Él (1953)

Hodně silný zážitek. Tentokrát se Buñuel nevěnuje krutému realismu, ani surrealismu, který ho proslavil, avšak rozehrává komorní drama o jednom dokonalém manželství jak z pohádky, které se posléze změnilo v noční můru, ze které není cesty zpět. Postavu bohatého snoba, na druhé straně nevyléčitelného cholerika se sklony k žárlivosti Dona Francisca nelze nenávidět - je skvěle propracovaná a zahraná. Ačkoli v Buñuelově filmografii není tento snímek jeden z nejlepších, jeho sílu a autentickou výpověď lze jen obdivovat. Skvělá kamera je už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Opravdu skvělé dílo, ne však zásadní.

Piráti na vlnách (2009)

Mám-li hovořit o filmech, u kterých je mi příjemně a zároveň se cítím poctěn jejich sledováním, se mi stává právě u "Curtisovek". Nemůžu si pomoci, ale druhý snímek talentovaného režiséra a scénáristy, který do svých filmů dává kus sebe, mě zkratka očaroval. Piráty na vlnách bych se nestyděl nazvat dokonalým filmem, neboť sděluje vše, co chtěl sdělit, vyvolává velké emoce, má výborné obsazení, skvělý scénář a dokonalou hudební složku. Herecký ansábl byl vybrán moc dobře. Na všech zůčastněných je velmi vidět, že si své role opravdu uživali. Curtis a všichni ostatní , co se na tomto filmu podíleli, vzdali hold všem těm, kteří rozdávali radost lidem prostřednictvím hudby, i kdyby je to mělo stát život. Je to velká filmová pocta nejen těmto lidem, ale zároveň i také rockové a popové hudbě, které bychom si měli všichni vážit, neboť se jedná o poklad, který nás všechny přežije. Tenhle film musí dostat alespoň jednoho Oscara, protože Rock'n'roll BABY!

Rozparovač z New Yorku (1982)

Maestro Lucio Fulci nám tentokrát předkládá téměř klasickou detektivku s velmi originálním vrahem a úchylákem kachničkou. Je velká škoda, že film působí velice roztříštěně. Na jednu stranu se chce tvářit jako typický, temný Fulciho horor s exploitačními scénami (a ještě ke všemu na něj nezvykle velice mírnými) a na stranu druhou jako klasický detektivní příběh, jehož zápletka a komplikovanost je nic moc. Přesto mne tento zajímavý film velmi bavil a nakonec jsem se nechal strhnout tím veškerým hnusem, který na nás Fulci tak rád chrlí.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Naprostá žánrová klasika a chuťovka, která svou syrovostí a netradiční atmosférou zastíní mnohé dnešní zombie filmy. Nemusí nutně stříkat krev, není třeba žádné svižné akce a zmítající se kamery, či barevného obrazu - již od začátku filmu Romero nastaví vysokou dávku napětí a očekávání, které vydrží až do finále. Závěr filmu se opravdu povedl a zároveň působí jako velké "fuck off" všem těm rádoby šokujícím koncům dnešní hororové produkce. Pokud však čekáte více "žracích scén", přejděte hned po tomto debutu na další Romerovo klasické dílo "Úsvit mrtvých". Zde čekejte pořádné psychologické drama s prvky klasického hororu. Určitě se budete bavit stejně jako já. Pro zombie-úchyláky určitě povinnost.

Zapomenutí (1950)

Mistrovsky natočený a velmi sugestivní snímek, který se absolutně s ničím nemaže. Tento silný námět dokázal Buñuel zpracovat tak, že neztrácí nic ze své autentičnosti i dnes. Surrealistická sekvence jako sen jednoho z představitelů patří jistě mezi nejsilnější okamžiky filmu a zároveň tak připomene starší Buňuelovy kousky. Buñuel si taktéž dal záležet na výběru skvělé hudby, která dokonale doplňuje už tak silné scény. Vlastně ani není nic co bych mohl vytknout, důležitý je sugestivní zážitek a sdělení filmu. A to se zde povedlo na 100%. Dokonalý kus filmařiny!

Rozmarné léto (1967)

Je až neskutečné, jak dlouho jsem se tomuto veledílu mistra Menzela vyhýbal. Přesto bych ale mohl říci, že jsem udělal jedině dobře - jako malému by mi to nic neříkalo. Rozmarné léto jak v podobě knižní, tak i filmové je naprostý balzám na duši. Všechna ta poetičnost, krása, úžasně plynoucí čas, vynikající herci a hudba je TO, co mě chytilo za srdce nejvíce. Kdo umí číst mezi řádky, pochopí, že toto dílo v sobě nese daleko více, než si dovede představit. Nádhera a veliké překvapení. Díky pánové Vančuro a Menzele za něj! Je to dokonalý zážitek ...

Bruno (2009)

Tohle tedy byla pořádně ujetá teplárna. Je strašná škoda (a to neporovnávám s Boratem), že film trochu ztrácí tempo a v konverzačních scénách, kde se Brüno rozhodne býti "normálním", strašně trpí. Naopak veškeré pobuřující a nechutné scénky jsou prostě parádní a díky tomu, že jsou až za hranicí vkusu, nejsou vlastně vůbec trapné. Asi nejvydařenější scénkou je fiktivní talkshow s dítětem vyměněným za červený iPod v limitované edici a také vojenský nápravný výcvik. Závěrečné finále + charitativní písnička s Bonem, který je starší než Brüno, je špičkový závěr. Sacha Baron Cohen je prostě šibal a tímto filmem opět nakopal všem "koule".

Duch meče (1978)

Takovéto filmy s báječnou atmosférou, prostředím, strhujícím tempem a vynikajícími krvavými souboji mohu sledovat neustále. Vlastně opět nemám co vytknout. Filmu také prospívají krátké, ale velmi pěkné lehké erotické scény a krásná Lily Li, která snad potěšila více, než postava, kterého hraje borec Lung Ti. Nezapomenutelné souboje jsou také velkým plusem a hlavním lákadlem sehnat si tento snímek. Martial arts tak jak je mám rád. Shlédnuto v původním znění s anglickými titulky

Obávaný bojovník (2006)

Všechno, co mám na filmech podobného ražení rád, je obsaženo ve vynikajícím Obávaném bojovníkovi. Film je natočen dle osvědčenýcn klasických metod ze starých "old school" martial arts, ale zároveň přidává něco navíc z dnešní doby. Tato kombinace je vskutku fantastická - ať už se jedná o neskutečně krásnou kameru, výpravu, hudbu, či výborné herce (Jet-Li stále ve skvělé formě). Toto si pustím určitě víc než jen jednou, s trochou štěstí třeba i v Director's cut, kde je údajně dějová linka s Michelle Yeoh více prohloubena.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Planet Terror je velmi přesvědčivé filmové dílko, které si bere vše podstatné od pořádných béček ze 70. let, které kdysi byli znakem nevkusu, brutality, sexu a zvrhlého humoru. Vizuální stránka je prostě mňamka - ať už od skvělé simulace potrhaného/sežmoulaného, či chybějícího filmu (missing reel rulez), nebo nekonečné velmi efektní vyvražďovačky zombíků a pochopitelně také přenádherné ženy, naleštěné bouráky a čopry a střílecí mašinky. Film má naprosto neuvěřitelné tempo, které vás už od počátečních titulků (moc hezké!) nenechá vydechnout. Pokud chcete zažít úchylnou, zvrhlou zábavu a nebo se jen vzdělat, co znamenal tenkrát v Americe pojem Grindhouse, běžte do toho. Je to opravdu vypiplaný cool nářez do posledního detailu, natočený s láskou a s veškerou parádou. Rodriguez a Tarantino jsou mistři!