Smrtonosná past (1988)

Líbí se mi, jak to hezky kontrastuje. Evropští teroristé jsou přesně organizovaní, nelítostní, chladní a zákeřní. Američtí policajti jsou neschopní, hloupí a nezkušení byrokrati. A hlavní hrdina je nestranný, snad ani jedna hláška nebyla mířená "pro ameriku" a "proti konzervativní evropě". Vyvážený film :-)

Bournův mýtus (2004)

Nejlepší díl trilogie. Akční dokonalost a perfektní promyšlený děj.

Potomci lidí (2006)

Těžko vyjádřit slovy. Z prakticky komorního příběhu je vytěženo velké kvantum epičnosti. A komu tohle nestačí - co říkáte na asi pětiminutovou akční scénu bez jediného střihu? Je to málo? No, pak vás čeká další, tentokrát osmiminutová! Za účasti tanků a kameraman projde půlku města! Je to vůbec možné? U filmu, který není primárně akční, a to řeknu na plné koule ... jsem viděl nejlepší akční scény všech dob. Doufám, že se nějaký režisér válečných filmů inspiruje myšlenkou dlouhých záběrů. Mě jako airsoft'ákovi to umožnilo se do děje dokonale vžít.

Vetřelec (1979)

S tímto filmem bojuji. Na svou dobu geniální dílo. Ale skončilo příliš brzo a ukázalo příliš málo. Alien má být příšerná bestie, ale co vlastně dá najevo za schopnosti? Posádku zabíjí více svým zjevem, než silou, a beze štěstí, které mu rejža dal, by je asi tak snadno nepozabíjel. Škoda. Čekal jsem od tohoto filmu víc. Ale přesto se mi velice líbí a z části i kvůli Sigourney Weaver ..

Charly (1968)

Skutečný zážitek, do tohoto filmu jsem se zamiloval. Je to vůbec scifi? Ano, je, a pro mě jedno z nejlepších, které jsem viděl. Příběh lidského intelektu a krutá realita na konci. Pár slov, a na mě padla deprese jako u Čety. Líbí se mi i pro další věci, ale do těch vám nic není.

Kontakt (1997)

Moc pěkná myšlenka, výborní herci, ale některé věci mi zkrátka nesedí. Kéž by tam nebyly ty televizní záběry! Copak musí být v každém americkém filmu? Achich-ouvej. Občas trochu pokulhává logika věci. D8le si myslím, že reakce mocností na takový objev by určitě nebyla vůbec kladná .. ale kdo by to dal do filmu, že. A poslední věc jsou samotní emzáci. Kdyby tak film zakončilo nějaké kruté ohodnocení našeho světa, hluboká filozofie, něco, co by od bytostí na intelektuální úrovni mimozemštanů sedělo. Ale Elý má svého otce a jdou si zasurfovat. Pro mě je tento film těžkým dilematem. Hodně věcí se mi nelíbí a podle mě si na něco hlubšího spíše hraje, a snaží se upoutat obyčejné panelákové lidí tím, že sníží úroven děje a přihodí pár klišé. Škoda.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Jak to tu čtu, některým se nelíbí hluboká Kubrickova "nuda". Ovšem síla tohoto filmu daleko přesahuje běžné snímky. Pokud se snažíte pochopit, co tím autor chtěl říci, máte nějaký názor na svět a filozofie pro vás není jen neznámý pojem, určitě v tomto filmu najdete spoustu věcí k zamyšlení. Už jen ten kontrast úvodních třiceti minut se zbytkem. To mluví samo za sebe. A vizuální stránka? Na rok 68? Děláte si srandu? Jinak, myslím, že někdo kdo tomuhle dílu dá nějaké dvě hvězdičky a méně, neměl by se považovat za sci-fi fandu. Takoví lidé zřejmě milují pouze komerční scifi kde všechno vybuchuje a jsou tam nejrůznější emzáci, a hlavně aby to bylo ve 3D. Jenže takové filmy už nejsou science fiction, ale logical-fiction.

Statečné srdce (1995)

Gibsona nemusím, ale tenhle film je asi nejlepší historické drama, které jsem viděl.

Frajer Luke (1967)

Film, který v žánru nemá konkurenci, a to myslím vážně. Proč už se dnes takové netočí?

Planeta opic (1968)

Četl jsem předlohu, která je ve svém žánru jedna z vůbec nejlepších, ale film (přestože je nejen příběhem, ale i tím co kritizuje hodně odlišný) je také velmi působivý. Perfektní film.