Jak už to tak často bývá, dramatické události začínají většinou velmi nenápadně. Mladý a ambiciózní manažer Lockhart (Dane DeHaan) dostane od nadřízených jednoduchý úkol. Přivézt ze sanatoria pana Pembrokea, nepostradatelnou hlavu jejich společnosti. Léčebna, kam se před časem uchýlil a podle posledního odeslaného dopisu se z ní ani nechce jen tak rychle vrátit, se nachází v zastrčeném koutě švýcarských Alp. Její personál zde poskytuje životem a prací vyčerpaným boháčům speciální očistnou léčbu. Ale nabízené zázračné procedury možná nejsou tak úplně běžné a pobyt zde až tak úplně dobrovolný... (CinemArt)

Marceloo

Mladý manažér je poslaný do sanatória v Alpách, aby priviedol späť dôležitého člena komisie. Po príchode na miesto sa nečuduje, že jeho nadriadený netúži odísť, pretože sanatórium je nádherné. Zhodou okolností však začína zisťovať, že aj keď je zvonku nádherné, vo svojom vnútri ukrýva množstvo temných tajomstiev a že možno aj on je jedným z tých, ktorí potrebujú vyliečiť. - Pre mňa bol A Cure for Wellness jedným z najočakávanejších hororov za posledné roky a mal som už niekolko mesiacov nachystaných pre tento horor päť hviezdičiek, ale výsledok je ovela menej uspokojivý, než som očakával. Velké očakávania som mal hlavne preto, že mám rád, keď sa tvorcovia, ktorí začínali u hororu, k tomuto žánru vrátia, aj keď medzitým natočili mnoho nezmyslov, čo je zrovna prípad pána Verbinskeho. Rovnako ma zaujal aj marketing, aj keď som samozrejme trailer nevidel, ale z posterov a podobne som mal pocit, že si to medzi divákmi drží akúsi mystickú atmosféru. Táto atmosféra sa preniesla aj do výsledného produktu, pretože už na začiatku je jasné, že priestory obrovského sanatória poskytnú mnoho možností na vystrašenie diváka a psychologické hrátky s ním. Priestory toho nemeckého zámku sú jednými z najkrajších miest, ktoré som v stovkách hororov videl, a už sa nemôžem dočkať, kedy sa na tento zámok pôjdem pozrieť, pretože vyzerá dokonale. Dane DeHaan mi v jeho úlohe vyhovoval, pretože vyzerá presne ako tí dnešní manažéri. Skeletoni vážiaci šesťdesiat kilogramov, ktorých drží pri živote len káva a ich túžba po úspechu, ktorý sa nakoniec väčšinou aj tak nedostaví a oni zistia, že sa dlhé roky hnali za ničím a zničili si zdravie. Dane DeHaan má však v tomto prípade šťastie, pretože dostane možnosť liečiť sa. A liečebné metódy a procedúry sú tu špeciálne. Bavilo ma to aj napriek tomu, že stredobodom sú väčšinou dôchodcovia, ale z toho miesta akosi vyžarovala pozitívna energia. Pre Jasona Isaacsa je to v podstate prvá väčšia úloha v hororovom žánri a dokáže pôsobiť dostatočne nepríjemne. Mia Goth parádna a zrovna ona je tou, ktorá má podla mňa v tomto žánri najväčšiu šancu uspieť, pretože vyzerá, ako keby mala 14 rokov a je drogovo závislá, takže pre Exploitation horory je podla mňa ako stvorená a v týchto úlohách by dokázala hrať velmi uveritelne, takže som zvedavý, ako sa jej zadarí v novej Suspirii a v Marrowbone. Scenáristicky je to trochu slabšie, pretože dej je až príliš predvídatelný a divák si dá až na malé detaily velmi jednoducho dokopy cielovú myšlienku. Záver je asi najmenej vydarenou časťou, pretože sa všetko odohrá velmi rýchlo a niektoré dôležité veci zostanú úplne neobjasnené, pričom sa tá fajnová atmosféra a napätie úplne vytratia, čo je velká škoda. Vizuálne sa tomu dá vytknúť snáď len to, že sa toho v exteriéroch neodohrávalo viac, ale inak je práca s kamerou hravá a v niektorých momentoch som pozeral s otvorenými ústami na tie krásy v Alpách. Hudobná stránka sa tiež velmi vydarila, z čoho mám asi najväčšiu radosť, pretože pán Benjamin Wallfisch je podla mňa velmi talentovaný a som nesmierne rád, že si ho po televíznom projekte The Enfield Haunting, na ktorom pracoval v roku 2015, všimli tvorcovia z väčších štúdií a teraz už pracoval na A Cure for Wellness, Lights Out, Crawlspace a momentálne chystá hudbu pre Annabelle: Creation, kde bude opäť pracovať s Davidom Sandbergom, a pre It, ktorý je jedným z najočakávanejších hororov roku 2017. Po dlhšej dobe som sa trochu rozpísal, ale tento horor je tak zvláštny, že som jednoducho musel, a myslím, že keď si to pozriem na Blu-ray, tak bude ten komentár ešte dlhší. A taktiež sa teším na ten spomínaný výlet na miesta, kde sa natáčalo. A v prvom rade na zámok Hohenzollern. A Cure for Wellness odporúčam každému, pretože napriek tomu, že to je dosť dlhé, sa neustále niečo deje a je to jednoducho pastva pre oči, ktorú v hororoch zase tak často nevidíme. + herec z Life After Beth + herečka z Goodnight Mommy + herec z Victor Frankenstein a Residue + herec z The Atticus Institute () (méně) (více)

Kothy

Tento film má být poctou 70kovým gore hororům. Jeho délka tomu ale neodpovídá. Opravdu se to táhne. Atmosféra je ale místy dobrá. Ani bych neřekl, že to dělal Gore Verbinski, je to dost komorní na jeho poměry. Celé to táhne Dane DeHaan jako pacient této pochybné léčebny. Postupně odhaluje jejich nekalé praktiky a snaží se odtamtud dostat. Děj je místy předvídatelný, ale je tam pár zajímavých zvratů. Rozhodně to ale mohlo být kratší. "Baron si vzal vlastní sestru." ()

HoneyBunny

Jedno musím tomuhle filmu nechat. Je originál. Ano, půjčuje si u jiných snímků, ale výsledek je jedinečný. Psychotická atmosféra, krásná výprava (ty interiéry léčebny jsou úžasně staromódní a klaustrofobické) a sebevědomá režie. Filmu se daří navodit stísněnou, chvílemi magickou, chvílemi až hnusnou atmosféru. Zároveň je tak trochu detektivkou, protože spolu s hlavním hrdinou pomalu odkrýváme záhady spojené s léčebnou, jejími postupy a pacienty. Verbinskimu tleskám, že se nebál témat, od kterých jiní tvůrci utíkají. Vznikl tak až evropsky ujetý thriller, který ale ve své druhé polovině kvůli přehnané stopáži ztrácí dech. Úplně mi nesedli ani hlavní postavy, protože jsou tak divné, že se s nimi člověk nemůže ztotožnit. 70 % ()

lamps

Čekal jsem buď kolosální průšvih, nebo zlatej důl nedocenitelné retro atmošky a suverénní režie. Že jsem dostal něco mezi, to je tak trochu zatracenou záhadou. Verbinski má podobně jako v The Ring jistou řemeslnou ručičku a kameraman Bazelli by si za tuhle výstavu úžasných a efektivních obrazů z fleku zasloužil smlouvu s největšími režijními velikány, ale Lék na život přece není nijak originální ani soběstačná filmařina, které chybí přesně to, čím disponuje například Kubrickovo Shining - nepředvídatelnost, žánrová čistokrevnost, odvaha jít ještě dále za rámec toho, co je aktuálně divácky žádané a očekávané. Některé scény se zaryjí do paměti a celkovému vzhledu není moc co vytknout, stejně jako hercům a chvályhodným záměrům, ale pořád je to málo, tempo začne po nějaké hodince kolísat a závěr je dopředu bohužel odhadnutelný. Zachovat si scénář unikátnější charakter, bylo by zadělána na solidní hororovou šlehu. ()

Psychor

Jakožto největší hororový expert na csfd.cz jsem dosáhl úspěchu, o jakém se nikomu ze zdejších uživatelů ani nesnilo. Přesto se v žádném případě nepotýkám s nedostatkem motivace. Neustále hledám nové výzvy a netajím se například svými režisérskými ambicemi. Začal jsem pracovat na hororu, který mi otevře bránu do Hollywoodu. Pracuji s omezeným rozpočtem, takže se každou získanou korunu snažím vynaložit co nejefektivněji. Kolegu Verbinskiho bych tedy nejraději vytahal za uši, jelikož obdržených 40 milionů dolarů zcela bezostyšně vyhodil do koše. Již od úvodu jeho snímek působí jako gotická kopie Shutter Island, jemuž se však může rovnat pouze zdařilou mysteriozní atmosférou. Za pochvalu stojí ještě znamenitá kamera, ale jinak Cure for Wellness ve všech ohledech výrazně zaostává. Po scénáristické stránce se jedná o učiněnou tragédii, k čemuž přispívá i přítomný bezpohlavní symbolismus či na vodě stojící prvky kubrickovského zrcadlení. Verbinski chtěl evidentně navodit dojem inteligentního snímku, jenže ve výsledku připomíná spíše přemoudřelého studentíka, jenž se snaží ohromit profesora lingvistiky cizími termity. Přepálená stopáž, odpudivá Mia Goth a otřesný závěr, který by se hodil spíše do nějakého céčkového monster hororu, sráží hodnocení Cure for Wellness na slabší tři hvězdy. ()

• Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)
  • Nemocnice Beelitz-Heilstätten, kde se natáčely scény ze „švýcarského“ sanatoria, byla zbudována v roce 1898 jako sanatorium pro léčbu tuberkulózy. Ve obou válkách fungovala jako vojenská nemocnice, po roce 1945 byla zabrána Rudou armádou a až do roku 1994 byla největším sovětským lékařským zařízením mimo území SSSR. Kromě Hitlera tu byl rovněž hospitalizován Vladimir Putin a po pádu NDR se tu před odletem do Moskvy ukrýval Erich Honecker s manželkou Margot. Beelitz je díky velkorysé rekonstrukci možno shlédnout z unikátní visuté stezky dlouhé 320 metrů. (Robbi)
  • Při vstupu do hospody ve vesnici hraje na pozadí písnička „Augen auf“ od skupiny Oomph! (Kokosak91)

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt