• Válečný

Pérák a SS (1946)

Průměrná animovaná groteska z dob protektorátu.

The Drummer of the 8th (1913)

Celkem slušný dnes již 100-letý válečný film, odehrávající se za americké občanské války. Na filmu se mi hlavně líbila kamera a i herecké výkony celkem ušly.

Railroad Raiders of '62 (1911)

Slavná filmová scéna, kterou použil Buster Keaton do svého filmu Frigo na mašině, avšak v jiném provedení.

In the Border States (1910)

S tvorbou D. W. Griffitha nemám absolutně žádný problém. Jen je velmi těžké sledovat takto starý film, zároveň je to však zajímavé a má to i něco do sebe.

Jasenovac (1945)

Velmi děsivý dokument - jakási starší, jugoslávská verze slavnějšího a rovněž děsivého dokumentu Night and Fog, který vypráví o stejně děsivé támatice jako Jasenovac. Ačkoliv se dokument točí hlavně kolem lagora Jasenovac neopomíná ani jiné zločiny proti lidskosti, ke kterým v NDH (dnešní Chorvatsko bez Bosny) došlo. Jasenovac byl domovem celkem dost šílených sadistických sviní, které byly pro válku nepoužitelné, ale jako řezníci a vrazi si vedli velmi dobře.

Příběh pěšáka G.I. Joe (1945)

Nádherná a emotivní záležitost o bojích v Itálii (konkrétně bitva u Kláštera Montecassino) . Film je u nás dost neznámý a myslím si že je to škoda, neboť je nespočetněkrát lepší, než taková kravina typu Pearl Harbor. Těm starým filmům ze 40 let zde v ČR moc přáno bohužel není. A to sou mnohdy mnohem lépe zahrané a příběhy jsou rovněž mnohem lepší než ty moderní a nové válečné filmy. viz tento snímek.

Řím, otevřené město (1945)

Jistě film má své nudnější scény, ale jako celek působí dost silným dojmem. Herecké výkony dost kvalitní, hlavně herecký výkon postavy kněze. Ačkoliv je film na shlédnutí velmi těžký, nebál bych se ho doporučit dalším fandům válečného filmu, a hlavně těm co tvrdí že Italové nikdy nenatočili pořádný válečný film.

Nehynoucí sláva (1945)

Parádní dokumentární film který se snad jako jeden z prvních zabývá výpověďmi očitcých svědků. Na výpovědích je postaven celý film a tomu myslím dodalo na působivosti. Je celkem dobře informačně nabitý a je zajímavé že se věnuje i poměrně neznámím válečným operacím. Film se věnuje bojům na západní frontě a to od začátku vylodění v Den D až po dobytí Berlína.

Operace Burma (1945)

Skvělý válečný film. Nejepší ve své době a jeden z nejlepších amerických válečných filmů minulého století. Errol Flynn opět podává vynikající výkon, ale ani ostatní herci za ním nezaostávají a rovněž přispívají filmu svými skvělýmy výkony. Příběh je samozřejmě celkem ohraný, natočeno je to však skvěle. Atmosféra Burmské Džuingle je výborně zobrazená a bievní scény mají také co nabídnout. Film bych rozhodně doporučil všem fanouškům válečných filmů, neboť se se mi zdá že se mu nedostává takové pozornosti jaké by si jistě zasloužil.

San Pietro (1945)

Vydařený dokument o osvobozovaní Itálie a bojích u San Pietra. Nevím které ze scén byly natočené s herci a které byly skutečné, ale dokument je celkem dost naturalistický a nebojí se zobrazit i padlé (zbídačené) vojáky a poukázat na místa které se na první pokus obsadit nepodařilo a díky tomu padlo mnoho vojáků.