• Válečný

Záchranný člun (1944)

Film je sice bez jakékoliv akce, ale dokáže si udržet divákovu pozornost až do konce. Bude to hlavně především díky dokonalé režii Alfreda Hitchocka a 11 hercům, neboť každý z nich dostává prostor a možnost rozvíjet svou postavu. Film je hlavně vynikajícím psychologickým dramatem o svědomí a touze přežít. Dost dobře si ho dovedu představit jako divadelní hru.

Kolberg (1945)

Poslední výprsk nacistické kinematografie, která vlastně neobsahuje téměř žádnou propagandu, ale díky době ve které vyšel, tak propagandistický je. Davové scény jsou skutečně napěchované komparzem a věřím tomu že Goebbels nechal uvolnit několik těch tisíc vojáků z fronty, aby dotvořili patřičný dav. Další celkem příjemný fakt je ten, že je to jeden z prvních kolorizovaných filmů. Pokud ovšem nerozumíte němčině, tak ruce pryč.

Booby Traps (1944)

Booby Traps je kratičká animovaná groteska věnovaná americkým vojákům osvobozujících Evropu. Ukazuje na co si dát pozor a co v žádném případě nedělat. Nejvíc mě asi dostala past při kojení velblouda :D .

Duha (1943)

Hodně mrazivý snímek o útrapách civilistů v jedné ukrajinské vesničce. Spíše než film samostatný na diváka působí jednotlivé scény, které již přede mnou popsal Raroh. Film mě při sledování lehce nudil, ale po jeho skončení jsem nad ním začal ještě více přemýšlet a došlo mi, že toto dílo není jen o příběhu, ale o tom si přestavit celou tu situaci a vcítit se do ní.

Napoleon v Moskvě (1943)

O tom že sověti dokázali točit skvělé a výpravné historické filmy o tom nemůže být žádná pře. Jen tak namátkově musím zmínit Sergeje Bondarčuka a jeho Waterloo. Film Kutuzov vypráví o vzdoru carského ruska proti Napoleonovi a jeho generálům. Bitvy jsou v tomto snímku velmi dobře natočené, avšak zde jde spíš o dialog a fyziku mezi jednotlivými postavami. Film bych doporučil hlavně rusky mluvícím divákům, neboť je celý film protkán velmi zajímavými dialogy.

Dva kamarádi (1943)

Temnoja Noch je sice krásná píseň, ale samotný film zachránit nedokáže. Film je celkem nudný, herecké výkony spíše průměrné a celkově film nemá až na titulní píseň moc co nabídnout. Potěšil mě jenom konec ten se mi vcelku líbil. * Film byl natočen v Tadžikistánu.

Sahara (1943)

Poprvé sem viděl tu novější verzi Sahary z roku 1995 a už tehdy se mi moc líbila. Tahle verze se mi líbí ještě víc, příjde mi mnohem reálněji natočená. Spíše komorní válečné drama, než akční film jako její pozdější verze. Příběh vypráví o pár američanech co přežijí nacistický útok a s jedním tankem se vydávají hledat oázu, kde by mohli přečkat, jsou osamoceni protože od velení dostali jediný rozkaz: přežít a zmizet. Cestou potkávají další vojáky z různých rozprášených armád, jednoho Francouze, sudánského vojáka s italským zajatcem atd… Během cesty puští na ně zaútočí německý stihač, kterého se jim podaří sestřelit a zajmout. Oázu se jim nakonec podaří najít, avšak s velmi malým a krátkým pramínkem vody. V cestě jsou jim však stojí další němci, kteří taky maji žízeň a pro pitnou vodu jsou schopni udělat cokoli.

Od Tatier po Azovské more (1942)

Hodně slušně natočená válečná propaganda a vůbec první slovenský film. Není moc co o filmu napsat, snad jenom že je to nacistická propaganda o slovenských vojácích bojujících na východní frontě. Film je dost často probíraný i dnes a neustále o něm vznikají žhavé debaty. Mě to celkem zaujalo a snad i poučilo, avšak informace obsažené v tomto filmu beru s určitou rezervou.

Northern Pursuit (1943)

Northern Pursuit je dobrodružný válečný snímek o kanadské policii bojující proti nacistickým vetřelcům. Errol Flynn mě tentokrát moc nezaujal, ale možná to bylo tou rolí kterou hrál. Celkem nuda pokud chcete kvalitnější podívanou s Errolem určitě se mrkněte raději na: Dawn Patrol nebo po Objective, Burma!