První člověk (2018)

Strašne prepálené emócie a hluk. Ako keby bolo treba diváka ovaliť kladivom, aby vôbec niečo cítil. Neskutočne ponurý a nerealisticky depresívny obraz udalostí spred takmer 50 rokov. Nejde o to, ukazovať úspechy. Úplne chýbalo to, o čom hovorili všetci astronauti z programu Apollo - humor a pocit spolupatričnosti. Ak by boli astronauti tak emocionálne rozkolísaní ako v tomto filme, nedoleteli by ani do Kalifornie, nieto na Mesiac. Lebo psychologická výbava a odolnosť boli niečím, čo si tento job vyžaduje ako základný predpoklad. Ak si odmyslím, že to má byť zobrazenie reálnych ľudí, tak OK, ako psychologická dráma celkom v poriadku. Ako zobrazenie reálnych osôb to ale zlyháva a je (pre mňa) veľmi nedôveryhodné.

Nejtemnější hodina (2017)

Churchill patrí k mojim obľúbeným historickým postavám. A zobrazenie tých niekoľko dní z jeho života, ktoré možno rozhodli o slobode miliónov ľudí je príjemným, aj keď samozrejme historicky nie presným zážitkom. Gary Oldman sa roly zhostil skvelo, aj ostatní nijak nezaostali. Za mňa 4*

S láskou Vincent (2017)

O forme sa tu veľa popísalo, po chvíľke zvykania si na nevšednú animáciu je to samozrejme fantastický zážitok. Ale ani príbeh nijak nezaostáva, je dostatočne zaujímavý a v žiadnej fáze mi nepripadal nudný. Treba vidieť na veľkom plátne, nečakajte na disky a torrenty, choďte na to do kina! Za mňa vzácnych 5*

Masaryk (2016)

Profesionálne perfektne zvládnutý film, ktorý je aj historicky dostatočne presný na to, že nejde o dokument. Mohol by mať úspech aj mimo bývalej republiky, ale pre nás je samozrejme oveľa pochopiteľnejší. Možno motív boja s otcovým menom a povesťou, vlastný neustály strach z po matke zdedenej psychickej chorobe a istá "stratenosť" vo svete diplomacie, kde sa necítil dobre, v kombinácii s historickými udalosťami, ktoré sú dostatočne známe, budú pochopiteľné a zaujímavé aj pre zahraničných divákov. Skvelí Roden a Kaiser, ako aj ostatní by si to zaslúžili.

Koleje osudu (2013)

Film o škodách, ktoré napáchalo násilie voči zajatcom a vojna, o démonoch, ktoré ľudí nenechajú žiť ani po desaťročiach a robia z nich živé mŕtvoly. Film o vine a odpustení, s výbornými hereckými výkonmi.

Díra u Hanušovic (2014)

Ak ste čakali ľahkú komédiu, budete sklamaní. Ak ste čakali hlbokú ľudskú drámu, budete ešte sklamanejší. Toto je život, tak ako sa skutočne žije na mnohých a mnohých dedinách v Čechách a aj na Slovensku. Môžeme sa tváriť, že to je štylizované, a ono aj je. Chvalabohu. Realita je totiž často oveľa brutálnejšia a odpornejšia. U mňa 5*

Marťan (2015)

Ako niekto, kto sa vesmírnym letom venuje od malička naozaj oceňujem, že to nie je film len pre nadšencov, rovnako, ako kniha. Máloktoré sci-fi toak veľmi "sci" a tak slušne a vtipne "fi". Rozhodne treba vidieť, v tomto žánri jeden z najlepších. Ak máte možnosť, dajte si 3D, pohľad na Mars je skvelý.

Ostrov lásky (2014) odpad!

Som druhýkrát ženatý a fakt znesiem takmer akékoľvek zaobchádzanie. Ale z tohto filmu sme ušli po hodine, aj keď sme už pol hodiny sedeli so zaťatými zubami a čakali na zázrak. Nedalo sa veriť ničomu, od budúcej matky, ktorá sedí celý deň na slnku, s plnou silou sa hádže vo vlnách, či tancuje šialený tanec na parkete... Ak nie ste masochisti, tak radšej doma pozerajte čokoľvek iné.

Tady to musí být (2011)

Až na trochu príliš pomalý rozbeh skvelý film. A ten rozbeh je možno tiež v poriadku, ale to človek pochopí až na konci. Rozhodne treba vidieť.

Miluj souseda svého (2014)

U takéhoto filmu je dôležité, čo od neho človek očakáva. Pre mňa bol pohodovým, ľudským, miestami zábavným, miestami zľahka, ale únosne dojemným príbehom o dvoch základných veciach, ktoré sú vo filme aj pomenované - pracuješ, platia Ťa, piješ. A druhá - nikto o nikom nič nevie. Ale súdime všetci. Určite to nemá na Lost in Translation, ale nejako mi to nevie vadiť.