Olověná vesta (1987)

Fakt mám zmiešané pocit, na jednej strane sa mi film páčil kvôli netradičnosti, na druhej ma trochu nudil. K prvej časti by som povedal toľko, že asi by sa mali robiť nejaké psychologické testy počas výcviku. K druhej - videl som aj lepšie scény no je mi jasné, že toto bola skôr taká psychologická sonda do duše vojaka - ibaže trochu plytká a nič extra nám neukázala a neodkázala. Ďalšia zvláštna vec je odosobnenie a chlad. Akoby u diváka Kubrick nechcel vyvolať pocit istej spolupatričnosti, možno chcel pôsobiť objektívne. Ale poctivá filmárčina to bola, uznávam. Preto dávam 4 a nie tri hviezdy.

Četa (1986)

Jednoznačne najlepší vojnový film aký som videl, kruto realisticky podaný, bez žiadnej servítky. Nechcem to príliš porovnávať s Apokalypsou, ale pre mňa to bol oveľa silnejší zážitok. Nenašiel som jedinú chybu, a v podstate žiadny patriotizmus. Nepovažujem Čatu za plytký obraz z vojny, pretože vojna je presne taká, ako nám ju ukázal Oliver Stone.

Insomnie (2002)

Hneď v úvode filmu sa stane nečakaný zlom, ktorý zmení smerovanie filmu a očakávania diváka. Typický nolanovský netradičný dej. Nenudil som sa a veľmi rád som si po dlhom, predlhom čase pozrel thriller, ktorý mal kvalitnú réžiu, hudbu, scenár a už spomínaný neopozeraný dej. Insomnia nie je postavená na akcii ale na postavách a prostredí, v ktorom sa odohráva. Samozrejme nesmiem zabudnúť na výborné herecké výkony - Al Pacino pripomínajúci ku koncu filmu zombíka a Robin Williams, ktorý zahral devianta viac než presvedčivo.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Od začiatku mi bolo jasné, že film ma nudiť nebude. Už len kvôli DiCapriovi, a Hanksovi, ktorí si filmy vedia vyberať. A skutočne, dynamika je hlavnou doménou tohto milého filmu o chlapcovi, ktorý sa rozhodne uberať vlastnou cestou života. Zlatá éra a classy angličtina a správanie postáv - v tomto musím zložiť poklonu Christopherovi Walkenovi - sú ďalšie elementy, ktoré mi hrajú do noty. Je to ale taký klasický spielbergov film, ktorý sa má páčiť a preto 4*

Žena v černém (2012)

K tomuto filmu by som sa sám nikdy nedostal, no niekedy človek nemá na výber. K dobru mu môžem pripísať to, že ani neviem ako a film sa pomaly končil. NIkdy ma tento typ filmov neohuroval, prenechával som takýto žáner pubertiačkam, ktoré majú potrebu sa báť, alebo si dokazovať, že sú silné..(?). Ale film nebol nijako nepríjemný, zvládnutý bol celkom dobre, a miestami nabudzoval skutočne "tajomnú" atmosféru. Istá nelogickosť konania postáv samozrejme v takomto žánri byť musí, inak by sme sa nemali na čo pozerať, že? Každopádne tretiu hviezdičku dávam asi len kvôli viktoriánskemu Anglicku a C. Hindsovi, ktorý ma najväčší podiel na tom, že tento film pôsobí celkom obstojne a dôstojne.

Mechanik (2004)

Deprimujúce, pochmúrne sivé a beznadejné... Bohužiaľ, záver sa dal očakávať minimálne od začiatku tretej tretiny filmu. Vynikajúci Bale, ktorý je jednoducho jeden z najlepších, čo dnešný Hollywood ponúka a celému filmu dodáva ďalší rozmer. Dovolím si tvrdiť, že bez neho by tento film mohol kludne na kvalite stratiť. Páčila sa mi aj kamera a hra so svetlom ale na 5* to jednoducho nemalo.

Temný rytíř povstal (2012)

Musím sa priznať, že som Batmana dlho ignoroval a nejak podvedome považoval za niečo "menej". No teraz som si pozrel celu trilogiu skoro na "jeden hlt" a... Neviem sa nejako zmieriť s komentármi, že posledný diel bol slabší, jednoducho si myslím, že konzistentnosť deja celkovo, a vývoj postavy Batmana sa lepšie ani spracovať nedal, epická hudba, ktorá v človeku rozvibruje každú bunku len dotvára veľkoleposť a hĺbku tohto filmu, ktorý ma v sebe oveľa viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pre mňa je skoro záhadou ako je možné z komiksového hrdinu vytvoriť niekoho takého akým je Bruce Wayne v Nolanovom podaní. Dej v trojke možno nebol taký originálny ako v dvojke, predsa len, keby boli dve časti o Jokerovi a jeho kópií asi by to až taká zábava nebola... Myslím, že všetko je tak ako má byť. A posledná vec ku ktorej sa musím priznať je tá, že je to asi jediná trilógia, pri ktorej si želám ďalšiu časť. Batman ma jednoducho dostal - vizuálne, dejovo, hudobne. P.S - celkom ma iritujú ľudia, ktorí hodnotia relatívne. Viem, že je to každého vec, ale skresľuje to hodnotenie. Niekto dá 3 alebo 4 hviezdičky len preto, lebo časť pokladá za slabšiu ako predchádzajúcu(e) no pritom dá pokojne oveľa slabšiemu filmu 4 lebo to jednoducho s ničím neporovnáva. Nemám problém prijať iný názor, a nehovorím, že každý kto nedal 5* je hlupák, ale možno by to stálo za zamyslenie.

Nesmiřitelní (1992)

Prakticky každý western by mal vyzerat nejako takto. Netvrdim, ze hlavná psotava musí byť hneď takýto záporák, ale malo by to byť bez príkras. Ten, kto je zvyknutý na vinetuovky je určite sklamaný a ani sa nečudujem, pretože tento film je vyrozprávaný naturalisticky. Unforgiven mi neprišiel vôbec dlhý, práve naopak, páčilo sa mi ako dej vygradoval z relatívne malého prečinu na vojnu v meste. A tiež si myslím, že dej by v takomto filme ani nemal byť príliš dynamický, aby sa divák stotožnil s tou dobou, ktorá bola celá pomalšia. K hereckým výkonom sa ani netreba vyjadrovať. P.S - trochu som sa obával nejakého intímneho vzťahu medzi porezanou prostitútkou a Eastwoodom, ale to sa našťastie nedialo.

Země bez zákona (2012)

Solídny film z doby prohibície, ktorý sa ale na problematiku pozeral absolútne nemainstreamovo a originálne. Hviezdičku uberám asi za Shia LaBeoufa, ktorého jednoducho nemusím. Nehovorím, že hral zle, ale mohol tam byť hocikto iný, takto som mal pocit, že jeho matka musela zahýbať s nejakým gayom. Celý film ma držal v napätí a síce nakoniec tej akcie nebolo až tak veľa, no nevadilo mi to. Naopak starší bratia (Jason Clarke, Tom Hardy) boli dokonale zahratí. Tak nejak si predstavujem tvrdých týpkov z amerického vidieka, špeciálne permanentne naliaty Clarke - Howard hral, akoby mu naozaj nalievali počas nakrúcania Crazy apple