• Válečný

Immortal Sergeant (1943)

Další kvalitní film z roku 1943 o bojích v severní africe. Film je celkem patriotizující a mírně nadnesený, ale to mu moc nebrání v tom, aby se divák bavil. Pro mě milé překvapení, neboť jsem od snímku moc nečekal.

Chetniks (1943) odpad!

Cha! To byla ale kravina. General Draža Mihailović je neskutečně charismatická postava, i uskupení srbských četníků bojujících proti nacistickým okupovatelům, zejména v černé hoře by si zasloužilo mnohem lepší filmové zpracování než tenhle spaghetti western oblečený ve válečném kabátku. Navíc je to dost historicky nepřesné, uskupení titových partizánů zde absolutně chybí. A četníci rozhodně nebyli voňaví a hladce oholení chlápci.

Hitler's Madman (1943)

Where is my home! Where is my home! Tak sem se zase po čase zasmál . Tento americký film si za předlohu bere okupované česko. Konečný obraz spíš vypadá jako by česko bylo někde na balkáně. I ty postavy absolutně neodpovídají českým charakterům. Atentát na Heindricha je samozřejmě totálně historický nepřesný, ale to bych neviděl jako problém, neboť v té době určitě v americe moc informací o československém atentátu na tohoto kata moc nebylo, a tak to pro američana vyznívá trochu jako drobnost. Avšak pro člověka žijícího v česku, to je jako pěst na oko. Herecké výkony byly dost mizerné a jak již jsem psal, scénář byl taky dost o ničem.

Gung Ho!: Ofenzíva v Pacifiku (1943)

Jsou mraky lepších propagandistických snímků o námořní pěchotě natočených během války. Film nemá vůbec co nabídnout, ani bitevní scény nejsou tak dobré, aby se kvůli nim vyplatilo se na film podívat. A to ani nemluvím o hereckých výkonech. Mizérie!

Guadalcanal: ostrov smrti (1943)

Průmerný válečný film o bojích v pacifiku. Bylo to takový neslaný-nemastný, raději než tento film se zkuste podívat po BAATANU to je jistě mnohem lepší alternativa navíc ze stejného roku.

Pět hrobů u Káhiry (1943)

Paráda! Zase další velmi kvalitní film založený na překvapení a chytrých dialozích. Tentokrát s mírně špionážní zápletkou a neokoukaným prostředím, jakési opuštěné oázy s hotelem, který obývá jeden ustrašený arab a jeho francouzská služka. Film mi dost připomíá dnešní Tarantinovky zejména hanebný pancharty …..

Hranice temnoty (1943)

Amerika ve 40 letech chrlila jeden válečný film za druhým a tak se věnovala i málo známím tématům z různých států z okupované evropy. Tentokát nás děj zavádí až na Sever Evropy a to do Norska. Film byl celkem průměrný , a dnes již toho nemá moc co nabídnout. Jestli vás však ale zajímá příběh o severském odboji podívejte se raději na dánský film Flammen & Citronen.

Bataan (1943)

Nejhorší nepřítel je ten, kterého nevidíte. Podle této myšlenky byl již v roce 1934 natočen podobný film Ztracená patrola, jejíž děj se odehrával někde v poušti. Film Baatan má podobnou myšlenku, ale s tím rozdílem že se film odehrává ve filipínské džungli a nepřáteli nejsou pouštní beduíni ale japonská armáda. Příběh se mi stejně jako u Ztracené patroly líbil, atmosféra byla poměrně dost hutná a mezi postavami to chvílemi celkem dost vřelo. Co se mi celkem nelíbilo byly herecké výkony, které byly chvílemi celkem křečovité a přehrané, zdálo se mi, že čím víc se film chýlil ke konci, tak herci hráli prkeněji a prkeněji. Ale, i tak se mi film velmi líbil a nebál bych se ho doporučit komukoli, kdo má rád válečné filmy.

Perutě pomsty (1943)

Celkem dost slušný fim o letající pevnosti a její posádce během prvních dnů vstupu USA do 2. svétové války (napadení Pearl Harboru, invazi na ostrov Wake ….). Z hlediska akce je film dobrým nadprůměrem, během něhož se ani chvilku nebudete nudit . Nesutále se tam totiž něco děje, když se zrovna neválčí, tak nám režisér dává možnost poznávat charaktery jednotlivých postav. Herci byly celkem dost kvalitní a je na nich vidět že měli již spoustu zkušeností.

Bojevoj kinosbornik 12 (1942)

Předposlední díl série Боевой киносборник je celkem dost kvalitní a má parádní atmosféru. První příběh je o bojích kazaškých a sovětských vojáků, proti podlým nacistům, kteří používají bezbrané civilisty jako štít. Druhý příběh o mladé holce, která přežije masakr své vesnice a rozhodne se spojit s partyzány a pomoci jim v boji proti nacistickým uchvatitelům. Opět celkem kvalitní díl. Myslím si, že série Боевой киносборник z roku 1942, je mnohem lepší než první.