Tom Petty and the Heartbreakers - Mary Jane's Last Dance (1993) (hudební videoklip)

Trochu se mi příčí hodnotit klipy jako filmy. Tohle je ale film se vším všudy. Jeden z mých nejoblíbenějších klipů vůbec, už jenom proto, jak významově posouvá to, o čem může být ta písnička. A Kim Basinger to od té doby už nikdy tolik neslušelo.

Ave, Caesar! (2016)

Clooneyho komediální role u Coenů mi neseděly nikdy a ani Caesar není výjimkou - ve spoustě epizodek z natáčení je ta Georgeova nejmíň zajímavá a nejvíc zdlouhavá (vtípek s komoušema je nosný tak na minutku nebo do vystřižených scén). Na silné tři hvězdy Caesara tahá naprosto stylový Josh Brolin a kamerové kouzlení Rogera Deakinse (například taneční orgie akvabel by si zasloužily náramnější film).

Jan Palach (2018)

Nejsem si úplně jistý, jestli jsem porozuměl Palachovi a jeho pohnutkám, ale Sedláčkovi snad ano.

Oklamaný (2017)

Pro dobu plnou vyhrocených emancipačních a feministických diskusí a kampaní je Oklamaný docela příznačný film a věřím, že s tímhle záměrem do toho Sofie Coppola šla. Pro macho-Yankeeského důstojníka v podání Colina Farrella to pak samozřejmě nemohlo dopadnout dobře. Dokud je submisivní, nemohoucí a odevzdaně leží v posteli, se zdají jeho šance na to, že se o něj osazenstvo internátní školy postará a nepráskne ho jižanským vojákům, poměrně vysoké. Související přízeň místních lolitek, přetahujících se o trochu toho testosteronu s ostřílenou Kirsten Dunst určitě není nepříjemná, i když z pohledu tempa první půlky filmu poměrně hraniční. K ospalé atmosféře vydatně přispívá i podivně vyšisovaná digitální kamera. Ale jak praví klasik, "ženy mohou zabíjet, koitus je drahý" (a dominance matriarchátu nevyhnutelná), takže zvrat v ději nakonec opravdu přijde. Závěrečná gradující půlhodina, která si vysloužila čtvrtou hvězdu mého hodnocení, budiž ponaučením pro nás všechny chlapy, kteří dosud fungujeme podle přežitých genderových stereotypů. 75 %

Létat jako pták (1984)

Válečné trauma z ptačí perspektivy. Hlavní dějová linka, tj. Alova návštěva na psychiatrii a flashbacky z minulosti včetně Birdyho sílící ptačí obsese, se dá shrnout ve dvou větách (čímž trochu trpí pomalá první půlka filmu). Co z Birdyho dělá mojí srdeční záležitost, je Parkerova režie, která i malé události (pád ze střechy, smrt ptáčka, interakci Ala s personálem léčebny) podává s až hororovou intenzitou. Stačí jen krátký průlet nad hořícím válečným polem, jeden vytřeštěný obličej a obraz vietnamského pekla, které stojí za mizérií dvou odkecaných parťáků, se trvale vryje do paměti. Bez naddimenzovaného rozpočtu, hektolitrů krve, střílení i davů komparzistů. Dostává mě i naprosto přirozený a autentický mladý Cage a ústřední motiv Gabrielova soundtracku, pocházející z jedné z jeho vůbec nejsilnějších písniček (Wallflower).

Roma (2018)

Námětem není Roma ničím jiným než malým dramatem služebné a její zaměstnavatelky (a její rodiny), zachycených v mezní životní situaci, do kterých se dostaly kvůli mužům. Takové téma se dá natočit jako konvenční mexická telenovela, nebo vygradovat způsobem, který vám urve koule. Vyšel jsem z kina, kde se při závěrečných titulcích všem kolem leskly oči, a svět se mi smrsknul na táhlé panoramatické záběry skrz dlouhý objektiv. Cuarón tímhle kouskem vstoupil do učebnic.

Sněhulák (2017)

Pozor, spoiler: Jedna vražda se odehrála na place, druhá ve střižně. Pohřešuje se odhadem jedna až dvě hodiny natočeného materiálu. K objasnění nevede jiná cesta než obnovit případ v rámci D-CUT.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Malé rekviem za všechny intenzivní vztahy, které nikam nevedou, ale nejde je vymazat z paměti. A když Beck nakonec rozbalí Everybody's got to learn sometime, je to jasný kobercový nálet na emoce těch, kteří zažili. Pořád čekám, jestli Gondry ještě někdy natočí něco takhle srdcervoucího.

Planeta opic (2001)

S odstupem času to i na mě působí dost nezvládnutě. Panoptikum podivných lidí a latexových opic, kterému vévodí matný Mark Wahlberg. Burtonova verze zestárla mnohem víc a dřív než originál.

Nesmrtelný (2015)

Ze začátku to Tarsem hezky dává obrazově. Jakmile to ale zabalí Kingsley, začne mít navrch překombinovaná zápletka a vrší se zvraty, které jsou pokaždé naprosto "nečekané". Přesně tenhle typ filmů by na kšeft rádi točili renomovaní režiséři reklam a klipů, kdyby měli kvalitní a dotažené scénáře. A na těch to skoro vždycky pohoří.