Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Trochu tvrdší a trochu polopatičtější návrat Clerks. Vlastně jsem si říkal, že se mi ani nelíbí, jenže za chvíli jsem už jako obvykle zjistil, že Randal a Dante jsou vlastně bezva chlapíci, po kterých se mi zase bude pár let stejskat. Nejmoudřejší postava Smithových filmů, Mlčenlivý Bob, mě opět nezklamal. Jeho proslovy (I got nothin') představují zdroj nekonečné inspirace. Těším se, až tahle parta oslaví padesátiny, a doufám, že se moc nezmění!

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Čím víc seriálů shlédnu, tím mi Misfits připadají lepší a lepší. Delikátní a něžný britský humor, servírovaný na zlatém tácku s růžovou mašličkou a kouskem čehosi krvavého. Nebo snad rána lopatou mezi oči? Spíš intenzivní kurz inappropriate English pro pokročilé. Tenhle seriál si holt budou moje děti muset najít samy, všem ostatním ho vřele doporučuju.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě opravdu znechutil. Z Tolkienovy půvabné, hravé a moudré knížky zbyla jen kostra, na kterou kdosi narouboval sbírku akčních scén, prokládaných neskutečně nudnou vatou. A i ty akční scény ztrácejí podstatnou část svého kouzla, když se do boje vloží dvě elfské sekačky na skřety, které vás zbaví veškerých obav o možný výsledek střetu. A tak jsem se bavil jen při zhruba třičtvrtěhodinové pasáži se Šmakem, která ovšem hořkou pachuť téhle pilule rozhodně nepřebila. Kam se ztratil půvab mírumilovných scén z Pána prstenů, při které člověk mohl z láskou zavzpomínat na jednoho starého anglického profesora a pohádkově krásný svět, který ve své fantazii stvořil? Utopil se v akční omáčce jako Šmak v roztaveném zlatě.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Zajímalo by mě, čím si tenhle kapitán Kirk, který byl kvůli svému "gut feeling" kdykoli ochoten riskovat loď i s celou posádkou a jehož blbost stála život osazenstvo jiné lodi Hvězdné flotily, takovou úctu a obdiv svých podřízených i mentorů. Já jsem to nějak nepochopil, páč bych se vedle něj neposadil ani do starý škodovky. Hvězdná flotila by musela být hodně amatérská organizace, aby mu svěřila velení. Ale Benedict Cumberbatch byl coby Khan opravdu krutopřísný! Vlastně mám poslední dobou takový zvláštní pocit, že americký film dokážu přežít, jen když v něm hraje nějaký Brit.

Insidious 2 (2013)

Kdo se chce bát, ten se bát bude. Když jsem po tomhle dílku šel v půl druhé ráno kolem pootevřených dveří pracovny a za nimi zahlédl ve tmě tmavou siluetu, měl jsem pocit, že mi někdo za krk vylil kbelík ledové vody - byl to samozřejmě jen obraz na zdi, který už ani nevnímám. Takže to asi účinkovalo tak, jak mělo. Hrací chodítko pro děti bych si po shlédnutí Insidious 2 rozhodně nekoupil!

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Jak se dá s takovým obsazením natočit taková slátanina...? Tahle poodhrnutá opona mohla klidně zůstat viset. Dialogy šustí papírem a z moudrosti jednotlivých postav se vám rychle zatočí hlava - jak ti musí být vzdělaní!!! Takových pravd v tak malém formátu. Celé to dílko má jedinou chybu - že k němu natočili pokračování.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

Přestože první dva díly působily poměrně svěže, seriálu brzy došel dech. Úplnou tragédii pak představovalo rozuzlení. A asi nikdy nepochopím, proč se pan Pachl rozhodl, že hlavní hrdina bude ausgerechnet psychologem - což bych mu snad prominul, kdyby Nestor alespoň jedinkrát plácl i něco hlubšího než instantní moudra jako vystřižená z americké drsné detektivka - jenže tam je trousí vyhořelá soukromá očka živící se sledováním nevěrných manželek. Celé to drží pohromadě jen díky Kunešovi a jeho khaki bundě, ve které uteče zásahovce a pod namířenými hlavněmi samopalů uplave blíže neurčený počet desítek (nebo stovek?) metrů v ledovém Labi, do kterého po zběsilém sprintu skočí (člověk by mu to ocelové a náhlým infarktem neohrozitelné srdce skoro záviděl), aby pak nasedl do otevřeného kabrioletu, což ho zřejmě ochrání před následky případného podchlazení. Prostě ňamka uhaha!

Sherlock (2010) (seriál)

Sherlock v mých představách vypadá dost odlišně, nicméně Benedictu Cumberbatchovi se ho daří docela překrýt. A když uvážím téměř nezřízené nadšení, které probouzí v generaci mé dcery, asi na něm něco bude. Moriarty je tu vskutku ďábelský! A taky jsem zvědavý, jestli jsem správně vyřešil cliffhanger 2. série :-)

Hodinka (2011) (seriál)

Skvělá dvojice (trojice) hlavních protagonistů, výborné dialogy a báječná BBC English. Navíc jsem netušil, že rozhodování, zda ve večerní TV show vystoupí ten, či onen může být tak napínavé. Nezbývá mi než doufat, že podobné boje bojují i ti naši "hlídací psi demokracie".

Sedm životů (2008)

Předvídatelný, rozvleklý, nostalgický - a přesně to se mi na něm líbilo. Navíc skvělá hudba a velmi uvěřitelní Will Smith, Rosario Dawson i Woody Harrelson. Na rozdíl od ostatních, kteří se v okamžiku, když jim došlo, co Will Smith zamýšlí, začali nudit, já už se do konce nedokázal pořádně nadechnout.