Hej-rup! (1934)

Myslím, že první filmová spolupráce V+W-Frič dopadla víc než uspokojivě. Je obdivuhodné, jak dokázali využít hospodářskou krizi a odvážné ztvárnit ji v tak komediálním duchu. V mnoha situacích mi Voskovec s Werichem připomínali populární dvojici Laurel-Hardy. Ačkoliv Voskovec s Werichem dokázali slušně oddělit film od divadla a svoje výkony filmu hodně přizpůsobily a Frič odvedl opět bezvadnou práci, nemůžu přehlédnout pomalejší první půli filmu, která na mě zkrátka působila tak, že film nevi kudy kam a snaží se jenom natáhnout stopáž krátkými epizodními příhodami (stříhání keřů, žehlení kalhot->již zmiňovaná podoba americkým krátkometrážním filmům) a teprve těsně před koncem si vzpomene, že film by měl mít ucelený děj a pointu.

Mazlíček (1934)

Námět není špatný, Haas hraje "mazlíčka" naprosto věrohodně a výborně, ale přece jenom na tak krátkou stopáž mi některé scény přišly nejen zdlouhavé, ale i zbytečné (například první náměsíčná procházka). Hodně se mi líbil výkon Emy Pechové. Ze sbírky Fričových komedií, patří Mazlíček spíše k těm silně průměrným.

Poslední muž (1934)

Tenhle film mě tak potěšil! Je vtipný, nápaditý a Hugo Haas jednoduše úžasný. Od začátku do konce jsem se bavila. Je pravda, že jsem neviděla remake, ale pro mě si i tato verze jednoznačně zaslouží plný počet.

Revizor (1933)

Za děj se hodí pochválit Gogola. Co se týče českého filmového zpracování, tak se určitě hodí ho také pochválit. Herecké výkony, stejně jako stopáž, přesně odpovídají. A i když filmu není ve své podstatě co vytknout, přesto dále budu upřednosťovat knižní předlohu.

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese (1932)

Jsem šťastná, že Burian a Frič se ukázali nejen ve spojení herec/režisér, nýbrž sobě rovným a pod taktovkou koho jiného než Karla Lamače. Děj sází na jistotu, vydávání se za jiné postavy už se stává otřepané, nicméně je to výborný podklad pro množství situačních gagů, kterých ovšem Lelíček ve službách Sherlocka Holmese nabízí překvapivě málo, vemu-li v úvahu již zmiňovanou spolupráci tří mistrů. Martin Frič působí jako herec velice klidně a vyrovnaně a Holmes seriózním dojmem. Buriana jsem zažila i v lepší formě, ale některé scény mě upřímně pobavily.

Život je pes (1933)

Opět další z "vkusných" Fričových komedií, ve které by se dalo lehce sklouznout ke kýči, ale Frič celý film servíruje s obdivuhodnou noblesou, z každé scény vytěží tak akorát a vůbec, celý film bych označila za přesné dávkování všeho, co dobrá komedie potřebuje.

Anton Špelec, ostrostřelec (1932)

Anton Špelec, ostrostřelec mě zkrátka něčím zvlášť neoslovil. Už samotný děj považuji spíše za slabší a přijde mi, že kromě výborného začátku už více nenabídnul. Cením si spojení Frič-Burian, přesto tady na mě nefungovalo tak jak bych by přála a jak jsem také očekávala.

To neznáte Hadimršku (1931)

To neznáte Hadimršku ve mně zanechal dojem jedné z nejzábavnějších Fričových komedií. Líbí se mi tak akorát zamotaný děj, který ke konci začal zavánět mírným překombinováním, ale naštěstí se stihnul srovnat a proto si odnáším výborný filmový zážitek, jistě zásluhou nejen dokonalého výkonu Vlasty Buriana, nýbrž celého ansámblu (jmenovitě bych vyzdvihla vedlejší roli Jindřicha Plachty).

Varhaník u sv. Víta (1929)

V Americe se už pomalu rozjíždí bomba v podobě zvukových filmů, ale Martin Frič by bezpochyby mohl konkurovat svým němým ale mistrovským Varhaníkem. I když jsem ráda, že se pak Frič orientoval převážně na komediální žánr, byla by chyba opomíjet tohle drama a vynikající herecký výkon Karla Hašlera.

Tři veteráni (1983)

Pokud se nabízí srovnání, tak Tři veteráni rozhodně patří, podle mého názoru, k nejvydařenějším filmům Lipského a možná i k nejlepším pohádkám v české kinematografii. Líbí se mi pohádkový a nápaditý děj, herecké obsazení, výborný scénář a co je hlavní, film snad nemá výrazně slabší místa, zkrátka funguje po celou svojí délku. A nutno dodat, že je to zásluha i Jaroslava Uhlíře.