Star Trek: Do temnoty (2013)

Ani tentokrát žádná bomba. Velkou výhodou dvojky je Cumberbatchův záporák, který je správně badass a mnohem lepší než nevýrazný Bana. Dalších nových postav je doslova pár a moc prostoru nedostanou, stejně jako většina původního týmu (kromě dua Kirk-Spock a možná Uhury), kteří obvykle jen prohodí něco více či méně vtipného. Což není vyloženě špatně, ale už to nemá to kouzlo jedničky, kdy se posádka teprve seznamovala. Co se mnou ale vůbec nehnulo, byly všechny vážné uslzené momenty, ač se o to Giacchinova hudba snažila. Akce je zase typicky abramsovská, čili na úrovni, trikově bez chyb, ale nijak oslňující ani inovativní. 7/10

Mrtví a neklidní (2013)

Velmi příjemná, zábavná a originální zombie romanťárna, která je lehce říznutá trochou akce. Občas prostě taková menší kravina potěší víc než ambiciózní velkofilm. Stačí, když funguje, kde má. Což se, nejen díky skvěle vybranému soundtracku, daří. 7/10

Rychle a zběsile 6 (2013)

Chybí tomu vyvážený tempo a překvapivost svěží našlapaný pětky, pořád je to ale poctivej letní blockbuster. Akce ubrala na údernosti a napětí, to ale zdatně vynahrazuje měřítkem a množstvím osobních soubojů. Hloupější scénář zase vyvažuje větší kadence hlášek. Výsledek zkrátka nelze nemít rád, obzvlášť když je tu bitka Michelle Rodriguez s Ginou Carano (dvakrát!), scéna s tankem a přepálené finále na nejdelší runwayi ever. A jako bonus mezititulková scéna jako perfektní teaser na sedmičku. Sem s ní.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Asi tři minuty jsem si říkal, že to není tak špatný. Chyba, je to strašný. Tupá sterilní akce (která je hlavně v úvodní honičce nepřehledná kvůli dementnímu střihu na detaily a zoomování kamery) je proložena asi trojicí dialogů, aby tu existovalo něco jako děj. Samozřejmě pojmy jako originalita, zábavnost nebo smysluplnost jsou pro scenáristu neznámé. Postava McClanea je totálně vykastrovaná, Bruce bezhlavě skáče z oken a o slušnou hlášku sotva zavadí. Selhal bohužel i Moore, protože pátý díl vypadá jako laciný direct-to-video film (přitom vizuál Maxe Paynea byla asi jediná věc, která na něm nebyla špatná). Prostě peklo. A snad i největší hateři čtyřky musí uznat, že oproti pětce je to masterpiece. 4/10

Konečná (2013)

Průměrná akční jednohubka, která kromě Arnieho nenabízí nic výjimečného. Obyčejná akce, béčková zápletka a tragickej záporák, kterej většinu času stráví za volantem. Chtělo to víc zábavnějších momentů a hlášek, kterých tu není o moc víc než v trailerech. Je dobře, že je Arnie zpátky, teď jen doufat, že jeho další filmy budou lepší.

Rebelka (2012)

Docela slabota. Nikterak převratný nebo zábavný příběh, vtipy pro nejmladší publikum a dobrodružství nikde. Animace je jako obvykle výborná, tentokrát se ale není ani moc na co koukat, protože zhruba polovina filmu se odehrává jen na hradě. Pixar má na víc.

Skyfall (2012)

Zase jiný než Casino Royale nebo Quantum of Solace, ale pořád dobrý. Tentokrát se jede pomalejším tempem, a po intenzivním akčňáku se Bond pomalu vrací k oldschoolový stylovosti. Akce možná není tak moc, ale má nápad, je přehledná a jen tak se nezapomene. Po úvodní honičce se dost zvolní, díky tomu se ale můžou pořádně vykreslit postavy. Bondgirls jsou sice odsunuty na vedlejší kolej, o to víc prostoru pak dostane záporák, M a hlavně Bond, kterej se mi zdá v Craigově podání díl od dílu lepší. Emočně mě to sice neuneslo, ale Mendes všechno drží pevně v rukách, nikde to nedrhne a sakra dobře se na to kouká (skvělá kamera). Navíc asi nejlepší úvodní titulky a bondsong. 85%

Amazing Spider-Man (2012)

Od nové verze jsem si sliboval víc vtipu, cool akci a větší důraz na romantiku. Problém je, že nic z toho tu není. Drzej Spidey prostě není vtipnej, většinu času se akorát chová jako fracek a nejvtipnější scénou je nakonec cameo Stana Lee. Akce je hrozně průměrná a romance mezi Garfieldem a Emmou Stone je obyčejná a nezajímavá (a zrovna tady jsem myslel, že Marc Webb zaboduje nejvíc). Úplně špatnej film to není, nenudí, ale nepřináší nic nového a původního Spider-Mana v ničem nepřevyšuje. 6/10

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Nevadilo mi, že se film bere vážně a není tu nadsázka ani vtipy. To neznamená, že bych se nemohl bavit. První hodina je docela svižná a je vidět, že Bekmambetov pořád nezapomněl točit akci (výcvik nebo koně). Když se ale z Lincolna konečně stane prezident, veškerá pitomá zábavnost mizí. A akce spolu s ní. Ve finále sice přijde ještě jedna akční scéna, jenže je bohužel zdlouhavá, nepřehledná a vlastně nudná. 5/10

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Rozhodně to nesedne každému a změna tempa kolem poloviny mu možná bude vadit. Ale komu to sedne, ten dostane nápadité originální sci-fi (i když je pravda, že kombinuje známé motivy jako cestování v čase nebo superschopnosti). Looper není dokonalý, vedlejší postavy nejsou moc propracované a určitě by se daly najít nelogičnosti, naštěstí jsem to během filmu nemusel řešit. A navíc má Bruce konečně zase slušnou roli. 7/10