• Krátkometrážní

Byl jsem při tom (1979)

Velmi otevřeně se přiznávám, že prvním polovinu filmu jsem doslova protrpěl. Nevím proč. Možná za to může skvělý dabing, možná za to můžou dokonalé věty Petera Sellerse... Asi mně byl Chance vůbec celý nesympatický, od takovýchto lidí bych si asi radit nenechal. Jenže mocní pánové jsou často ješitní, a proto nerozeznají moudrost od keců negramotného chlapa. Pak už mně to vadit přestalo, asi jsem si už na to zvykl... Film rozhodně není dokonalý, kazí ho dost podivně useknuté scény a ty nepovedené záběry při závěrečných titulcích si mohli tvůrci opravdu odpustit, protože se to ke zbytku filmu vůbec nehodilo. Rozhodně se ale jedná o snímek k zamyšlení. 75%

Má je pomsta (2002)

Park Chan-wook umí točit kvalitní filmy, a tady to potvrdil bezezbytku. Na rozdíl od mnohem známějšího Oldboye je tenhle snímek syrovější a komornější a nezdobí ho zas tak moc dokonalá hudba. Ale pamatovat si ho budu do konce života, a to díky jednomu velmi silnému momentu (pozn.: pitva to není). Film nastoluje několik otázek, na které není snadná odpověď. Můžu v kritické situaci uškodit člověku, kterého nenávidím? Mají vůbec slušní lidé místo v téhle prohnilé společnosti? 95%

Dovolená po francouzsku (1978)

Pár výborných herců se sešlo a odjelo na dovolenou. Rozhodli se, že si natočí nějaké to video na památku. Ano, takhle to opravdu vypadá. Je to jakože komedie, ve které je veškerý příběh nahrazen sexem. Pokud tam nějaká žena jela s panenskou blánou, zpátky si ji určitě nepřivezla. Škoda, že se sexy klučina Christian Clavier nespustil s nějakým místním černouškem. Bylo by to pak celé věrohodnější. Prostě ne... další díly vidět opravdu nepotřebuju. 40%

Alarm (2009)

Tak tohle video má na YouTube přes 2 miliony zhlédnutí a téměř všichni to tam hodnotí kladně. No... původní myšlenka byla sice taková obyčejná, nicméně úplně marně to ze začátku nevypadalo. Pak už to bylo trapnější a trapnější. Animace ale má skvělou kvalitu, až se bojím, že herci nebudou za nějaký ten čas vůbec potřeba. 40%

Jopok manura 3 (2006)

Čím dál víc nabývám dojmu, že doby, kdy jsem štěkal štěstím u každého jihokorejského filmu jsou nenávratně pryč. Nebo se poslední dobou dívám na filmy, které jsou kvalitativně horší než ty, které jsem viděl dříve. Doufám, že druhá varianta je pravdivá... Tak co máme tady? Trochu asijského bojového umění doplněného o dost infantilní humor, který má jistou úroveň jedině v momentech, kdy se na scéně objeví slečna překladatelka. Vím, že ve filmech s tématikou idiot vs. genius je ideální prostředí pro vznik humorných situací. Jenže nikdy se to nesmí přehánět. Nesmrtelnou Aryong ještě dokážu příjmout, nikoli však trojici pitomců, kteří podle mě nemají ani tolik inteligence, aby dokázali vstoupit do gangu. A nemusím být zrovna nějaký lumen, abych už od dvacáté minuty nevěděl, jak to všechno skončí. 45%

Bodil Joensen - en sommerdag juli 1970 (1970)

Zatím to nebudu hodnotit... Tohle je asi nejbizarnější věc, co jsem dosud viděl. Je mi jasné, že ta holka asi nebyla normální a patrně ani šťastná. Režisér, který k zvířecímu pornu hodil Beethovena, je taky přinejmenším zvláštní. Na druhou stranu jsem zastánce teorie, že pokud to nikomu neubližuje, tak by to nikomu nemělo vadit. A ten kůň, prase a pes nevypadali nějak nešťastně. V dnešní čím dál prudérnější době by něco takového nemohlo být natočeno. To by se jinak ozvali nějací ochránci zvířecích právo nebo nějací jiní lidé, kteří by jinak těžko hledali uplatnění, a tvůrci tohoto by dostali horší trest než Breivik.

Suwingu gâruzu (2004)

Jediným dechovým nástrojem, na který jsem se kdy pokoušel hrát, byla zobcová flétna. To bylo na základní škole, kde se nás to snažila naučit učitelka hudební výchovy. Jako jediný jsem hrál na dřevěný nástroj (ostatní měli plastové) a zrovna jsem v tom nevynikal. Učitelka mně dokonce nařídila, abych si to s ní procvičil o přestávce. Byl jsem jí za to neskutečně vděčný, ale jen do té doby, než mě zkritizovala za to, že jsem krmil třídního pískomila pomerančem. Hra na housle mně šla přece jen mnohem lépe. S jazzovými skladbami jsem se seznámil jako člen smyčcového orchestru na ZUŠce. Nepřistupoval jsem k nim s bůhvíjakým nadšením (jak u mě bývá zvykem). Jakožto žáčkovi, který byl hudebně odkojen Suzukim, Bachem a Vivaldim, mně nešla jazzová hudba moc do ucha. Navíc z některých pomalejších jazzových kusů mě pekelně bolela záda... Ty swingové holky mě opravdu dostaly. Mít takový elán jako ony, tak jsem dneska koncertním mistrem ve filharmonii. Nebudu zkoumat, jestli je reálné, aby se parta puberťaček za poměrně krátkou dobu dokázala naučit takhle perfektně na nástroje. Je to prostě film, ze kterého prostě sálá radost z jazzové hudby, a díky kterému snad začnu tenhle žánr poslouchat, abych si rozšířil hudební obzory, které byly dosud ohraničeny klasikou z jedné strany a korejským popem z druhé. Do budoucna bych si přál víc takových jednoduchých snímečků pro zlepšení nálady. A pokud to zvedne pár teenagerů od počítačů, bude na světě zas o něco lépe. 90%

Bažanti jedou do Španělska (1972)

Sledoval jsem tenhle film při jízdě vlakem, přičemž nevím, jestli bych náhodou neudělal lépe, kdybych se prostě a jednoduše díval z okna. Vzásadě je celý film jen nahromaděním rádoby komických scének, které ve výsledku vůbec komické nejsou. A to se chlapci celkem snažili. Jediným plusem tohoto filmu je velké množství nalehko oblečených slečen. Na druhou stranu když bych se jen chtěl podívat na hezké holky, určitě bych si nepustil tohle. 45%

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993)

Pane Svěráku, co jste to vytvořil? Alkohol z exkrementů a žárlivost kvůli praseti? Rusko je opravdu velká země, ve které je možno celkem cokoli, ale pochybuji, že tamní obyvatelé produkují takovouhle pálenku. Tohle ani solidní Menzelova režie a dobré výkony ruských herců prostě zachránit nemůžou. Raději si přečtu předlohu, uvidím tak, co si Svěrák domyslel a co se v ní doopravdy píše. 60%

Tři uprchlíci (1989)

Ještě štěstí, že Francis Veber si sám natočil film podle vlastního scénáře. Kdyby mu to natočil někdo jiný, čert ví, jak by to dopadlo (známe Ameriku). Scénář se do značné míry podobný původním Uprchlíkům. Některé dějové momenty původního filmu jsou vynechány (návštěva u opilého doktora, komisař u Lucase doma...), asi proto, aby byl příběh pro Američany stravitelnější, ale na druhou stranu tam není prakticky nic nového. Jednotlivé vtipné momenty jsou samozřejmě americky přehnané. Co se představitelů týče, Nolte je vzhledem i herectvím Depardieumu velice podobný. S Shortem už je to horší, ten na Richarda rozhodně nemá, šíleně přehrává a díky tomu ze sebe dělá skutečného debila. Ani ostatní postavy na tom nejsou o mnoho lépe. Ten přeslazený soundtrack tomu také moc nepomůže... Ale budu upřímný, čekal jsem to mnohem horší... 55%