Eternals (2021)

Zbyteční nehrdinové, otřesný casting a de facto úplně zbytečná marvelovka. Dle mého názoru jde o naprosto nejhorší MCU projekt. Jo a režisérka by měla vrátit Oscara....

Tři bratři (2014) odpad!

Mistři Svěráci. Strčte si ty vaše bratry do prdele ! Všechny tři. Nekoukatelný paskvil, který dělá ostudu vaší tvorbě. Příště se raději zamyslete, než něco natočíte...

Transformers: Zánik (2014)

Typická Bayovská rutina. Od filmu dostanete přesně to, co chcete. Bohužel trocha invence by nezaškodila. Vizuálně přitažlivý, příběhově střízlivý a herecky nevýrazný. To vše sedí na aktuální plecháče.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Mám rád J.J. Abramse. Umí docela slušně plnit to, co slíbí. Když před lety sliboval, že plnohodnotně restartuje jeden z mých nejoblíbenějších seriálů/filmů - Star Trek, moc jsem mu nevěřil. Ovšem řekvapení se zrodilo a akční sci-fi spektákl byl na světě a byl více než dobrým filmem. Nyní přichází do kin pokračování s názvem "STAR TREK : DO TEMNOTY" a slibuje minimálně totéž, co první díl. No a jakpak to tedy dopadlo ? Pro mě osobně, je to splněný sen. Připadal jsem si, jako když jsem poprvé viděl Khanův hněv či Hledání Spocka. Jsem si však plně vědom, že podat vám tuhle recenzi, jako věrný fanoušek startrekovského světa, by nebylo uplně fér. Příběhově jde o to, že mladý kapitán Kirk způsobí jakýsi konfliktní stav, který by každého, stál minimálně kariéru. Bohužel podmínky na rodné Zemi nejsou dobré, jelikož došlo k útoku na Hvězdnou flotilu. Pachatelem je jakýsi John Harrison, a právě kapitán Kirk s posádkou Enterprise se nabídnou, že jej polapí. Dále již nebudu více prozrazovat a jen připíšu fakt, že tu jde především o hranici mezi přátelstvím a nenávistí či pomstou a spravedlností. Co se týká herců, je zde stále stejná sestava z prvního dílu, jen záporák (Benedict Cumberbatch) vystupuje z řady. Není tedy co vytknout. Vizuální efekty jsou opravdu na úrovni a bojové momenty vyčnívají nad vším ostatním. Závěrečná scéna je pak pouze vrcholem umu zdejších grafiků. Opět příjde pod kudlu třetí rozměr, který ničím nepřekvapí a film by se bez něj obešel. Hudba je super a přesně zapadá pod startrekovský standard. Délka je taktéž rozumná a film mě ani na chvilku nenudil. Akce je dávkována velmi rozumně a film nabývá dojmu, že je celistvý. Co říci závěrem ? Snímek STAR TREK : DO TEMNOTY, doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní sci-fi. Pro fandy ST je to tak, jako tak povinnost. Poslouží skvěle jako rodinný film, kde si užijí všichni zúčastnění. Hodnocení : 85%

Muž z oceli (2013)

Je to už více než pět let, co Jon Favreau redefinoval pojem "film podle komiksu", když nám naservíroval první dobrodružství Iron Mana. Právě tento film považuji za nastartování té obrovské popularity, kterou nyní filmy podle sešitků s bublinkami zažívají. Ale pročpak tohle všechno vlastně píšu ? No to je velmi jednoduchá odpověď. Protože ten největší boom (a také podíly na zisku) si připsal Marvel, který dokázal, a dokazuje doposud, ždímat všechny své úspěšné hrdiny. Na opačné straně barikády pak stál největší konkurent DC Comics, který kromě trilogie o znovuzrozeném Batmanovi, doteď nic moc nepředvedl. Inu řekli si v již zmiňovaném DC, že je libo postavit na nohy toho nejmocnějšího a nejsilnějšího hrdinu z jejich stáje a natočit mu pořádný a vysokorozpočtový snímek, který by mu neudělal ostudu. A jelikož se nabídl Zack Snyder, který se blýskl jedním z nejlépe zvládnutých komiksů - Watchmen - byla ruka v rukávu. Jakže tedy dopadl "MUŽ Z OCELI" ve Snyderově podání ? Hezky pěkně popořádku. Film sleduje osud Clarka Kenta, kterého rodiče pošlou na Zemi, když se jejich rodný svět Krypton řítí do záhuby. Začátek filmu je převážně věnován tomu, jak rodiče chrání malého syna před generálem Zodem, který se chce stát samozvaným vládcem Kryptonu. Nakonec je Zod zajat, uvězněn a poslán do vesmíru. Chlapec je zachráněn a na Zemi se jej ujímají nevlastní rodiče Kentovi. Zobrazen je zde ve flashbacích život mladého Clarka a vytáhl bych zde především kapitoly, kde se snaží najít smysl svého života. Od začátku je snímek nabitý akčními scénami, kde mi přišlo, že si Snyder půjčil střihače a kamerama od Jamese Camerona, protože akční složky jsou opravdu hodně podobné Avatarovi, což je vskutku poklona. Dokonce mohu říct, že není ve filmu hluchého místa, které by vás nebavilo a poslední třetina, kdy Zod najde Clarka na Zemi a hrozí zničením světa, je pojata jako nekompromisní vysokooktanová akční podívaná. Obsazení je skvělé a Snyder pro to měl opravdu cit. Henry Cavil je perfektní a uvěřitelný Superman, R. Crowe či K. Costner zde mají taktéž výborné role, co by otcové Clarka/Kala. Jediná malinká výtka je k roli Lois a záporáka Zoda, kde bych si uměl představit jiné herce, ale je to spíš otázka osobního vkusu. Hudbu měl na starosti Hans Zimmer a sluší se říct, že stojí za to a perfektně zapadá. Vizuální efekty nemá cenu zmiňovat, protože jsou opulentní, vynikající, špičkové - jedním slovem bombastické. Těžko se ve filmu hledají zápory. Tím asi největším je opět 3D zpracování, které je ledabylé a ničím neoslní. Dalšími drobnými zápory jsou občasné nelogické věci ve scénáři, ale v celkovém měřítku se dají pejít mávnutím rukou. Co tedy s tebou, milý Muži z oceli ? Zack Snyder nakopává nejznámějšího hrdinu Supermana do té nejvyšší ligy, kterou si jistě zaslouží. Obstojí bez problémů s takovými trháky, jako Temný rytíř, Iron Man 3 či Avengers. Není lepší, je jen prostě jiný a dokazuje, že pořád ještě má filmu co dát ! Doporučuji všem, bez rozdílu věku či pohlaví. Hodnocení : 85%

Exit Humanity (2011)

Rád bych se dnes vrátil do roku 2011. Jako hlavní důvod uvedu skutečnost, že se mi do ruky dostal film se zajímavým námětem. Jak známo, zombie filmů je poslední dobou plný pytel. Málo který je opravdu kvalitní, nebo se alespoň přibližuje něčemu, čemu by se kvalita říkat dalo. Ale zpět k filmu, o kterém bych vám dnes rád napsal. Jmenuje se "EXIT HUMANITY" a sleduje osud Edwarda Younga od konce občanské války, ve které bojoval a kde se poprvé setkal s oživlými mrtvolami. Snímek je rozdělěn na části, které fungují jako kapitoly jeho deníku, které zároveň on, jakožto vypravěč znova pročítá. Provede nás všemi zásadními momenty jeho života a ukáže nám, že ikdyž je válka krutá, existuje ještě něco horšího. Film má velmi pozvolné tempo, řekl bych, že spíše velmi pomalé. Je plný filozofických úvah hlavního protagonisty, až se vám do hlavy začne vtírat pocit, že ve snímku hraje jen a pouze jeden herec. Akčních scén je velmi poskrovnu, ale když příjdou, jsou zajímavé. Kostýmy jsou takéž na vysoké úrovni. Hudba neoslní, ale zároveň ani neurazí. Animované předěly některých scén jsou perfektní a jen podtrhují atmosféru, která prostupuje celým filmem. Zápory jsou jednoznačně spojené se stopáží filmu a tím nejhorším je opravdu hodně pomalé tempo, které nemusí vyhovovat každému divákovi. Každopádně se jedná o nadprůměrný kousek, který by měl potěšit příznivce netradičních zombie filmů s hutnou atmosférou. Hodnocení : 65%

Iron Man 3 (2013)

Multimiliardáře Tonyho Starka již ve zdejších končinách znají asi všichni. Nyní jeho postava i jeho alterego, spadli do rukou nového režiséra Shanea Blacka, a ten mohl stvořit snímek "IRON MAN 3". Příběh se točí okolo toho, že má Tony vnitřní problém sám se sebou a přemýšlí nad tím, zda je on pouze součástí brnění/obleku a nebo naopak je oblek pouze částí jeho samého. Navíc se vrací jeho dávná vzpomínka v podobě doktorky Hallové, která společně s Killianem Aldrichem vyvinou virus, který dokáže přeprogramovat lidskou DNA. Do hry se navíc zapojí i terorista Mandarin, který vyhrožuje USA útoky. Příběh je zde velmi dobře napsán a kopíruje ten nejzásadnější komiks v historii Iron Mana (Iron Man : Extremis), tudíž pro ty, kteří jej četli, bude mít film ještě o to lepší vyznění. Celkově je nový "železňák" temnější a syrovější, zároveň se však nebojí si sám ze sebe vytřelit a je plný dobrých a vtipných momentů. Troufnu si tvrdit, že hudba již není tak výrazným prvkem, jako v minulých dílech. Stejně tak dopadl třetí rozměr, který je ve filmu naprosto zbytečný a doporučuji ušetřit a na snímek ve 3D nechodit. Ne každému bude zřejmě vyhovovat i rychlý střih, který někdy působí zmatkovitě. Efekty jsou použity vskutku dobře a tam, kde se vyskytuje Iron Man v akci je vše tak, jak má být. Jakpak tedy tento snímek ohodnotit ? Schválně jsem si to nechal dva dny řádně projít hlavou a nyní říkám. Třetí díl je bez diskuzí velmi dobrý. Shane Black pojal Iron Mana trošku jinak a vyzdvihl i jeho vnitřní problémy. Trojka je rozhodně lepší než druhý díl od Jona Favreaua a zaslouží si vaši návštěvu v kině. Hodnocení: 80% (vy, jež jste nečetli komiks Iron Man: Extremis, učinte tak - výrazně vám to doplní filmový zážitek).

Nevědomí (2013)

Tom Cruise opět na scéně ! Jakpak vypadá nové postapokalyptické sci-fi, kde hlavní roli ztvárnil právě on ? Co jsou vlastně "NEVĚDOMÍ (Oblivion)" za film ? V roce 2077 je Země skoro na konci svých sil. Zničená atomovou válkou proti mimozemské kultuře. Pozůstatky lidské civilizace zde existují už pouze v náznacích, které kdysi bývaly lidskou chloubou. Zbytky lidstva se stáhly do vesmíru. Jack Harper je technik na plošině 49, kde společně se svou kolegyní Vikou mají na starost správu dronů, kteří střeží obrovské výrobníky energie, jež nasávají zbytky mořské vody a přetvářejí ji v energii, potřebnou pro údržbu života lidí. Zlom nastává, když se porouchají dva drony a Jack se je vydává opravit. Souhrou událostí zjišťuje, ze na povrchu, či spíše pod ním stále lze najít pozůstatky lidské civilizace. Zároveň ho trápí vzpomínky na něco, co kdysi zažil, jen neví, zda je to sem či skutečnost. Při ztroskotání lodi, nalezne přeživší dívku, která se vyskytuje v jeho snech. Začnou tedy společně odhalovat, co se na planetě Zemi, a částečně i mimo ni, děje. To je jemný nástin toho, co nás ve snímku od Josepha Kosinskiho čeká. Příběhově naprosto geniální snímek, jaký tu opravdu dlouho nebyl. Kosinski má vymyšleno vše do detailu a vyřešeny a vysvětleny jsou zde naprosto všechny otázky, které si divák po celý film klade. Už dlouho jsem nezažil tak celistvě podaný příběh. Marně nyní přemýšlím, jaké zápory na filmu najít, snad jen trošku pomalejší rozjezd, který trvá zhruba první půlhodinku. Toť z výtek asi vše. Hudba je skvělá - a hlavně zní celým filmem. Není tam hluchého místa, kde by hudba nebyla. Co se týče hereckého obsazení, mám dojem, že neexistuje lepší volba než Tom Cruise. Roli zahrál špičkově - stejně jako Olga Kurylenko či Morgan Freeman. Nuže milí přátelé - copak říci na závěr ? Čistě dle mého osobního žebříčku, jsou Nevědomí, nejlepším filmem, který jsem letos viděl. Doporučuji ho všem, a ti, kterým se líbil Tron: Legacy, se to bude líbit ještě o chlup víc. Hodnocení : 85%

Kříž cti (2012)

Mám rád válečné filmy. Zvláště ty, které se opírají o nějaký historický fakt. Včera se mi shodou okolností podařilo vidět film, o kterém jsem vůbec nevěděl a který byl jednoznačně jeden z nejlepších filmů, které jsem letos viděl. Název je prostý a přitom maximálně výstižný - KŘÍŽ CTI. Snímek se odehrává na jaře roku 1940 v Norsku, nad kterým se vzájemně sestřelí dvě znepřátelená letadla. Jedno německé a druhé britské. Dochází jim zásoby a tak rádoby nepřátelství musí jít stranou a je potřeba se semknout, aby krutou zimu přežili. Dále nebudu prozrazovat děj, o ten jde totiž především. Herce nemá cenu zmiňovat, protože jsem znal jen jednoho - Ruperta Grinta - který hrál v Harry Potterovi. Na to, že snímek je víceméně nízkorozpočtový, je na něm vidět skutečný režisérský um a kvalita. Hudba vhodně sedí do kulis, ve kterých se film odehrává a herci zahrají přesně to, co se od nich čeká. Jsem opravdu mile překvapen a film mohu s klidným svědomím doporučit všem, kteří jsou postiženi stejnou nemocí, jako já - teda filmy s válečnou tématikou. Hodnocení : 80%