• Western

Hunger Games (2012)

Takže nie. Bol som maximálne otvorený, pretože v zásade nie som hater týchto spotrebných "young adult" báchoriek a fakt mám rád Jennifer Lawrence. Ale... nie. Nič proti opätovnému vareniu podobných námetov, ale čo je veľa, to je veľa. Podobný problém ako s Eragonom - nejaký chytrák vykradne klasiky a potom to primitívnou a vykastrovanou formou servíruje deťom, ktoré to žerú, pretože to hladko kĺže dolu gágorom. Navyše tu ten svet nefunguje. Všetko vyzerá ako televízny film z roku 1990. Ani jedna postava nie je živá, v dialógoch si okrem komentovania základných posunov v zápletke nemajú čo povedať. A paradoxne od chvíle, keď začne "hra o život", vypukne už úplná nuda s nezmyselne roztrasenou kamerou. Ničomu v tom filme som neveril ani minútu.

Koupili jsme ZOO (2011)

Hrozný slaďák. Herci sú sympatickí, ale väčšina vedľajších postáv nevyužitá. Je tam hromada scén, pri ktorých som si vravel, že by sa z nich dalo vytrieskať omnoho viac. Navyše je to tak veľmi feel-good, až je to lepkavé a ku koncu už hrozia aj žalúdočné problémy. Od polovice už som s tým iba bojoval.

Nedotknutelní (2011)

Príjemná buddy dramedy s výbornou ústrednou dvojicou, niekoľkými solídnymi fórmi a zručnou réžiou. Je to ale dokonale predvídateľný korektný Hollywood (americký remake je len otázkou času), ktorý sa nehanbí nasadzovať ani ťažkotonážne klišé. Samozrejme, tunajší hype je absurdný, ten film nepatrí nielen do prvej desiatky, ale ani do stovky najlepších filmov. O tisícke by som pouvažoval.

Nákaza (2011)

Až fincherovsky precízna réžia, perfektní herci a výborná hudba, ktorá prispieva k tomu, že film neustále vzrušujúco pulzuje. Nebyť tých úderov klišé a občasných melodramaticko-sentimentálnych výkyvov by som dal plný počet. U mňa možno najlepší Soderberghov film vôbec.

Ghost Rider 2 (2011)

Trochu vínka (nemusí byť práve to drahé dvetisícročné z tureckej jaskynnej svätyne) a dá sa to, dokonca je to celkom zábava. Iste, strašná (ale strašná!) báchorka, ale Cage má len asi dva úlety, inak je v pohode a dokonca z neho cítiť istý nadhľad, Idris Elba fajn, takisto záporáci (tatko Ciarán si to totálne užíva). K tomu solídne natočené akčné scény (hlavne plamenné rýpadlo a finále na diaľnici), sem-tam hláška a... Christopher Lambert!!! :) Len škoda, že je to taký lacný, rumunský, akoby direct-to-bluray shit a že v tom tak zriedka poznať rukopis tvorcov geniálnych Crankov. Keby to bolo nafakované R-ko ako Drive Angry, máme tu jasný nábeh na GP roka. 5/10

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Pulp so všetkými pozitívami i negatívami, ktoré k tomu patria. Keďže som na pulpe vyrastal, výborne som sa bavil.

Půlnoc v Paříži (2011)

Toto mi hrubo nesadlo. Teatrálne, ťažkopádne zrežírované, slabo zahraté (okrem zábavného Adriena Dalího), v romantickej línii triviálne, klišoidné a nepresvedčivé. Celkovo hrozne neúprimné, povrchné a prázdne. Oscarové nominácie považujem za omyl.

Mezi vlky (2011)

Chuck Norris is Liam Neeson´s bitch now. Pri pohľade na tunajšie hodnotenia uvažujem, kde sa stala chyba. Možno som proste videl iný film. Ten môj bol geniálne zrežírovaný s niekoľkými scénami, na ktoré dlho nezabudnem. Výborne strieda priam melancholickú atmosféru so skutočne napínavými akčnými / hororovými výjavmi a má veľmi solídne postavy, ktoré po chlapsky príliš nerozoberajú svoje pohnútky a minulosť. Každá zo smrtí vo filme je drvivo pôsobivá. K tomu presná podprahová línia s manželkou a otcom a absolútne skvelý Neeson. Pecka. Na konci som plakal.

Znovu a jinak (2011)

Asi najslabší Reitman, ale furt je to pecka, ktorá väčšinu tohtoročných oscaroviek s prehľadom splachuje. Navyše to postupne zreje. Zdanlivo riedky dej plný melancholických nálad a občasných hysterických výbuchov v skutočnosti dobre odráža stavy hlavnej hrdinky. Je to celé dobre vymyslené, komplexné, s jasne čitateľným druhým plánom (autorka teenagerských kníh je stále nezrelá osoba, ktorá nemá šajnu o reálnom živote). Navyše Charlize je vo všetkých ohľadoch dokonalá "prom queen bitch" a nenominovanie na Oscara za tento skvelý výkon je brutálny omyl.

Tohle je válka! (2012)

Dvaja neodolateľní sympaťáci a ešte prudko použiteľná Reese v pohodovej jednohubke s dobrými dialógmi, ktorá však trpí dodatočnými zostrihmi. Niektoré scény končia náhle (ustavičné zatmievačky sú fakt tragické), iné zle nadväzujú... Fakt škoda. Dúfam, že sa na BR dočkáme aspoň o nejakých 20 - 30 minút dlhšieho DC. Najlepšieho R-kového a viac akčného.