy dost zkratkovitý. Na béčkový young-adult scénář sériál disponuje poměrně obstojnými herci. Tedy až na výjimky (některým postavám skoro věříte, že čarují, jiní jenom máchají ručičkami). A nešetřilo se ani na speciální efekty. Grishaversum v TV podání od Netflixu je lehce přeplácané (je tam toho opravdu hodně). Jeho zasazení do carského Ruska zase může na někoho působit prvoplánově "exotickým" dojmem. Knižní předlohu neznám, takže nemohu srovnávat. Každopádně oceňuji, když pro jednou nějaká fantasy nekopíruje Pána Prstenů, Harryho Pottera, nebo Zaklínače a jde si jinou cestou.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

GotG3 je jako obří otesánek, který do sebe schlamstne všechno z Marvel Universa, přitom si drží odstup a jede bomby (s*r* srandu). Zajímavé lore mývala odhaleno. Až na jednu dvě nechutné scény z pekla za mě vyvážená podívaná, na kterou se nemusíte stydět zajít do kina. A to se u Marvela posledních pár let počítá.