Alenka v říši divů (2010)

Kdyby si Burton nemyslel, že je jedním z bratří Grimmů a přestal točit pseudofilmy založené na kostýmech a vyčpělém komerčním Jendovi z depa, třeba by se mu zase podařilo udělat něco opravdu hezounkého jako byl lehce sentimentální Střihoruký Edward (tam byl ještě Johnny evidentně před úrazem hlavy) nebo filozofický snímek Big Fish. Takhle je Alenka jen další z řady Burtonových slátanin posledních let aneb na konci králičí nory jsem se pozvracel!

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Až si budu chtít pustit fakt debilní pohádku, sáhnu po některém ze slaboduchých výtvorů Zdendy Trošky. Ke zkaženému večeru nepotřebuji importovaný škvár s provařeným troubou Deppem v hlavní roli. Díval jsem se na tento film, protože mi jej někteří přátelé doporučovali jako výborné dílko, ale měl jsem si uvědomit, že u spousty lidí je výborné to, co je dostatečně medializováno a spojováno s rádoby velkými jmény! Nikdy víc!

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Učebnicová "Burtonovina" v animované podobě je ponuře komickým příběhem o lásce, světě zombíků a všemožných záhrobních příšerek. Protože bizardnost postav, trochu připomínajících vytlemenou lakomou Barku, je extrémně kreativní, těšil jsem se na každého nově příchozího. Samotná pointa je dosti mělká a ohraná, ale to člověk díky zajímavému ztvárnění tak nějak přejde. Všechny tři hvězdičky patří tedy výtvarnému zpracování snímku.

Rango (2011)

Protože se jedná o pohádku pro děti, logicky jsem si Ranga pustil s dabingem. Asi to byla chyba. Divoký západ, plný mile bizardních zvířátek, které v záchvatu toho pravého coolismu páchají každou větou zločiny proti lingvistice, naučí děti maximálně působit při hovoru dementně! Nepříliš důvtipný příběh trošku vyvažuje výborná animace a tak nebudu snímek úplně lynčovat. Tři a půl hvězdy však v mých očích Rango nepřeleze!

Půlnoc v Paříži (2011)

Woody Allen to na režisérské stoličce opravdu umí a dokázal z naprosto nezajímavého, neoriginálního a neinteligentního příběhu, absurdně přeplácaného historickými velikány (čímž udělal radost pouze pseudointelektuálům, kteří jásají nad svou genialitou, když ví kdo byl Paul Gauguin, T.S.Eliot, Henri Matisse či Edgar Degas), vymáčknout alespoň velmi příjemnou atmosféru nadmíru fotogenické Paříže 20.let minulého století, plnou stylové hudby a teplých kamerových barev. Bohužel však Woody neměl zrovna šťastnou ruku pro výběr představitele hlavní role. Sterilní, tupý obličej Owena Wilsona a jeho podprůměrný herecký výkon mi kazily dojmy z filmu celou hodinu a půl. Naproti tomu například vynikající Adrien Brody a jeho skvěle zahraný štěk Salvadora Dalího ukázal, jak to vypadá, když je na scéně herec. Celkově je Midnight in Paris kýčovitou romantickou komedií s rádoby zajímavým námětem. 65%!

Sedm (1995)

Mrazivé! Temné! Děsivé! Fantasticky natočený thriller o zvráceném a sadistickém masovém vrahovi, který tahá za nohu detektivy a přitom trestá vybrané "oblíbence", páchající smrtelné hříchy. I přes ponurost snímku musí srdíčko každého filmofila vesele tleskat nadšením nad skvělou filmařskou prací, kterou odvedl David Fincher a jeho tým na každé jednotlivosti tohoto dílka. Vynikající výkony Brada a Morgana jsou sladkou třešničkou na pětihvězdičkovém dortu! Považuji Seven za nejlepší thriller všech dob!

Memento (2000)

Kurva kam jsem dal ty klíče? To je věta, která dost často zaznívá z mých úst. Bohužel Leonard je na tom o poznání hůř. Hlavou mu běží myšlenky jako: Co je za den? Co to mám na sobě? Kde to vlastně jsem a kdo je kruci ta buchta vedle mě? Proto si náš milý pojišťovák lepí všude kolem sebe vzkazy, fotí kdejaký kus šutru a důležitější informace tetuje do deníčku v podobě vlastního těla. Ve snaze pomstít zabitou manželku bude muset odhalit tu nejsyrovější pravdu, ale.....co je vlastně pravda?

S čerty nejsou žerty (1984)

Snad nejlepší česká filmová pohádka všech dob. Nejen, že je tato klasika skrz na skrz protkaná skvělým humorem, ale navíc všechny morální hodnoty jsou přesně na svých místech, což u pohádek není zrovna běžné (hezkým příkladem je princezna Angelina, která i když je zápornou postavou, za svůj charakter evidentně vděčí rozmazlování ze strany měkkosrdcatého senily v podobě pana krále a tudíž nezaslouží trest nejvyšší). Nezapomenutelné jsou především fantastické herecké výkony Jaroslavy Kretschmerové, Viktora Preisse a Karla Heřmánka. Krom všech kvalit se film navíc honosí skvělou hudbou..

Země policajtů (1997)

Nemůžu si pomoct, ale Sylvesterovi prostě sluší role introvertního outsidera nejvíc. Charakter a vystupování postavy Freddyho Heflina působí, jako by se Rocky přestěhoval do New Jersey a dal se na dráhu obvodního šerifa. Růžové brýle, které má na očích mu brání vidět, jak prohnilým kompostem je parta státních policistů v "jeho" městě, ale každá bublina jednou nevyhnutelně praskne. Výborné obsazení nahrazuje děravé tempo scénáře a tak snímek nepůsobí vůbec špatně.

Bůh žehnej Americe (2011)

Je mrzuté, když se někdo rozumný narodí v zemi, která je hlavním světovým producentem naprosté ovčí demence. Pak stačí, když se takový chlapík dozví, že si pro něj brzo přijde slečna Zubatá, šéf mu dá padáka, žena s dcerou na něj dlabou a můžou začít jatka ve stylu Kill Bill. A protože jsou špatní téměř všichni, netřeba chodit pro oběti daleko. Naštěstí si Franta našel skvělou parťačku v podobě čtrnáctileté morální pipinky, která je sice ještě pod zákonem, ale s AK47mičkou to umí jako ostřílený hlídač kolumbijských polí koky. Nelze než pochválit snímek za naprostou pravdomluvnost, aktuálnost zvoleného tématu a adekvátní ztvárnění.