Strom života (2011)

Přesně takhle si představuji film jako umění. Dokonce se odvažuji označit tento Malickův počin jako něco většího, vystupujícího až za hranice filmového umění. Vnořený mini příběh o vzniku vesmíru a na pozadí promlouvání k bohu či dokonale popsaný vztah rodiče/děti v průběhu let, to se mi fakt líbilo. Jen pochopit těch posledních 5 minut mi chybí k nirváně.

Cesta (2009)

I přesto, že to to tak nějak nebylo ono a táhlo se to bez hlubšího smyslu, který se nabízel, hodnotím 2* díky vizuálně dobře ztvárněnému post-apokalyptickému světu a pár scénám, které mi utkvěly v paměti. Vidět film v temném kině a užít si naplno jemnou hudbu na pozadí, byly by to 3*.

Temné stíny (2012)

Temné stíny mě celkem bavili a pěkně se koukalo nejen na Evu Green. Když jsem začínal brát tento počin Tima Burtona vážně, vzápětí mě ihned přesvědčil, že se jedná o komedii a tento přístup mi tak nějak sednul. Hibernace, upír, čarodejnice, vlkodlak, duchové a Johnny Deep objevující 20. století ... jo bylo se na co dívát, ale nic hlubšího za tím nebylo. Pro mě poctivé 3*.

Nedotknutelní (2011)

O tomhle filmu jsem neslyšel, ale o to více mně překvapil. Výborný začátek mě navnadil a donutil neodtrhnout se ani přes velmi pozdní hodinu. Film jsem prostě musel dokoukat a druhý den přežít s kruhy pod očima. Pěkný lidský příběh zabalený do komediálního dramatu, pro mě spíše komedie než drama, obohacený o zajímavé dialogy a kontrast společenských vrstev. Pro 5* mi chybělo trochu více rozvinout některé zajímavé aspekty děje, jako například svět umění. Celkově hodně povedený film s výbornou hudbou hodnotím velmi poctivými 4*.

Vzpomínky (2006)

Tonny Scott natočil lepší filmy. Tenhle mě hodně bavil do půlky, poté se ze svižného thrilleru s prvky teoretické fyziky stal spíše romantický skoro zajímavý skoro thriller. Oceňuji netradiční zápletku a hrátky s časem. Trefa do černého ani těsně vedle to však není. Takže 3*

Avengers (2012)

Hodně dobrý komixový film od kterého jsem nečekal, že mě bude tak bavit. Zastává minimálně kvalitu těch nejlepších filmů o hrdinech z Avengers v samostatných filmech. Velmi oceňuji, že film nespadává do patosu a amerického hrdinství typu "naše vlajka, náš lid, naši hrdinové, naše obětování se, ...", ale naopak si z tohoto dělá srandu a elegantně tak vybrusluje z potenciálních uvadajících situací, které by film shodily do hrdinského mainstreamu. Scéna s Hulkem a Lokim je toho krásným příkladem. Ještě musím zmínit nástup některých hrdinů na scénu, který je opravdu luxusní a tak by to mělo vypadat, viz Thor. Nicméně nejvíce mě bavil IronMan a nejméně CaptainAmerica.

Jackie Brown (1997)

Tenhle Tarantinův film mám moc rád. Scénkám s DeNirem a Bridget se vždy brutálně směji, ta úžasná absurdita a lidskost zároveň. 2 a půl hodiny utekly jako voda a já se pořád bavil a s napětím sledoval co bude dál. Pohled každé z účastněných stran mi přišel jako heslo "V jednoduchosti je krása.", tzn. každému jde o primárně o sebe a dělá pro to jen to co musí a co umí, bez omáčky okolo. Maximálně jedna malá výtka ke konci Samuel. L. Jacksona, který by si podle mě zasloužil lepší konec. Nicméně DeNiro, vysvětlující Jacksonovi co se podělo s jeho chráněnkou, to vynahradí. 5* je tady na místě.

Pahorek (1965)

Válečné drama, kde nepadne ani jeden vystřel a přitom je to tak chytlavé a má to spád. Je až neuvěřitelné na jak malém prostoru se dá rozehrát velká psychologická hra. Velitel výcviku z Full Metal Jacket se jistě inspiroval velitelem tábora, jeho postava tady má grády. Jen jedna věc mi trochu vadila a proto dávám 4*, a to, že filmů s podobným tématem je dost a některé jsou prostě ještě lepší. Bez ohledu na časovou posloupnost například Přelet na kukaččím hnízdem či Motýlek.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Film ze současného Iranu, který není až tak o rozchodu dobře zajištěného manželského páru, ale spíše o životě, specifikách a celkové situaci v Iranu, jakožto muslimské zemi. Podle Woodyho Allena jediný film minulého roku, který stojí za to vidět. Podle mě jeden z nejlepších filmů minulého roku, který by se měl vidět. Po filmu jsme ještě debatovali a přemýšleli o různých zákoutích a náznacích a jak je každý z nás pochopil. Například konec filmu ani nemohl skončit jinak, protože je to vlastně jedno. Moc rád se kouknu ještě jednou. A když nemůžu najít nic co by mi vadilo, či co by filmu neslušelo, je maximální hodnocení 5* na místě.

Svatba jako řemen (1967)

No co, co, co? ... Tolik skvělých hlášek v jednom filmu a navíc, jsou-li chápany v kontextu doby, dvojsmyslných se jen tak nevidí. Tento film je maximální klasika a 5* si zaslouží.