Kontakt (1997)

Hoci som očakával niečo "viac" sci-fi s vyústením do nejakého šokujúceho záveru alebo skutočného kontaktu, ktorý by ma prinútil sledovať film s otvorenými ústami, napriek tomu nie som sklamaný. Dej tak či tak graduje až do konca a napätie je viac krát na najvyššom bode. Ale hlavnou myšlienkou filmu je v hlavnej zápletke tak trochu zapadnutá odveká konfrontácia vedy, filozofie a náboženstva, pričom sa však film elegantne vyhýba odpovedi na to, ktorá strana má pravdu. Herci, hudba aj vizuálne efekty sú v poriadku takže film môžem bez výčitiek označiť ako úctyhodné dielo. 80%.

Jasné nebezpečí (1994)

Voľné pokračovanie "Hry patriotov" je opäť slušný politický thriller so sľubne sa rozvíjajúcou zápletkou, kde nie je núdza o napínavé situácie so štipkou akcie. Na rozdiel od svojho predchodcu mu však chýba príbeh s osobitejším základom, ktorý v spomínaných "Hrách" predstavovala osobná pomsta motivujúca hlavné postavy k emocionálnejšiemu konaniu. Z hercov ma zaujali skôr vedľajšie postavy, najmä W. Dafoe a J. de Almeida; Harrison Ford tentokrát boduje skôr charizmou než oduševneným výkonom. Plusom je určite aj to, že tvorcovia sa nebáli "pichnúť" do nekorektných politických hier na najvyšších miestach, takže žiadnych patriotických výlevov sa báť nemusíte. 60%.

Mongol - Čingischán (2007)

To je mi zas dilema. Na jedenej strane som rád, že vôbec vznikol ďalší veľkolepejšie poňatý historický snímok. Najsilnejšou devízou je určite krásna kamera a celkové obrazové kompozície šírych stepí. Celkom zvládnuté sú aj bojové scény, hoci ich bolo menej než som očakával, a taktiež celková výpravnosť a vizuálne poňatie, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani v Hollywoode. Ale zvyšné aspekty nefungujú až tak dobre. V prvom rade ide o podstatne preriedený príbeh, v ktorom sa prakticky len skáče z jedenej scény na druhú bez väčšej plynulosti a množstvo dôležitých udalostí je úplne vynechaných. Film sa tak stáva nekompaktný, a tým pádom aj nelogický. A kameňom úrazu je samotné poňatie postavy Temudžina. Urobiť z vodcu jedného z najkrvilačnejších národov, aké sa kedy preháňali po svete mierumilovného a citlivého človeka, ktorý nikdy neurobil nič zlé a všetkým chcel pomôcť, je to isté, ako keby vyhlásili Hitlera za svätca. Takže opäť sme dostali len polovičatý historický veľkofilm, kde príbeh absolútne nefunguje, ale niektoré momenty a aspekty sa vám predsa len vryjú do pamäte. 60%.

Vysoká hra patriotů (1992)

Celkom dobrý thriller, ktorý ťaží najmä z dobrého príbehu a kvalitného obsadenia, pričom všetci herci sa snažia naplno prejaviť svoj talent. V tomto smere ma najviac zaujal Sean Bean, ktorý aspoň z môjho pohľadu trochu zatienil aj Harrisona Forda. Vo filme nie je núdza o napínavé situácie, nájde sa aj trocha akcie, len škoda prostrednej časti filmu, ktorá mi prišla nezáživná a zbytočne zdĺhavá. 70%.

Tokarev (2014)

Nicolas, Nicolas, čomu si sa to zas upísal. Keď som videl v obsadení jeho meno, trošku som sa aj potešil, lebo ak je vo filme takáto hviezda, nemal som obavy, že pôjde o nejakú lacnú zlátaniu a dúfal som, že to bude niečo v štýle "Taken". Avšak ako film pokračoval, neveril som vlastným očiam. Scenár, réžia, kamera, to všetko vyznieva neuveriteľne lacno, amatérsky a hlúpo. Takéto filmy predsa točia Segal a iný skrachovanci, tak čo tam robí Cage (alebo žeby aj on tak upadol)? Akcia je až zúfalá - kombinácia shitnej choreografie a zlého strihu, naviac Cage s nožom pôsobí ako babka čo si šúpe jablko. A ak by ste čakali, že Nicolas Cage v hlavnej úlohe aspoň trochu pozdvihne film, ste na omyle. Horší výkon snáď ani nemal, a treba len dúfať, že v takýchto kraviných neskončil natrvalo. 20%.

96 hodin: Odplata (2012)

Obrovské sklamanie! Po vynikajúcej jednotke som čakal niečo, čo sa aspoň čiastočne priblíži skvelému príbehu a efektnej akcii, ktorá zdobila tento film, avšak miesto toho som bol svedkom otrasného pokusu previesť na plátno ešte otrasnejší scenár, ktorý asi musel pán Besson napísať počas dlhotrvajúcich črevných problémov niekde na latríne. A akcia? Utopená v jednom z najdementnejších strihov za posledné roky. Ani Liam Neeson nie je vždy zárukou kvality, hoci jeho charizma je jedným zo svetlých okamžikov tohto filmu a aspoň zaňho dám nejaký ten bod. A aj za Famke, ktorá skoro v päťdesiatke vyzerá na 35.

Lovec jelenů (1978)

Zvláštny film. Zo všetkých filmov pojednávajúcich o vietnamskej vojne sa asi najobšírnejšie venuje psychologickej problematike a tú skutočnú vojnovú stránku odsúva na vedľajšiu koľaj. Hlavným problémom, na ktorý sa nás film snaží upozorniť sú rozličné "syndrómy", ktoré si jednotlivci prinášali domov. Príznaky boli rôzne a stačí sledovať bravúrne výkony De Nira, Savaga či Walkena a hneď získate predstavu o tom, aké to naozaj bolo. Vrcholmi filmu sú určite scény s ruskou ruletou a viac krát sa mi pri vyhrotených scénach zovrel žalúdok, ale tak ako mnohí iní, ani ja sa nedokážem úplne preniesť cez prvú hodinu filmu, ktorá obsahuje niekoľko zbytočných a predlžovaných scén a nutne zhadzuje kvalitu tohto inak pozoruhodného filmu. 60%.

Finty Dicka a Jane (2005)

Od filmu s Carreym som očakával nejakú zábavnú blbinu plnú jeho najdementnejších (v dobrom slova zmysle) kreácií. A hoci sa nič také nekonalo, dočkal som sa aspoň filmu so zaujímavým príbehom a predsa len aj troškou toho humoru, aj keď na Carreyho pomery dosť suchého. Nebolo to nič extra, ale rozhodne som sa ani nenudil. 60%.

Nespoutaný Django (2012)

Z môjho pohľadu ide bez debaty o najlepší Tarantinov počin. Westerny patria k mojim obľúbeným žánrom, takže film to u mňa spolovice vyhrané už pred zhliadnutím. Tunajšie "westernovanie" osciluje niekde medzi poctami starým dobrým spaghetti westernom a búraním žánrových mantinelov pridávaním množstva "moderných" pohľadov na túto filmovú odnož, a to vrátane niektorých parodických scén. Herecké výkony sú vo väčšine prípadov excelentné, najmä nezabudnuteľný Ch. Waltz. Snáď len hlavný hrdina mohol byť trochu výraznejší. Tak ako väčšina tarantinoviek, aj tento film stojí hlavne na výbornom scenári plnom nesmrteľných dialógov a vypätých scén. Samozrejme nesmú chýbať ani efektné prestrelky, naviac fakt originálne spracované, a ako to už v Tarantinových filmoch býva zvykom, opäť nás potešil výborne zvoleným soundtrackom.

Mission: Impossible III (2006)

Tretie pokračovanie série M: I na mňa urobilo asi najsilnejší dojem. Film ťaží primárne z prepojenia klasickej špionážnej hry s množstvom vychytávok, ktorá zdobila prvý film, a taktiež zo slušne natočenej akcie, ktorá zas bola jedným z mála highligtov druhého pokračovania. Avšak je nutné podotknúť, že hlavne špionážna časť príbehu nie je taká vyšperkovaná ako v jednotke a je svojím spôsobom aj predvídateľná. Ale celkove ide o veľmi dobre vyvážený film, kde nie je núdza o napínavé momenty ani efektné akčné scény. Mimo iné ma zaujal aj výkon hlavného záporáka (P. S. Hoffman). 80%.