• Western

Poslední vůz (1956)

Western na spôsob Hombre, možno trochu Posledný Mohykán - muž, ktorý žije s Indiánmi a bieli ním pohŕdajú, nakoniec tým bielym zachráni zadky. Dobrý príbeh a výborná réžia, perfektná práca s priestorom ako v najlepších mannovkách a fordovkách.

Násilní muži (1955)

Výborná variácia na klasiku "zlý veľkostatkár utláča malých farmárov". Od polovice sa to vyvíja úplne mimo očakávaní.

Zatracení (2017) (seriál)

Výživný depression era western, solídny príbeh a takmer v každej časti krvavé prestrelky s desiatkami mŕtvych. Len sa človek musí odosobniť od tej naivnej boľševickej ideológie. Škoda, že to sekli po prvej sezóne, ale napriek tomu sa to oplatí vidieť - napriek otvorenému koncu to má aj vlastnú katarziu a v podstate všetci, čo si zaslúžia guľku, ju aj dostanú. Niektorí aj viac. :) Okrem toho je zaujímavý úkaz vidieť Christophera Heyerdala v sympatickej úlohe.

Já, Tonya (2017)

Blbý, blbší, ešte blbší... a americký redneck. Nadupaná, výborne natočená dekonštrukcia amerického sna. Miestami som sa smial nahlas ("Skúsený agent ako ja musí myslieť 4 kroky dopredu!"). Oscar pre Robbie povinný.

Auta 3 (2017)

Solídna dráma o starnúcom športovcovi, ktorý musí prehryznúť svoje ego a pochopiť, že je čas predať štafetu mladším.

Dej mi své jméno (2017)

Kámo, a to ti nestačí, že si Žid, musíš byť ešte aj teplý? Sympatická gay romanca, ktorá väčšinu času akoby kĺzala po povrchu, ale napokon sa zaborí poriadne hlboko. Ehm. Nad priemer ju dvíhajú presvedčivé herecké výkony (hlavne Timothée, ale aj Armie Hammer si konečne našiel polohu, ktorá mu sedí) a záverečný rozhovor s otcom.

Shenandoah (1965)

Výborný protivojnový film a jedna z najlepších úloh, aké si kedy Stewart zahral. O čo je prvá polovica filmu odľahčenejšia, o to lepšie neskôr funguje vážna dráma s tragickými scénami.

Britannia - Epizoda 1 (2018) (epizoda)

No, zatiaľ je to presne taká haluz, akú sľubovali ukážky. Britskí domorodci sú sfetovaní otrhanci s bizarnými zvykmi a rituálmi (čo by celkom sedelo), proti nim rímski náckovia, pekná príroda, krv, solídna "barbarská" atmosféra. Herci si to celkom užívajú, hlavne výborný Nikolaj Lie Kaas. Chce to viac Kelly Reilly v úlohe neskrotnej Meridy.

Lék na život (2016)

Má to mierne priblblé rozuzlenie a záverečná konfrontácia je možno až céčková... ale nemôžem si pomôcť, potešil ma staromódny horor o mladíkovi z civilizácie v odľahlom sídle, ktorý nie je postavený na ľakačkách, ale na postupnom budovaní mystéria a solídnom príbehu. Navyše je to vizuálne jeden z najúchvatnejších filmov posledných rokov (skutočne každý záber je precízne komponovaný) a má to skvelý soundtrack.